Замість Мальдів – Бирючий острів: експерти розповіли, як коронавірус змінив туристичний ринок України

Середземне, Карибське чи Азовське? Якщо торік навесні більшість українців планувала літні відпустки, виходячи з вмісту гаманців, цьогоріч свої корективи у плани внесла пандемія COVID-19. Уже зрозуміло, що коронавірус кардинально змінив туристичну мапу світу. Як на цій мапі виглядатиме Україна та на які подорожі варто розраховувати українцям цього літа? Проаналізували експерти «СтопКору».

Ілюстрація: СтопКор

У 2019 році українці найчастіше виїжджали влітку для відпочинку до Туреччини, Єгипту та країн Європи, зокрема, до Кіпру, Іспанії, Чорногорії та Хорватії. Загалом кількість туристів з України до країн ЄС останні роки зростає, вони все частіше організовують свої подорожі самостійно, уникаючи послуг туроператорів. Тому в нашому огляді ми більше уваги приділимо саме туристичному ринку ЄС, Туреччини та Єгипту.

У 2020 році туристична галузь опинилася серед тих, які найбільше постраждали від пандемії коронавірусної хвороби. За прогнозами Всесвітньої туристичної організації туризм у світі скоротиться на 40-70%. Винайматимуть менше номерів, а вартість готельних послуг зросте.

Обмеження транскордонного сполучення через небезпечну пандемічну ситуацію у світі щонайменше частково зберігатиметься у 2020 році, тому більшість туристичних напрямів для українців буде закрита. Наразі контури майбутнього для туристичного ринку у 2020 році лише починають вимальовуватись, але вже зараз можна побачити певні закономірності.

Туреччина намагається залучити туристів із 70 країн

Епідемія коронавірусної хвороби в Туреччині поступово йде на спад, а кількість нових випадків інфікування на душу населення останніми днями приблизна така ж, як в Україні. З середини травня Туреччина поступово знімає обмеження на пересування в країні.

Наразі закритими для в’їзду залишаються 15 міст, де епідемічна ситуація не відповідає критеріям безпеки. Заборона стосується, зокрема, популярних для туристів Стамбулу, Ізміру, Анкари.

Натомість у провінціях Анталія, Айдин, Ерзурум, Хатай, Малатія, Мерсін і Мугла транспортні обмеження зняті.

З кінця травня уряд Туреччини планує дозволити відновлення домашнього туризму – подорожі жителів Туреччини всередині країни. Очікується, що відвідування Туреччини іноземними туристами розпочнеться з покращенням епідемічної ситуації з середини червня одночасно з відкриттям міжнародного авіасполучення. Про це заявив міністр туризму країни Mehmet Nuri Ersoy.

Туреччина поступово знімає обмеження на пересування Фото: Daily Sabah

Спочатку Туреччина дозволить в’їзд громадянам азійських країн, що вже пройшли пандемію, такі як, наприклад, Південна Корея, Китай, а згодом до них долучаться жителі інших 70 країн, яким турецький уряд надіслав пропозиції.

Туреччина нещодавно розробила рекомендації з протиепідемічного контролю для готелів і розпочала програму сертифікації своїх готелів щодо дотримання ними протиепідемічних вимог для запобігання інфікуванню коронавірусом. Рекомендації регламентують вимоги до місць харчування, пляжів, басейнів, рецепцій тощо.

Програма сертифікації «Здоровий туризм» охоплює не тільки готелі, а й авіасполучення, аеропорти, транспортну галузь у цілому, заклади харчування.

Через необхідність дотримуватися протиепідемічного режиму очікується, що в Туреччині влітку відкриють не більше 50-60% готелів.

Єгипет у стані невизначеності

Епідемічна ситуація в Єгипті та територіальний розподіл інфікування за провінціями не зовсім зрозумілі через ненадійну статистику в країні. Низка світових видань припускають, що офіційні цифри поширення хвороби занижені та не відповідають дійсності.

Отримати об’єктивну картину досить важко через переслідування офіційною владою журналістів, які намагаються розслідувати ситуацію з коронавірусом у країні. За офіційними даними, в країні останніми днями кількість нових випадків хвороби дещо зростає та становить до 400 на добу. Станом на 19 травня нараховано майже 12 тисяч інфікувань.

Редакторку єгипетського видання Mada Masr Ліну Атталах заарештували через розслідування ситуації з COVID-19 Фото: The Guardian

Єгипет не ставить собі за мету амбітні цілі на літо 2020 року. Після скасування авіасполучення у березні 2020 року туристична інфраструктура країни спустошилась, і зараз у Єгипті лише роблять перші кроки для пожвавлення туристичної галузі.

Спочатку уряд країни розраховує пожвавити внутрішній туризм за умови заповнення готелів не більше ніж на 25% від потужності, аби забезпечити дотримання протиепідемічних вимог. Готелі повинні також мати медичну клініку та лікаря у своєму складі, належне обладнання для дезінфекції, міряти температуру.

Уряд країни створив спеціальну комісію, до якої увійшли представники міністерства туризму, міністерства охорони здоров’я, Єгипетська готельна асоціація та члени органів влади курортних регіонів: Червоного моря, Південного Сінаю, Луксору та Асуану. Комісія розпочала перевірку місцевих готелів на дотримання ними протиепідемічних заходів, зокрема, вимоги обмеження кількості відвідувачів до 25%. Лише ті готелі, які відповідатимуть вимогам, можуть приймати внутрішніх туристів. Про міжнародний туризм наразі навіть не йдеться.

Кіпр тримається політики ЄС

Наразі епідемічна ситуація на Кіпрі досить благополучна. Епідемія коронавірусної хвороби позаду, в країні реєструють лише поодинокі випадки інфікування.

Навіть на піку епідемії тут реєстрували в середньому 30-40 випадків на добу, а останніми днями – лише 2-3. Наприкінці квітня міністерство туризму країни розробило план дій з відновлення галузі, який передбачає на першому етапі пожвавлення домашнього туризму. На цьому етапі країна намагатиметься розвивати тури на дальні локації всередині острова, в гірській та сільський місцевості. На другому етапі Кіпр залучатиме туристів з інших країн ЄС, на третьому – з-за меж ЄС. В цілому державна політика Кіпру засновується на рекомендаціях ЄС, які ми далі розглянемо докладніше.

Діаграма 1. Кількість хворих на Covid-19 із розрахунку на 100 тисяч населення в країнах Європи станом на 19 травня 2020 року. Джерело даних: https://www.statista.com/

Країни ЄС починають сезон із внутрішнього туризму

Епідемічна ситуація в країнах Європи останнім часом покращується. На Діаграмі 1 видно, де стан є кращим, а які країни постраждали найбільше. В цілому можна сказати, що епідемічна ситуація на Сході та Півдні Європи набагато ліпша, а такі традиційні для українців напрями туризму як Кіпр, Хорватія, Чорногорія та Греція – серед відносно безпечних країн для подорожі.

Загалом європейські країни наслідують такі ж етапи відновлення туризму, які ми щойно розглянули.

Загальна модель відновлення наступна: спочатку країна відкриває домашній туризм, потім дозволяє в’їзд туристів з інших країн, в яких спостерігається схожа епідемічна ситуація. Останнім етапом, якщо це дозволять епідемічні критерії, є скасування обмежень на в’їзд з решти країн.

Частина країн Європи, економіка яких критично залежить від туризму, вже почали допускати на свою територію обмежену кількість туристів.

Так, Хорватія з 9 травня напівофіційно дозволила іноземним туристам в’їжджати та не дотримуватися 14-денної самоізоляції, якщо вони мають заброньоване житло.

Греція відкрила пляжі, наразі для своїх громадян, але не полишає надії вже найближчим часом запросити до них іноземців. На пляжах Греції чинні нові санітарні правила, а за дотриманням соціальної дистанції стежитимуть із повітря за допомогою дронів.

Люди приймають сонячні ванни на пляжі поблизу Афін Фото: The Guardian

Італія ухвалила рішення з 3 червня відкрити кордони для туристів з країн ЄС і намагається випередити Іспанію у конкурентних перегонах за туристів зняттям обмежень на роботу барів, ресторанів і венеційських гондольєрів.

Але, вочевидь, цьогоріч більшість європейських туристів відпочиватимуть локально або всередині країни.

«Малоймовірно, що німецькі туристи влітку поїдуть до Іспанії чи Греції», — висловив свою думку Томас Барайсс, парламентський статсекретар, який відповідає в німецькому уряді за туризм.

Британці вигадали для цього явища неологізм «Staycation», який є похідним від «Stay+Vacation» (відпустка на місці). Більшість жителів Альбіону цього року так само обмежиться місцевими зонами для відпустки.

Але сумне економічне становище туристичної галузі та глобальний економічний спад змушують уряди європейських країн шукати шляхи відновлення міжнародного сполучення та збільшення доходів країн від туристів. Адже частка туризму в доходах країн ЄС у середньому сягає 10%, а низка європейських країн, наприклад, Греція, Кіпр, Хорватія, Португалія, Іспанія, Італія, Австрія, Естонія тощо критично залежать від туризму.

Рекомендації з розширення транспортного сполучення та відновлення туризму в країнах ЄС

Для відновлення туристичної галузі найважливішим є забезпечення туристам безпечних умов подорожі та суттєве зменшення ризиків інфікування коронавірусом. Ці безпечні умови складаються з ланцюга послідовних етапів подорожі, починаючи з безпечного транспорту, перетину кордонів і закінчуючи дотриманням протиепідемічного режиму в готелях, на пляжах і під час екскурсій та відвідування туристичних пам’яток.

Основні рекомендації Європейської комісії для функціонування туризму та транспорту під час пандемії коронавірусної хвороби опубліковані 13 травня 2020 та викладені окремими документами. Вони містять наступні пропозиції для країн-членів ЄС:

● Загальні обмеження подорожей, які були запроваджені на початку пандемії, тепер, коли пандемія почала згасати в Європі, мають змінитися більш цілеспрямованими обмеженнями щодо тих місцевостей, де зберігається неблагополучна епідемічна ситуація. Зняття обмежень має відбуватися синхронно в тих країнах та регіонах, які мають схожі епідемічні характеристики.
● Зняття обмежень має бути добре скоординованим між членами ЄС на перших етапах. Але надалі координація має відбуватися так само з країнами, що не є членами ЄС.
● Замість тотальних транспортних заборон мають бути конкретні заходи та вимоги, які знижують ризик інфікування коронавірусом, наприклад, вентиляція транспортних приміщень для пасажирів, прибирання та дезінфекція поверхонь.
● Окрім приватних автівок для подорожей має бути доступним колективний громадський транспорт, який має функціонувати з дотриманням належних заходів безпеки. Аби уникнути скупчень у транспорті, пасажири мають бачити завантаженість транспортних засобів на окремих маршрутах погодинно за допомогою онлайн-платформ та мобільних додатків.
● У транспорті пасажири та персонал мусять використовувати маски та інші засоби захисту.
● Продаж квитків та бронювання повинні бути онлайн.
● Продаж харчів та напоїв має бути максимально обмеженим.

Наприклад, авіакомпанія Ryanair, яка вже продає квитки в Україні на липень, повідомила, що вона рекомендує громадянам реєструватися на рейси онлайн і використовувати мобільні посадкові талони. Розрахунок за напої та їжу здійснюватиметься лише за допомогою банківських карток. Пасажири мають пройти температурний скринінг, користуватися масками. Кондиціонери літаків компанії оздоблені повітряними фільтрами HEPA, а для дезінфекції поверхонь використовуватимуться дезінфектанти, які діють протягом доби. У туалет можна буде потрапити лише за дозволом стюардеси, аби не було скупчення у черзі.

Низка лоукостів частково відновлять роботу влітку Фото: Lowcost Avia

Заходи для запобігання інфікуванню коронавірусом під час туристичної подорожі ще не є остаточно усталеними. Під час міжурядових переговорів обговорюють пропозиції, частина з яких згодом може стати нормативними. Найчастіше під час обговорень згадують:

● Запровадження «посвідчення» про стан здоров'я та відсутність інфікування коронавірусом для всіх подорожніх та працівників сфери туризму.
● Нові стандарти в галузі, єдині для всіх країн ЄС. Насамперед ідеться про стандарти охорони здоров'я у готелях, ресторанах, літаках і на пляжах.
● Використання перепусток для відвідування пляжів. Обладнання пляжів спеціальними захисними екранами, які ізолюють відвідувачів один від одного.
● Обговорюють норми завантаження готелів під час пандемії коронавірусної хвороби. Пропонують обмежити заповнення готелів не більш як наполовину для безпечного дистанціювання мешканців.
● Створення спеціальних безпечних коридорів для відвідування пляжних курортів туристів з інших країн на півночі Європи. Як ця ідея реалізується в Європі та світі, і як Україна може взяти у цьому участь, ми покажемо нижче.

Як Україні долучитися до транскордонних туристичних коридорів

Як ми вже згадували, Європейська комісія 13 травня опублікувала рекомендації для європейських країн про зняття обмежень для подорожей і пожвавлення туристичного сектору.

Згідно з рекомендаціями, відновлення подорожей в Європейському Союзі відбуватиметься в три етапи.

На першому етапі, який ми вже спостерігаємо зараз, дозволяється рух працівників критично важливих галузей, наприклад, сезонних працівників у агросекторі.

На другому етапі окремі країни Європейського Союзу, які мають схожу епідемічну ситуацію (рівень захворюваності та зменшення нових інфікувань коронавірусом) і економічну зацікавленість у співпраці, відпрацюють спільні запобіжні заходи проти поширення коронавірусу та синхронно відкриють спільні кордони. Таким чином, всередині ЄС утворяться декілька груп країн з вільним пересуванням між учасниками групи. Натомість збережеться обмеження на рух громадян між групами.

На третьому етапі, коли дозволятиме епідемічна ситуація, почнеться зняття обмежень між усіма країнами ЄС з повним відновленням руху всередині єдиного простору ЄС.

Зараз ми спостерігаємо початок другої фази, коли окремі країни всередині ЄС намагаються утворити між собою окремі угрупування (іншими словами «туристичні коридори»), ведуть інтенсивні переговори, узгоджують регламенти функціонування транспорту, готелів, закладів рекреації та інших об’єктів туристичної інфраструктури.

Зазвичай у таких групах (туристичних коридорах) присутні як країни, які зацікавлені у залученні іноземних туристів, так і країни, громадяни яких мають намір подорожувати. Разом ці держави створюють певні коридори для подорожі громадян, які забезпечують безпечне пересування на всіх етапах: під час перебування у транспорті, перетину кордонів, відвідування туристичних об’єктів.

Один із таких туристичних коридорів утворили Чехія і Хорватія. Одна сторона цього коридору – Чехія – скеровує своїх громадян на відпочинок до іншої – Хорватії, яка приймає туристів і забезпечує їх безпеку. Це приклад двосторонньої угоди, але поруч із двосторонніми в ЄС триває інтенсивне укладання багатосторонніх угод і створення великих туристичних коридорів.

Наразі ми бачимо декілька груп країн, які виокремилися всередині ЄС. Перша група країн – Греція, Кіпр, Німеччина, Іспанія, Італія, Австрія, Хорватія, Португалія, Мальта, Словенія та Болгарія, міністри закордонних справ яких нещодавно погодили правила, як забезпечити безпечні умови для літньої відпустки своїх громадян у туристичному сезоні 2020 року.

Друга група – це балтійські країни, Литва, Естонія і Латвія, які відкрили кордони одна для одної та запропонували долучитися до своєї локальної спільноти Польщу та Фінляндію. З 15 червня за взаємною домовленістю відкриються кордони між Австрією, Німеччиною, Швейцарією та Францією.

Громадяни трьох країн Балтії можуть перетинати спільні кордони вільно Фото: УНІАН

Країни Вишеградської четвірки (Польща, Чехія, Угорщина, Словаччина) разом із Німеччиною утворили спільний простір без кордонів на основі взаємної економічної зацікавленості.

Ще одна група країн, яка скасує обмеження для пересування громадян між своїми кордонами – це Австрія, Угорщина, Чехія та Словаччина.

Перелік цих туристичних коридорів не є вичерпним, а їхній склад не є фіксованим. Переговори між країнами тривають у різних форматах: багатосторонніх, двосторонніх або під проводом центральних інституцій ЄС. Як можна помітити, окремі країни можуть бути у складі декількох груп, водночас інші – залишатися за межами груп. Немає нічого дивного: епідемічні умови можуть змінюватися, а економічні інтереси вимагають багатовекторних підходів. Тому групи мають плинний і тимчасовий характер.

Країни, що не є членами ЄС, які зацікавлені у європейському туристичному ринку або у потенційних туристах з країн ЄС, також намагаються долучитись до переговорів і туристичних потоків. Прикладом є Туреччина, яка пришвидшеними темпами проводить сертифікацію своїх готелів та об’єктів туризму та запрошує іноземців відвідати країну.

Об’єднання країн у групи із подібною епідемічною ситуацією та зацікавленістю в економічних зв’язках – загальний тренд, тому не дивно, що ми зараз спостерігаємо створення кластерів (туристичних коридорів) з країн з-за меж Європейського Союзу. Австрія, Греція, Ізраїль, Норвегія, Данія, Чехія, Сінгапур, Австралія та Нова Зеландія так само утворили спільну зону безпеки для туристів.

Свій туристичний кластер намагаються створити середземноморські країни: Ізраїль, Кіпр і Греція.

Так само й Україна, не очікуючи запрошення від інших країн, намагається відновити, з урахуванням епідемічної ситуації, міжнародні авіасполучення, в тому числі з країнами Європи. Адже авіасполучення – критично важливий крок для відновлення туризму.

Кожна з країн, яка бере участь у створенні «туристичних коридорів» і відкриває кордони одна для одної, засновує свої правила для запобігання інфікуванню на основі загальноєвропейських регламентів. Тому й Україна, якщо вона має намір відкрити кордони ЄС для своїх громадян, має враховувати вимоги ЄС і активно виходити на потенційних зовнішніх партнерів. Адже зволікання неприпустиме, бо від цього втратить і український бізнес, і українські туристи.

Туризм в Україні

Як ми показали раніше, відновлення в Україні зовнішнього виїзного туризму критично залежить від здатності українського Уряду домовитися з урядами інших країн про участь у туристичних коридорах на підставі двосторонніх або багатосторонніх угод. При цьому Уряд має співпрацювати не лише з урядами інших країн, але так само з глобальними транспортними компаніями. Великі авіакомпанії зараз очікують відновлення транспортних потоків.

Про повернення на ринок авіасполучень України у червні вже оголосили такі авіакомпанії як Lufthansa, Wizzair, Ryanar, Austrian Airlines, які вже почали продаж і бронювання квитків до багатьох європейських міст.

Міністр закордонних страв України Дмитро Кулеба пояснив: «Ми абсолютно ліберально налаштовані в цьому плані [щодо відкриття кордону України], але будемо враховувати два фактори: перше – як відкриваються партнери, і друге – реальну ситуацію з пандемією на території України. Але ніхто українців тримати під замком не збирається, й ідей таких немає».

Утім, знову ж таки, все залежить від успіху урядових переговорів з іншими країнами.

Як повідомив Прем’єр-міністр України Деніс Шмигаль, «авіасполучення, міжнародне в тому числі, відновиться, ймовірно, в червні... але відкрити аеропорти в Україні та не мати можливості нікуди вилетіти – це не відновлення. Треба розуміти, які країни відновлять авіасполучення. Найближча дата, коли європейські країни оголосили про можливості відкриття авіасполучення – це не раніше 15 червня. Тобто до цього незрозуміло, куди літати».

Подібне відновлення залежить від багатьох чинників, один з яких – епідемічне благополуччя в Україні.

Наразі український уряд досяг лише помірних успіхів у створенні «туристичних коридорів» з іншими країнами. Уже укладена двостороння угода з Грузією, тривають перемовини з Ізраїлем.

З огляду на невизначеність перспектив для закордонних подорожей, багато українських туристів цього року розглянуть можливість використати свою відпустку для відвідування українських курортів та туристичних об’єктів в межах країни. У цьому українці не є унікальними. Як ми вже згадували раніше, більшість європейців так само будуть змушені цього сезону провести літню відпустку на місцевих курортах всередині своїх країн.

Більшість українців під час подорожі Україною мають намір скористатися власною автівкою. Вигадливі підприємці підлаштовуються до нових умов і вигадують незвичні формати для автотуристів, як наприклад, у Львові – екскурсії-автомандрівки.

Львів на карантині Фото: УНІАН

Але у червні в українців, ймовірно, з’являться також інші можливості для подорожі. Міністр інфраструктури України Владислав Криклій заявив про відновлення внутрішнього авіасполучення між містами України з 29 травня.

Рух поїздів між областями за звичайним графіком відновлять з 12 червня.

Уже частково запустили автобусне сполучення до відомих українських курортів, яке надалі після 22 травня буде розширюватися.

Тим часом Кабмін готує обов’язкові вимоги до функціонування вітчизняної туристичної інфраструктури. Зокрема, оприлюднені для громадського обговорення проєкти наказу Головного санітарного лікаря України, в якому містяться детальні вимоги до функціонування автомобільного транспорту та готелів.

В українських готелях до кінця епідемії коронавірусної хвороби пропонується дотримуватися наступних вимог:

● Проводити термометрію усім працівникам перед початком робочого дня.
● Створити умови для гігієни рук (миття та обробка антисептиками).
● Виділити ізолятор для осіб з ознаками гострого респіраторного захворювання.
● Відвідувачі готелю поза готельним номером мають носити маску.
● Черги на рецепції та в інших приміщеннях мають бути виключені, а відвідувачам надана можливість онлайн-реєстрації поселення.
● Адміністрація готелю має стежити за дотриманням дистанції між людьми не менше 1,5 метра.
● На рецепції в готелі має бути встановлений захисний екран між персоналом і відвідувачем. У готелі забороняється робота конференц-залів, фітнес-центрів та спа-центрів.
● Харчування в готелі можливе лише за умови доставлення їжі в готельний номер або на відкритих майданчиках просто неба.
● Кожні 3-4 години має проводитися дезінфекція поверхонь, яких часто торкаються (стійки реєстрації, столи, стільці, дверні ручки, кнопки ліфтів, сходи та інше…).
● Системи вентиляції мають працювати без перебоїв.

18 травня Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко під час брифінгу, повідомив, що українці, ймовірно, без перешкод зможуть відвідувати пляжні курорти України, зокрема ті, що розташовані на морському узбережжі та берегах річок.

Інститут епідеміології інфекційних хвороб Національної АМН України вважає, що морська сіль та ультрафіолетове випромінювання знищує збудника. Є дані, що вірус може зберігатися в прісній воді, але ризик інфікування в проточній прісній воді річок досить малий.

Віктор Ляшко порекомендував утриматися від перебування на пляжі особам із груп ризику за медичними показаннями – тим, хто має хронічні супутні захворювання, та старшим за 60 років. На пляжах потрібно витримувати дистанцію до інших людей 2 метри та дотримуватися гігієни: мити руки, кашляти та чхати в одноразові серветки або у ліктьовий згин.

Українські турагенти та власники готелів прогнозують зростання попиту українців на свої послуги й готуються розпочати курортний сезон з кінця червня. За їхніми прогнозами, наприклад, відпочинок на морських курортах Одеси коштуватиме щонайменше 35 тисяч за 7 днів, на морських курортах Херсонської області – 550-750 грн на добу за готельний номер, на Азовському морі на Бирючому острові – від 2000 тисяч за добу.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини