Зі списку «Forbes» – у фінансові аферисти: як Юркевич кинув Нацбанк на 120 мільйонів

20.10.2020 15:16

Один із найбагатших людей України за версією «Forbes» у 2015 році Анатолій Юркевич не любить сплачувати борги, можливо, таким чином і нажив достатньо коштів на свій статус – адже якщо брати та не повертати, то можна добряче збагатитися. Принаймні, дуже схоже, що саме так це працює в Україні, де олігархи здатні обводити навколо пальця навіть регулятора.

Anatoliy Yurkevich
Анатолій Юркевич Фото: Уніан

З чого все починалось?

У березні 2014 року НБУ видав банківській структурі Юркевича ПАТ «УПБ» для збереження ліквідності рефінансування в розмірі 120 млн грн. Як заставу Юркевич передав Нацбанку майнові права на активи (у т.ч. нерухомість «Банкомзв’язку» на Фрунзе, 69) підконтрольних фірм-боржників ТОВ «Розвиток-2012» і ТОВ «ФК АУРУМ ФІНАНС». Шахрайська схема була проста: гроші рефінансування, минаючи кореспондентський рахунок НБУ, Юркевич перерахував своїм підставним фірмам, на які були записані земельні активи. І тут же цими грошима «прокладки» розрахувалися за кредитними договорами з УПБ, вивівши з-під кредитної застави нерухомість. У підсумку, УПБ не тільки не повернув Нацбанку кредит рефінансування, а й залишив Нацбанк без заставних земельних активів. В результаті ПАТ «УПБ» було визнано неплатоспроможним та розпочато процедуру ліквідації.

Такі дії призвели до виведення активів неплатоспроможного банку Юркевича та їх узаконення, завдали шкоди кредиторам, збитків ФГВФО, Національному банку України та державі.

Попри колишню присутність Юркевича у списку найбагатших людей України, Фонд гарантування вкладів досі має до нього претензії – через банкрутство його банку УПБ. За повідомленнями ЗМІ, з банку за шахрайськими кредитними схемами було виведено понад 2 мільярди гривень, а Національний банк України недорахувався 120 мільйонів рефінансування. За цим фактом Службою безпеки України й було відкрите кримінальне провадження №42015100000000795.

Ситуація станом на сьогодні

Право вимоги до пов’язаних компаній Юркевича було продане на торгах ТОВ «ФК «Інвестохіллс Веста». Яка наразі намагається відновити свої права та задовольнити кредиторські вимоги, в тому числі і за рахунок незаконно відчуженого і виведеного з іпотеки майна. А власники намагаються скасувати реєстраційні дії в МЮУ і визнати аукціон недійсним.

Поплічницею і «рішалою» всіх темних справ Юркевича виступає Тетяна Козаченко – громадська діячка, адвокатка, директорка Департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції України (2014—2016), голова Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції України (з квітня 2017), яка нерідко потрапляє в скандали то через те, що то опинилася в списку засновників офшорних компаній Юркевича, то через незадеклароване майно.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини