Закінчились гроші на конверти: Печерський райсуд не може надсилати ухвали та рішення

22.06.2020 22:55

На жаль, вже типова ситуація для сучасної України, коли після повідомлення про злочин заявник потрапляє в корупційні лещата умисної «бездіяльності» правоохоронних органів. Є передбачений законом шлях: спочатку звернутись до місцевого суду для оскарження бездіяльності слідчих органів, а слідом вже оскаржувати в суді невиконання рішення суду, якщо бездіяльність триває.

Ілюстрація: СтопКор

Тому для людини, яка вперше проходить шлях поневірянь в правоохоронних органах, важливо не опустити руки і кинути свою боротьбу за справедливість, а діяти за відомим для бувалих адвокатів методом наполегливості. Отже, наступний крок — у випадку невиконання слідчим органом внесення до ЄРДР відомостей за ухвалою суду — звертатись із заявою до свого територіального відділення Державного бюро розслідувань (спеціального органу, який повинен розслідувати злочини держслужбовців та правоохоронців). Щодо службової особи, яка не виконує рішення суду, настає відповідальність за статтею 382 КК України (Невиконання судового рішення). І тут ситуація часто повторюється: спочатку в ДБР пишуть про «відсутність складу злочину», або «відсутність підстав для порушення кримінальної справи». Сама відповідь не така важлива, як те, що знову потрібно звертатись до суду зі скаргою та змушувати ДБР внести відомості до реєстру досудових розслідувань.

Важливим є те, що ухвала слідчого судді про відкриття провадження не оскаржується!

Здається, що це вже остаточна перемога, але і тут вже вигадали нову схему невиконання рішення суду.
По-перше, зараз, ігноруючи наказ Державного бюро розслідувань від 13 вересня 2019 року №258, вирішено приймати всі заяви і звернення тільки через скриньку без можливості отримати копію зі штампом про отримання, нібито це чомусь убезпечить співробітників установ від зараження COVID-19, але жодного нормативного документа із зазначенням подібного ви ніде не знайдете. Як ви розумієте, уникнення письмової реєстрації заяв та звернень унеможливлює надалі оскарження бездіяльності. Також це є порушенням постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 р. №348, редакція від 28.02.2020, яка затвердила інструкцію з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації, і є єдиною для всіх юридичних осіб на території України. В обох згаданих документах зазначено, що «на вимогу громадянина, який подав звернення до органу Державного бюро розслідувань, на першому аркуші копії звернення проставляється штамп із відміткою про одержання, із зазначенням вхідного номера та дати надходження звернення. Таку копію повертають громадянину». Дію цього положення ніхто не зупиняв. Фактично чиновники вирішили під приводом карантину ухилитись від роботи зі зверненнями і запитами, а в нашому випадку — із виконанням судових рішень. Хіба що надсилати замовним листом із описом. А коли корупціонери знають, від кого листи не потрібно отримувати, можливість вручити лист до потрібного органу дорівнює нулю.

У постанові Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 р. №392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів» немає жодного слова про обмеження у видачі копії звернення з проставленою відміткою про одержання.

В останній постанові Кабінету Міністрів України від 17 червня 2020 р. №500 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» будь-які подібні заборони позначок отримання також немає.

У цьому контексті цікавою є законодавча ініціатива депутата Демченка Сергія Олексійовича від партії «Слуга народу». Законопроєкт передбачав, що «з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення».

Після такої «ініціативи» на сайті Центру демократії та верховенства права з’явилась нищівна критика такого закону з такою цитатою: «Фактично, буде зупинено розгляд будь-яких запитів, окрім тих, що стосуються захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій. А чи стосується запит саме такої інформації – залишатиметься на розсуд розпорядника». Уже 05.05.2020 проєкт цього закону було відкликано.

За рішенням Ради суддів України №19 від 17.03.20 письмових обмежень щодо «проставлення штампу із відміткою про одержання» не запроваджувалося. Про приймання кореспонденції канцелярією зазначається, що воно здійснюється у межах кримінальних проваджень. Процесуальні документи у цивільних справах та справах про адміністративні правопорушення подаються шляхом їх поміщення до скриньки у приміщенні суду. Заборони ставити відмітки немає. Але в судах всіх інстанцій говорять, що відмітку в канцелярії вони не ставлять. Останнє рішення Ради суддів України №36 від 05.06.20 також не містить подібної заборони, понад те, там ідеться про заміну карантину на профілактичні заходи та пропозицію Кабміну зняти всі обмеження.

Фото: скріншот

Далі всіх пішли «винахідники» з ДБР. Так, цікаву «відмазку» вигадали в територіальному відділі ДБР м.Києва. При надходженні супровідного листа з копією судового рішення з вимогою внесення до ЄРДР, заявникові надають відповідь, що для виконання копію ухвали повинен надати лише суд. У цьому випадку — Печерський районний суд м.Києва. На сайті судової влади є навіть відповідне оголошення тут і виникає цікава ситуація. На сайті суду розміщена інформація, що їм не надали гроші на придбання конвертів, через що ухвали і рішення не можуть бути надіслані. Тобто ДБР зі «спокійною» совістю може і надалі насолоджуватися бездіяльністю.

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини