“Заїжджати на підприємство на БТР – це параноїдальна шизофренія”, – голова “Асоціації протидії агрорейдерству”

15.02.2019 18:09

Скільки коштів втрачає бюджет України через агрорейдерство? Чому в 21 столітті господарі бояться залишитись без своїх підприємств та майна, а працівники – без роботи? Про величезну відстань між Україною та Європою та про методи боротьби з варварським захопленням вітчизняних підприємств "агропіратами" "СтопКор" поспілкувався з головою ГО "Асоціація протидії агрорейдерству" Русланом Ліндою.

- Пане Руслане, чому в нашій державі на відміну від європейських країн існує в принципі явище агрорейдерства?

- Навіщо будувати якісь нові інституції чи підприємства, якщо можна прийти й зухвало забрати те, що вже є? В Конституції чітко прописано, що держава взяла на себе відповідальність захищати права та обов’язки трударів, зокрема і в аграрному секторі, право приватної власності, право на роботу. В нашій державі це декларація намірів. За кордоном, в розвинутих країнах, це правило – аксіома. Саме тому там немає такого явища, його не може бути апріорі. На сьогодні наша держава майже втратила всі позиції в частині інвестиційної привабливості. Ну який нормальний інвестор зі здоровим глуздом буде вкладати сюди кошти, коли він знає, що він може завтра без них залишитись? Державні інституції, які мають на ввірених територіях забезпечувати гарантії, права та свободи організацій, які працюють в аграрному секторі – вони, чітко розуміючи, що мають прямий вплив на ситуації, які пов’язані з землею, знаходять в цьому виключно свій меркантильний інтерес, формують так звані схеми захоплення, супроводжують їх, і внаслідок цього кінцевий бенефіціар втрачає свої активи. У світовій практиці це називається злочин або грабіж і це неприйнятні речі в цивілізованому суспільстві.

- Нещодавно під Києвом на підприємство заїхали правоохоронці на БТРі. Чи можуть вони так діяти?

- Підприємство, на яке заїхали силовики, в якій воно категорії? Воно торгує наркотичними засобами чи зброєю, чи воно займається якоюсь злочинною діяльністю? Я думаю, що ні. Можливо, я грубо скажу, але це параноїдальна шизофренія. У когось з’явилось бажання отримати ласий шматочок, вони зайшли до керівництва ДФС, занесли якусь копійчину. Керівництво ДФС загнало своїх співробітників туди, а для того, щоб "нагнати страху", то вони ще й на БТРі заїхали. Я хочу сказати, що якщо держава буде розвиватись таким шляхом, то її більше не буде.

- Розкажіть про те, як зазвичай рейдери атакують підприємства.

- Саме по собі захоплення – це вже наслідок. Схеми зрозумілі й класичні. Відбуваються узгоджувальні дії зі структурними підрозділами та силовими зокрема, які беруть участь як у самому захопленні, так і подальшому супроводі досудового розслідування, судових процесів. Безкоштовно цього ніхто не робить. Я не хочу звинувачувати в персоналіях чи то поліцію, чи СБУ, чи прокуратуру, чи навіть АРМА. Але, на превеликий жаль, в агрорейдерів ці структурні підрозділи є інструментами для досягнення своїх меркантильних цілей.

- Скільки коштів може втратити держава через рейдерські захоплення?

- Простий приклад. АРМА звітує, що за певний період своєї діяльності вона принесла до державного бюджету 3 мільйони гривень – це серйозна сума. І при цьому вона блокує зараз групу компаній "Росток-Холдингу", яка за цей самий період приносила в державний бюджет 100 мільйонів. Покажіть мені, будь ласка, де ефективність? І тут іще АРМА приносить якісь кошти в державу. А коли просто суд накладає арешт, блокує рахунки – все зупиняється. Ані суд, ані силові структури – вони не забезпечують надходження до державного бюджету. То в чому логіка їхніх дій?

- Як може держава вплинути та змінити ситуацію хоча б в агросекторі?

- Ми зараз працюємо над рядом чітких рекомендацій, щоб вплинути на ситуацію. Але в основі лежить абсолютно повна безкарність тих, хто вчиняє агрорейдерські захоплення. Держава в цій ситуації як гарант прав і свобод себе просто дискредитувала в повному сенсі цього слова. Я вважаю, що має бути жорстке політичне рішення, неминучі кримінально-процесуальні наслідки з конкретними термінами ув’язнення та конфіскацією майна. Потрібно унеможливити взагалі будь-який вплив на ситуацію.

- Які методи боротьби використовує"Асоціація протидії агрорейдерству"?

- Насамперед це юридично-правовий блок. Наші партнери, колеги, друзі, інформагентство "Стоп Корупції" – усе це залізобетонний монолітний блок. У нас є чітко відпрацьований алгоритм взаємодії. Якщо відбувається процес захоплення, ми беремо участь і проводимо журналістські розслідування на місцях. Ми беремо участь у всіх поточних процесах, відстежуємо їх. Усе це фільмується та відбувається за медіапідтримки. Про це знають не лише негідники, які намагаються захопити чуже майно, про це знає увесь світ. Також ми відстоюємо позицію потерпілих сторін у судах, беремо участь у досудових розслідуваннях і відкрито впливаємо на прийняття рішень. З великими потугами та боями, але нам вдається досягати потужних результатів.

- Якщо не правоохоронні органи, то хто зможе взяти на себе відповідальність за зупинення явища агрорейдерства?

- Взяти на себе відповідальність можуть НАБУ, ДБР, САП – ініціатива дуже непогана. Тож одна з основних рекомендацій – це все-таки унеможливити доступ структурних підрозділів, які можуть вплинути на систему роботи в аграрному секторі до розв'язання земельних питань. Тому що меркантильність та жага до збагачення в ділків різного рівня просто зашкалює і вони неминуче використають цю можливість. Беручи до уваги ситуацію, в якій опинився аграрний сектор, асоціація планує підготувати до розгляду належні ініціативи керівництву НАБУ, керівництву ДБР та вищому керівництву держави, щоб створити відокремлений орган, який буде займатись виключно цією проблематикою. Держава у теперішній ситуації втрачає колосальні гроші. Я сподіваюсь, що ми будемо почуті та наші рекомендації перейдуть у практичну площину.

Повну версію інтерв’ю дивіться тут:

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини