Середземне, Карибське чи Азовське? Якщо торік навесні більшість українців планувала літні відпустки, виходячи з вмісту гаманців, цьогоріч свої корективи у плани внесла пандемія COVID-19. Уже зрозуміло, що коронавірус кардинально змінив туристичну мапу світу. Як на цій мапі виглядатиме Україна та на які подорожі варто розраховувати українцям цього літа? Проаналізували експерти «СтопКору».

У 2019 році українці найчастіше виїжджали влітку для відпочинку до Туреччини, Єгипту та країн Європи, зокрема, до Кіпру, Іспанії, Чорногорії та Хорватії. Загалом кількість туристів з України до країн ЄС останні роки
У 2020 році туристична галузь опинилася серед тих, які найбільше постраждали від пандемії коронавірусної хвороби. За
Обмеження транскордонного сполучення через небезпечну пандемічну ситуацію у світі щонайменше частково зберігатиметься у 2020 році, тому більшість туристичних напрямів для українців буде закрита. Наразі контури майбутнього для туристичного ринку у 2020 році лише починають вимальовуватись, але вже зараз можна побачити певні закономірності.
Туреччина намагається залучити туристів із 70 країн
Епідемія коронавірусної хвороби в Туреччині
Наразі закритими для в’їзду залишаються 15 міст, де
Натомість у провінціях Анталія, Айдин, Ерзурум, Хатай, Малатія, Мерсін і Мугла транспортні обмеження зняті.
З кінця травня уряд Туреччини планує дозволити відновлення домашнього туризму – подорожі жителів Туреччини всередині країни. Очікується, що відвідування Туреччини іноземними туристами розпочнеться з покращенням епідемічної ситуації з середини червня одночасно з відкриттям міжнародного авіасполучення. Про це

Спочатку Туреччина дозволить в’їзд громадянам азійських країн, що вже пройшли пандемію, такі як, наприклад, Південна Корея, Китай, а згодом до них долучаться жителі інших 70 країн, яким турецький уряд надіслав пропозиції.
Туреччина нещодавно розробила рекомендації з протиепідемічного контролю для готелів і розпочала програму сертифікації своїх готелів щодо дотримання ними протиепідемічних вимог для запобігання інфікуванню коронавірусом. Рекомендації регламентують вимоги до місць харчування, пляжів, басейнів, рецепцій тощо.
Програма сертифікації
Через необхідність дотримуватися протиепідемічного режиму очікується, що в Туреччині влітку
Єгипет у стані невизначеності
Епідемічна ситуація в Єгипті та територіальний розподіл інфікування за провінціями не зовсім зрозумілі через ненадійну статистику в країні. Низка світових видань
Отримати об’єктивну картину досить важко через переслідування офіційною владою журналістів, які

Єгипет не ставить собі за мету амбітні цілі на літо 2020 року. Після скасування авіасполучення у березні 2020 року туристична інфраструктура країни спустошилась, і зараз у Єгипті лише
Спочатку уряд країни
Уряд країни створив спеціальну комісію, до якої увійшли представники міністерства туризму, міністерства охорони здоров’я, Єгипетська готельна асоціація та члени органів влади курортних регіонів: Червоного моря, Південного Сінаю, Луксору та Асуану. Комісія розпочала перевірку місцевих готелів на дотримання ними протиепідемічних заходів, зокрема, вимоги обмеження кількості відвідувачів до 25%. Лише ті готелі, які відповідатимуть вимогам, можуть
Кіпр тримається політики ЄС
Наразі епідемічна ситуація на Кіпрі досить благополучна. Епідемія коронавірусної хвороби позаду, в країні реєструють лише
Навіть на піку епідемії тут реєстрували в середньому 30-40 випадків на добу, а останніми днями – лише 2-3. Наприкінці квітня міністерство туризму країни розробило план дій з відновлення галузі, який передбачає на першому етапі пожвавлення домашнього туризму. На цьому етапі країна намагатиметься розвивати тури на дальні локації всередині острова, в гірській та сільський місцевості. На другому етапі Кіпр залучатиме туристів з інших країн ЄС, на третьому – з-за меж ЄС. В цілому державна політика Кіпру засновується на рекомендаціях ЄС, які ми далі розглянемо докладніше.

Країни ЄС починають сезон із внутрішнього туризму
Епідемічна ситуація в країнах Європи останнім часом покращується. На Діаграмі 1 видно, де стан є кращим, а які країни постраждали найбільше. В цілому можна сказати, що епідемічна ситуація на Сході та Півдні Європи набагато ліпша, а такі традиційні для українців напрями туризму як Кіпр, Хорватія, Чорногорія та Греція – серед відносно безпечних країн для подорожі.
Загалом європейські країни наслідують такі ж етапи відновлення туризму, які ми щойно розглянули.
Загальна модель відновлення наступна: спочатку країна відкриває домашній туризм, потім дозволяє в’їзд туристів з інших країн, в яких спостерігається схожа епідемічна ситуація. Останнім етапом, якщо це дозволять епідемічні критерії, є скасування обмежень на в’їзд з решти країн.
Частина країн Європи, економіка яких критично залежить від туризму, вже почали допускати на свою територію обмежену кількість туристів.
Так, Хорватія з 9 травня
Греція

Італія
Але, вочевидь, цьогоріч більшість європейських туристів відпочиватимуть локально або всередині країни.
«Малоймовірно, що німецькі туристи влітку поїдуть до Іспанії чи Греції», —
Британці вигадали для цього явища
Але сумне економічне становище туристичної галузі та глобальний економічний спад змушують уряди європейських країн
Рекомендації з розширення транспортного сполучення та відновлення туризму в країнах ЄС
Для відновлення туристичної галузі найважливішим є забезпечення туристам безпечних умов подорожі та суттєве зменшення ризиків інфікування коронавірусом. Ці безпечні умови складаються з ланцюга послідовних етапів подорожі, починаючи з безпечного транспорту, перетину кордонів і закінчуючи дотриманням протиепідемічного режиму в готелях, на пляжах і під час екскурсій та відвідування туристичних пам’яток.
Основні рекомендації Європейської комісії для функціонування туризму та транспорту під час пандемії коронавірусної хвороби опубліковані 13 травня 2020 та викладені окремими документами. Вони містять
● Загальні обмеження подорожей, які були запроваджені на початку пандемії, тепер, коли пандемія почала згасати в Європі, мають змінитися більш цілеспрямованими обмеженнями щодо тих місцевостей, де зберігається неблагополучна епідемічна ситуація. Зняття обмежень має відбуватися синхронно в тих країнах та регіонах, які мають схожі епідемічні характеристики.
● Зняття обмежень має бути добре скоординованим між членами ЄС на перших етапах. Але надалі координація має відбуватися так само з країнами, що не є членами ЄС.
● Замість тотальних транспортних заборон мають бути конкретні заходи та вимоги, які знижують ризик інфікування коронавірусом, наприклад, вентиляція транспортних приміщень для пасажирів, прибирання та дезінфекція поверхонь.
● Окрім приватних автівок для подорожей має бути доступним колективний громадський транспорт, який має функціонувати з дотриманням належних заходів безпеки. Аби уникнути скупчень у транспорті, пасажири мають бачити завантаженість транспортних засобів на окремих маршрутах погодинно за допомогою онлайн-платформ та мобільних додатків.
● У транспорті пасажири та персонал мусять використовувати маски та інші засоби захисту.
● Продаж квитків та бронювання повинні бути онлайн.
● Продаж харчів та напоїв має бути максимально обмеженим.
Наприклад, авіакомпанія Ryanair, яка вже продає квитки в Україні на липень,

Заходи для запобігання інфікуванню коронавірусом під час туристичної подорожі ще не є остаточно усталеними. Під час міжурядових переговорів обговорюють пропозиції, частина з яких згодом може стати нормативними. Найчастіше під час обговорень згадують:
● Запровадження «посвідчення» про стан здоров'я та відсутність інфікування коронавірусом для всіх подорожніх та працівників сфери туризму.
● Нові стандарти в галузі, єдині для всіх країн ЄС. Насамперед ідеться про стандарти охорони здоров'я у готелях, ресторанах, літаках і на пляжах.
● Використання перепусток для відвідування пляжів. Обладнання пляжів спеціальними захисними екранами, які ізолюють відвідувачів один від одного.
● Обговорюють норми завантаження готелів під час пандемії коронавірусної хвороби. Пропонують обмежити заповнення готелів не більш як наполовину для безпечного дистанціювання мешканців.
● Створення спеціальних безпечних коридорів для відвідування пляжних курортів туристів з інших країн на півночі Європи. Як ця ідея реалізується в Європі та світі, і як Україна може взяти у цьому участь, ми покажемо нижче.
Як Україні долучитися до транскордонних туристичних коридорів
Як ми вже згадували, Європейська комісія 13 травня опублікувала рекомендації для європейських країн про зняття обмежень для подорожей і пожвавлення туристичного сектору.
Згідно з рекомендаціями, відновлення подорожей в Європейському Союзі відбуватиметься в три етапи.
На першому етапі, який ми вже спостерігаємо зараз, дозволяється рух працівників критично важливих галузей, наприклад, сезонних працівників у агросекторі.
На другому етапі окремі країни Європейського Союзу, які мають схожу епідемічну ситуацію (рівень захворюваності та зменшення нових інфікувань коронавірусом) і економічну зацікавленість у співпраці, відпрацюють спільні запобіжні заходи проти поширення коронавірусу та синхронно відкриють спільні кордони. Таким чином, всередині ЄС утворяться декілька груп країн з вільним пересуванням між учасниками групи. Натомість збережеться обмеження на рух громадян між групами.
На третьому етапі, коли дозволятиме епідемічна ситуація, почнеться
Зараз
Зазвичай у таких групах (туристичних коридорах) присутні як країни, які зацікавлені у залученні іноземних туристів, так і країни, громадяни яких мають намір подорожувати. Разом ці держави створюють певні коридори для подорожі громадян, які забезпечують безпечне пересування на всіх етапах: під час перебування у транспорті, перетину кордонів, відвідування туристичних об’єктів.
Один із таких туристичних коридорів
Наразі ми бачимо декілька груп країн, які виокремилися всередині ЄС. Перша група країн – Греція, Кіпр, Німеччина, Іспанія, Італія, Австрія, Хорватія, Португалія, Мальта, Словенія та Болгарія, міністри закордонних справ яких нещодавно
Друга група – це балтійські країни, Литва, Естонія і Латвія, які відкрили кордони одна для одної та

Країни Вишеградської четвірки (Польща, Чехія, Угорщина, Словаччина) разом із Німеччиною
Ще одна група країн, яка
Перелік цих туристичних коридорів не є вичерпним, а їхній склад не є фіксованим. Переговори між країнами тривають у різних форматах: багатосторонніх, двосторонніх або під проводом центральних інституцій ЄС. Як можна помітити, окремі країни можуть бути у складі декількох груп, водночас інші – залишатися за межами груп. Немає нічого дивного: епідемічні умови можуть змінюватися, а економічні інтереси вимагають багатовекторних підходів. Тому групи мають плинний і тимчасовий характер.
Країни, що не є членами ЄС, які зацікавлені у європейському туристичному ринку або у потенційних туристах з країн ЄС, також намагаються долучитись до переговорів і туристичних потоків. Прикладом є Туреччина, яка пришвидшеними темпами
Об’єднання країн у групи із подібною епідемічною ситуацією та зацікавленістю в економічних зв’язках – загальний тренд, тому не дивно, що ми зараз спостерігаємо створення кластерів (туристичних коридорів) з країн з-за меж Європейського Союзу. Австрія, Греція, Ізраїль, Норвегія, Данія, Чехія, Сінгапур, Австралія та Нова Зеландія так само утворили спільну зону безпеки для туристів.
Свій туристичний кластер
Так само й Україна, не очікуючи запрошення від інших країн,
Кожна з країн, яка бере участь у створенні «туристичних коридорів» і відкриває кордони одна для одної, засновує свої правила для запобігання інфікуванню на основі загальноєвропейських регламентів. Тому й Україна, якщо вона має намір відкрити кордони ЄС для своїх громадян, має враховувати вимоги ЄС і активно виходити на потенційних зовнішніх партнерів. Адже зволікання неприпустиме, бо від цього втратить і український бізнес, і українські туристи.
Туризм в Україні
Як ми показали раніше, відновлення в Україні зовнішнього виїзного туризму критично залежить від здатності українського Уряду домовитися з урядами інших країн про участь у туристичних коридорах на підставі двосторонніх або багатосторонніх угод. При цьому Уряд має співпрацювати не лише з урядами інших країн, але так само з глобальними транспортними компаніями. Великі авіакомпанії зараз очікують відновлення транспортних потоків.
Про повернення на ринок авіасполучень України у червні вже
Міністр закордонних страв України Дмитро Кулеба
Утім, знову ж таки, все залежить від успіху урядових переговорів з іншими країнами.
Як повідомив Прем’єр-міністр України Деніс Шмигаль, «авіасполучення, міжнародне в тому числі, відновиться, ймовірно, в червні... але відкрити аеропорти в Україні та не мати можливості нікуди вилетіти – це не відновлення. Треба розуміти, які країни відновлять авіасполучення. Найближча дата, коли європейські країни оголосили про можливості відкриття авіасполучення – це не раніше 15 червня. Тобто до цього незрозуміло, куди літати».
Подібне відновлення залежить від багатьох чинників, один з яких –
Наразі український уряд
З огляду на невизначеність перспектив для закордонних подорожей, багато українських туристів цього року розглянуть можливість використати свою відпустку для відвідування українських курортів та туристичних об’єктів в межах країни. У цьому українці не є унікальними. Як ми вже згадували раніше, більшість європейців так само будуть змушені цього сезону провести літню відпустку на місцевих курортах всередині своїх країн.
Більшість українців під час подорожі Україною мають намір скористатися власною автівкою. Вигадливі підприємці підлаштовуються до нових умов і вигадують

Але у червні в українців, ймовірно, з’являться також інші можливості для подорожі. Міністр інфраструктури України Владислав Криклій
Рух поїздів між областями за звичайним графіком
Уже частково запустили
Тим часом Кабмін готує
В українських готелях до кінця епідемії коронавірусної хвороби пропонується дотримуватися наступних вимог:
● Проводити термометрію усім працівникам перед початком робочого дня.
● Створити умови для гігієни рук (миття та обробка антисептиками).
● Виділити ізолятор для осіб з ознаками гострого респіраторного захворювання.
● Відвідувачі готелю поза готельним номером мають носити маску.
● Черги на рецепції та в інших приміщеннях мають бути виключені, а відвідувачам надана можливість онлайн-реєстрації поселення.
● Адміністрація готелю має стежити за дотриманням дистанції між людьми не менше 1,5 метра.
● На рецепції в готелі має бути встановлений захисний екран між персоналом і відвідувачем. У готелі забороняється робота конференц-залів, фітнес-центрів та спа-центрів.
● Харчування в готелі можливе лише за умови доставлення їжі в готельний номер або на відкритих майданчиках просто неба.
● Кожні 3-4 години має проводитися дезінфекція поверхонь, яких часто торкаються (стійки реєстрації, столи, стільці, дверні ручки, кнопки ліфтів, сходи та інше…).
● Системи вентиляції мають працювати без перебоїв.
18 травня Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко під час брифінгу,
Інститут епідеміології інфекційних хвороб Національної АМН України вважає, що морська сіль та ультрафіолетове випромінювання знищує збудника. Є дані, що вірус може зберігатися в прісній воді, але ризик інфікування в проточній прісній воді річок досить малий.
Віктор Ляшко порекомендував утриматися від перебування на пляжі особам із груп ризику за медичними показаннями – тим, хто має хронічні супутні захворювання, та старшим за 60 років. На пляжах потрібно витримувати дистанцію до інших людей 2 метри та дотримуватися гігієни: мити руки, кашляти та чхати в одноразові серветки або у ліктьовий згин.
Українські турагенти та власники готелів