«Заховай мене, дим…»: що приховують на Львівській тютюновій фабриці?

08.07.2019 18:06

Історія з тіньовими оборудками з продажу цигарок без акцизів набуває нових обертів. Служба безпеки України провела слідчі дії на тютюновій фабриці у Винниках біля Львова. Її співвласник Григорій Козловський оголосив, що обшуки СБУ – це підступи конкурентів – іноземних тютюнових компаній, що намагаються «вбити» національного виробника. То що стоїть за цими гучними словами? Якими можуть бути справжні причини появи спецпризначенців на підприємстві та в яких злочинах підозрюють фабрикантів? Спробуємо розібратись.

Обшуки розпочали у середу, 3 липня, ввечері, однак деталей слідчих дій поки що не повідомляли. На сайті прес-служби Посольства Великої Британії в Україні опублікували інформацію, що британські фіскали і митники спільно з СБУ знешкодили в Україні міжнародне злочинне угрупування.

Злочинці спеціалізувалися на великій контрабанді тютюнових виробів до європейських країн.

Нагадаємо, у лютому цього року журналісти-розслідувачі «СтопКору» розкрили схему, за якою Винниківська тютюнова фабрика, більш відома як Львівська, займається так званою «внутрішньою контрабандою». Там виробляють нелегальний продукт, з якого не сплачуються податки, а цигарки реалізовують просто на ринках країни.

«Ми зробили контрольні закупівлі по всій Україні на так званих гуртових точках, де продавалися просто блоками цигарки без акцизних марок, саме тих найменувань, що їх випускає Львів, а потім для порівняння закупили такі самі, але з акцизками, тобто офіційні, після чого віддали їх на експертизу до Київського Національного інституту судових експертиз. Це найавторитетніша установа в таких питаннях», – розповіла журналіст Наталія Мальцева, яка займалася розслідуванням тютюнових оборудок.

Експертиза тютюнових виробів, проведена на замовлення «СтопКору» в столичному науково-дослідному інституті, довела, що зразки цигарок з легального магазину і «чорного ринку» є ідентичними, тобто вироблені на одному й тому самому обладнанні. Тоді медійники направили результати журналістського розслідування до НАБУ, Служби Безпеки України та Генеральної прокуратури.

Фото: скріншот

«Як пояснив нам експерт, ознаки того, що нелегальні цигарки, що роками продаються на ринках країни, до того ж просто неосяжними об’ємами, та цигарки у магазинах, де є контроль над постачальником, виробляються за допомогою одних і тих самих елементів устаткування, не просто ідентичних, а саме конкретно одних і тих самих. До речі, пам’ятаю, як нас вразило під час наших закупівель на столичному ринку «Юність», що жінка, яка продає нелегальний продукт, спитала нас, чи нам не потрібно більше, бо можна замовити просто з фабрики, та навіть дала нам свій номер мобільного, мовляв, сьогодні телефонуєте, а наступного дня вже матимете партію, розмір якої неважливий. Тобто, ці продавці нелегального продукту навіть не приховують, що товар зі Львова, що можна просто так будь-кому привезти хоч фуру тих цигарок, а далі робіть з ними, що хочете. Так, ніби це взагалі мережевий маркетинг. Той факт, що все це відбувається просто під носом поліції та Державної фіскальної служби, не вкладається в розуміння», - розповіла Наталія Мальцева.

До цього Львівську тютюнову вже неодноразово ловили на спробах «зекономити» на акцизі. На початку 2018 року під час обшуку в складських приміщеннях оптової компанії, яка займається торгівлею тютюновими виробами в Донецькій області, було виявлено 452 тисячі пачок сигарет з фільтром, обклеєних марками акцизного податку, отриманими для маркування іншого виду тютюнових виробів, які оподатковуються за меншими ставками. Таким чином, виробник тютюну занизив податкове зобов’язання на суму понад 3,5 млн гривень.

У 2015 році на херсонському складі ЛТФ також знайшли цигарки з «неправильними» акцизними марками, але вилучена тоді партія була на порядок меншою – 15,5 тис. пачок.

«Йдеться про те, що існує декілька типів тютюнових виробів, наприклад, сигарети та сигарили. На них за законом має сплачуватися різний акциз. Зовні акцизки майже не відрізняються, але коштують ті, що мають клеїтися на пачки із сигарилами, значно дешевше сигаретних. Навіть на цьому легальному продукті Львів економив мільйонами. І наскільки мені відомо, кілька разів сплачував якісь штрафи, але то були мізерні втрати в порівнянні із тим, скільки вдавалося заробити», - додала Наталія Мальцева.

Фото: скріншот

П'ятнадцять років тому на фабриці правоохоронними службами і представниками однієї з тютюнових фірм також проводилися оперативні заходи: шукали сигарети, які, можливо, випускалися під чужою маркою. Тоді той самий Григорій Козловський (на той час – комерційний директор ЛТФ) теж назвав проведений обшук замовною акцією з боку конкурента – міжнародної тютюнової компанії «Філіп Морріс».

А у липні 2015-го компанія «засвітилася» у скандалі з контрабандою. У Мукачівському районі місцеві правоохоронці затримали велику партію цигарок загальною вартістю майже у 1,5 млн євро. Тоді було проведено обшуки на нелегальних оптових складах, де скуповувалися партії тютюну для подальшої контрабанди. Основним постачальником сигарет, які потім нелегально переправлялися за кордон, була саме Львівська тютюнова фабрика.

Фото: mukachevo.net

Зауважимо, що «прорив» ЛТФ на українському тютюновому ринку датується 2016 роком. За другу половину року частка фабрики на вітчизняному ринку зросла з 1% до 5%. Таке швидке зростання експерти пов’язують з використанням підприємством акцизних марок не за призначенням. Імовірно, великі партії сигарет пішли з тютюнової фабрики під виглядом сигарил.

У тому ж 2016-му на Львівщині було викрито потужний конвертаційний центр всеукраїнського масштабу, що допомагав спритним бізнесменам мінімізувати податки та переводити кошти у готівку, завдаючи державі величезних збитків. У якості одного з найбільших «клієнтів» центру фігурувало саме ТзОВ «Львівська тютюнова фабрика».

У 2017 році ЛТФ охоплювала вже 6,3% українського цигаркового ринку, а у 2018 – близько 9%. При цьому, за даними ДФС, за період з вересня 2017 по січень 2018 рр. підприємство не замовило жодної акцизної марки для виробництва сигарет. Згідно з оцінками експертів, щороку завдяки цій тіньовій схемі державний бюджет втрачає понад 4 мільярди гривень.

Компанію також спіймали на недоброчесній рекламі своєї продукції. Використовуючи бренд американської кінокомпанії, під виглядом реклами води Marvel тютюнова фабрика, яка після декількох змін назв стала називатись Marvel International Tobacco Group, запустила масштабну кампанію цигарок з тією ж назвою.

Фото: censor.net

Співвласником фабрики та її фактичним керівником наразі є депутат Львівської міської ради 7-го скликання Григорій Козловський. Хоча, за даними системи You Control, Козловський не вказаний ані як засновник, ані як директор ЛТФ. За декларацією 2018 року пан Григорій найбагатший депутат Львівської міської ради. Має у власності 10 земельних ділянок різної площі — у Винниках, Східниці, Львові та Підберізцях Пустомитівського району, 8 квартир та автопарк з кількох іномарок.

Його статки за 2018 рік становили 48 мільйонів 504 тис 642 грн. Це 4 млн 975 тис доходу від підприємницької діяльності, 37 млн 180 тис 642 грн доходу від відчуження нерухомого майна, 101 тис грн зарплати, отриманої за сумісництвом (радник директора Винниківської тютюнової фабрики), 180 тис грн зарплати за сумісництвом як директора Холдингу «Гранд готель», 12 тис зарплати за сумісництвом як директора «Львівської пивоварні», 5 млн 950 тис, отриманих від підприємця Дмитра Серьогіна за загадковою графою «Інше», 6 тис грн від ТзОВ «МІТГ», 100 тис грн доходу від відчуження рухомого майна.

Козловський має 100% корпоративних прав на ТзОВ «Королівська Пивоварня» (5 млн грн), ТзОВ «Холдинг «Гранд Готель» (30 млн грн) і ТзОВ «Академія футболу» (2 млн грн), а також має різні частки на ПП «Телець» (50 тис. грн), ТзОВ «Еліт Нерухомість» (3 млн грн), ТзОВ «МАРІЇВКА МЕДІКАЛ ЕНД ТЕРМАЛ СПА» (13,5 млн грн і 33 млн грн). Окрім того, він є головою ГО «За справедливість», ГО «ДОЛТ «АКАДЕМІЯ ФУТБОЛУ», ГО «ДЮС «АКАДЕМІЯ ФУТБОЛУ» та президентом «Футбольного клубу «РУХ» Винники».

Упродовж останніх місяців фірми Григорія Козловського або наближених до нього осіб встигли придбати кілька об’єктів нерухомості на площі Ринок. Минулого року там бізнесмен уже відкрив ресторан «36 по» із гігантським акваріумом. А дружина Козловського, відома на Західній Україні співачка Юлія Думанська теж перетворилась на бізнес-вумен і будує у центрі Львова медичний центр.

Фото: forpost.lviv,ua

Свою кар’єру пан Григорій розпочав у 1994 році на посаді спеціаліста з митного оформлення в АТР «Дж. Рейнальдс Тобако Львів», а пізніше став менеджером з комерційних питань на Львівській тютюновій фабриці. За твердженням місцевих ЗМІ, на початку 2000-х саме Козловський займався приватизацією «львівської табачки» та привласнив одну з ліній виробництва, котру вивіз з фабрики та запустив як додатковий – «чорний» вид заробітку.

Активну контрафактну та контрабандну діяльність, за інформацією місцевого видання «Форпост», Козловському вдається вести завдяки «кришуванню» силовиків, співпрацю з якими він налагодив ще за часів Януковича. Зокрема, серед високопосадовців правоохоронних органів, що протягом тривалого періоду сприяли тютюновому бізнесу найбагатшого львівського депутата – очільники УБЕЗу, керівники міліції області, генерали з центрального апарату МВС. Подейкують, що у вузькому колі пан Григорій хизувався тим, як особисто завозив валізу з астрономічною сумою екс-міністрові внутрішніх справ Віталію Захарченку.

Григорій Козловський

«Правоохоронці та фіскали ніби не помічають протизаконної діяльності Львівської тютюнової фабрики, посилаючись на те, що в них немає доказів. Але коли ми надали такі докази, направили звернення із проханням провести показовий рейд, де ми й залучилися до справи, показали би конкретні точки продажу, нам відповіли, що всі рейди проводяться в належному обсязі. Зрозуміло, що це не так. Лише в Антимонопольному комітеті мають іншу думку, там інсайдери відкрито говорили нам, що фабрика у Винниках створена, щоб працювати тільки на контрабанду, як зовнішню, так і внутрішню, вони взагалі не працюють на прибуток легально. Але як тільки десь з’являється інформація про їхні оборудки, починають прикриватися тим, що вони національний виробник і їх знищують конкуренти. Це дуже зручна позиція, втім, підтримка нацвиробника та безкарність – не одне й те саме», - каже Мальцева.

У червні 2019 року міський голова Львова Андрій Садовий звинуватив Козловського в замовленні та організації нападів псевдоактивістів на посадовців львівської мерії.

Тож найімовірніше, підступи міжнародних конкурентів галицького тютюну до проведених на фабриці обшуків не мають жодного відношення та існують лише в уяві «львівського Гетсбі». А от фіскальні і митні порушення, використання чужих брендів, зв’язки з конвертаційними центрами і тіньові оборудки – таки схожі на реальність.

«СтопКор» стежитиме за подальшим перебігом подій у цій справі.

Читайте також: «Фонд власного збагачення: як псевдоактивісти намагаються заробити на наслідках Васильківської трагедії».

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини