Журналісти викрили механізм корупційних схем у Держархбудінспекції (подробиці)

24.01.2020 14:00

З моменту створення Державної архітектурно-будівельної інспекції ця структура здобула репутацію однією з найбільш корумпованих у державі. Тож проблема реформування ДАБІ є нагальною вже не перший рік. За підрахунками експертів, лише на звичайному оформленні папірців будівельний бізнес щорічно втрачає сотні мільйонів. Як працює ця схема та хто є її головними «вигодонабувачами». Дивіться в ексклюзивному розслідуванні Христини Кришихи.

Одна з головних законодавчих прогалин, що наповнює кишені інспекторам – Порядок №461 від 13.04.2011, який стосується введення об’єктів в експлуатацію.

З 2015 року інспектори ДАБІ не зобов'язані проводити перевірку збудованого об'єкта, але мають право таку перевірку все ж провести.

На практиці це працює наступним чином: інспектор офіційно оглядає об'єкт, дивиться на виконання містобудівної документації, складає рахунок залежно від стану справ і грубості порушень.

Порядок №461 дає корупціонерам необмежені можливості для тіньового заробітку

Якщо забудовник погоджується заплатити – інспектор офіційно не проводить перевірку, а робить довідку про достовірність інформації в акті готовності до експлуатації на основі самого акту.

Ще дві корупційні «дірки» у нормативних документах – це архітектурно-будівельний контроль і архітектурно-будівельний нагляд.

Тут теж повно дискреції з підставами для перевірки, строками, коли цю перевірку призначать. Найяскравіша з них – підстава для позапланових перевірок за зверненням фізичних та юридичних осіб.
Адже щоб провести перевірку забудовника, інспектору потрібне лише аргументоване звернення із зазначенням порушень, які можуть бути навіть зовсім незначними: наприклад, відсутня кома.

Тож якщо хочеш, щоб до тебе не чіплялися за дрібні помилки – плати. Звісно, цей цінник неофіційний. А найбільш ласими шматками для нечесних інспекторів є будівництво великих промислових об'єктів, оскільки в цьому бізнесі крутяться однозначно великі гроші.

За 5-поверховий будинок вам доведеться неофіційно занести у ДАБІ 5000 тисяч доларів

Історій з протиправним зведенням бетонних «монстрів» у кожному регіоні – безліч. Корупційні схеми на місцях можуть бути різні, проте результат один – незаконні забудови всупереч будь-яким законним нормам.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини