Молчанова: За активної участі всіх сторін добудувати об’єкти «Аркади» можна через кілька років

21.04.2021 20:33

Фундатор громадської організації "Центр захисту киян", бізнесвумен Владислава Молчанова розповіла "УНІАН" щодо перспектив завершення будівництва житлових комплексів збанкрутілого банку "Аркада" в Києві, коли вкладники зможуть отримати свої квартири, особливості фінансування цього проекту, а також про проблеми, які гальмують процес добудови.

Molchanova
Фото: УНІАН

У Києві повідомили про підписання меморандуму про завершення будівництва недобудованих об'єктів збанкрутілого банку "Аркада". Так, 7 квітня 2021 року під час брифінгу в НБУ оголосили, що три недобудовані "Аркада" житлові комплексу "патріотики", "Еврика" і "патріотики на озерах" будуть завершені найближчим часом. Під документом поставили свої підписи керівники ряду міністерств, профільних державних відомств і інвестори.

Це обнадійливий меседж від влади для інвесторів і фактично перший і унікальний для столиці кейс розв'язання кризової ситуації, де профільні органи влади і провідні девелопери вперше діють разом. Про те, які права та обов'язки кожної зі сторін, як буде профінансована добудова, коли вкладники зможуть отримати свої квартири, і чи з'явиться на Осокорках у Києві новий парк в інтерв'ю "УНІАН" розповіла бізнесвумен, фундатор громадської організації "Центр захисту киян" Влада Молчанова.

Яка ваша роль в процесі вирішення соціального питання добудови об'єктів "Аркади"? І з чого все починалося?

З цією проблемою я вперше зіткнулася як фундатор "Центру захисту киян". Це громадська організація, яка дуже уважно стежить за ключовими київськими темами, проводить експертні та освітні заходи, а також надає безкоштовну юридичну допомогу киянам, які опинилися в складних життєвих обставинах.

У минулому році до нашої організації за допомогою звернулася ініціативна група інвесторів, абсолютна більшість з яких - звичайні київські родини, постраждалі в результаті дій банку "Аркада". Оскільки у мене є значний експертний досвід як у девелопера і мені небайдужі проблеми нашого суспільства, я не могла залишатися осторонь. Тому наша команда дала старт і поштовх врегулюванню питань, пов'язаних з об'єктами "Аркади", а я стала виконувати роль модератора цього процесу.

Зараз на ринку є багато кейсів незавершених будівництв. Зокрема, всім відомі недобудови "Еліта-центру", об'єкти Войцеховського і інші. Але успішних серед них немає. Добудувавши об'єкти "Аркади", ми доведемо: ефективне рішення такого роду проблем - можливо.

Тим більше, що ця проблема є дуже гострою і болючою для багатьох жителів Києва. Постраждало значна кількість інвесторів - це не один і не два будинки, а тисячі сімей. Тому ми і вирішили увійти в цей процес. І чим далі ми занурювалися в це питання, тим більшим було розуміння того, як можна фіналізувати будівництво, механізми добудови постійно відпрацьовувалися.

Результатом цього став проект меморандуму, він дав поштовх детальні переговори. Ми обговорюємо, що може зробити кожна сторона, щоб зрушити цю ситуацію з мертвої точки. І не просто віртуально розтягнути цей процес у часі, а дійсно дати можливість людям отримати власне добудоване житло. Прагнемо досягти цього реальними діями, із залученням представників виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Меморандум підписали 12 сторін: профільні міністерства і відомства, інвестори. Також ключовим учасником цього процесу є міська громада, яку представляє мер Кличко.

Для мене особисто це серйозний виклик. І можливість дійсно допомогти киянам через організацію процесу добудови. На моє переконання, при належному виконанні всіма сторонами даного процесу своїх зобов'язань об'єкти можна добудувати і здати в експлуатацію.

Наскільки важко в цьому процесі комунікувати з представниками влади?

У мене великий досвід управління в приватному секторі і, звичайно ж, в бізнесі такі кризові ситуації вирішуються значно оперативніше. При залученні державних органів виникло досить багато додаткових питань і обмежень. Але той факт, що нам вдалося залучити всі ключові інституції, кожна з яких, згідно з меморандумом, отримала чітку зону відповідальності - це вже велике досягнення і перемога.

Яку роль виконує "ДТЕК Київські електромережі" в цьому процесі? Тому що, наскільки відомо, ця сторона не підписала меморандум...

Для мене це гостра тема, і позиція цієї компанії виглядає досить дивною. Мені здавалося, що ми вирішуємо спільні проблеми, і "ДТЕК Київські електромережі", так само, як і всі сторони, повинен бути максимально зацікавлений в їх вирішенні і фіналізації процесу добудови.

Ми очікували від них конструктивної позиції щодо участі в меморандумі. Але ніяк не відмови. Мене особисто дивує відсутність позиції компанії при її очевидних зобов'язання перед міською громадою.

А як щодо співпраці з міською владою і особисто з мером Віталієм Кличком?

Можу сказати, що позиція Віталія Кличка в цьому питанні дуже конструктивна. Ми отримали запевнення у всебічній підтримці та сприянні у вирішенні ряду проблем. Це і питання інфраструктури, і питання будівництва соціальних об'єктів.

Сподіваюся, що всі зобов'язання, прийняті містом, будуть виконані. Ми дуже ефективно комунікуючи з мером, і він - один з найактивніших учасників даного процесу.

Найгостріше питання навколо теми недобудов "Аркади" - історія з незаконним вивезенням піску, яку активно обговорюють в ЗМІ. Можете її прокоментувати?

Йдеться про пісок, намитому "Аркада", зокрема, за рахунок інвесторів, на столичних Осокорках. Він зберігається на території поруч із будмайданчиком, і без нього неможливо добудувати об'єкти. У той же час є кілька структур, що претендують на цей пісок.

Зрозуміло, що мова йде про певні зловживання. Тому для мене дуже важливо, щоб це питання було врегульоване, щоб пісок залишився на майданчику, а всім подіям навколо нього була дана об'єктивна правова оцінка. Зі свого боку, я буду всіляко сприяти вирішенню цього питання. Все має відбуватися згідно із законом.

Ще одне гостре питання - "Екопарк". Які шанси, що на лівому березі Києва з'явиться новий парк?

Щодо "Екопарк". Ми обговорювали це питання, я разом з мером була ініціатором і запрошувала представників "Екопарк", щоб вислухати їх позицію, вимоги та побажання. Але після першої зустрічі, що відбулася вони фактично вийшли з переговорного процесу.

Для мене це теж дуже дивна ситуація: люди прагнуть щось зробити, є позиція міста, є мер, який хоче допомогти, зрозуміти, приділяє цьому свій час і увагу. Є я, яка намагається цю історію відмодеріровати, склеїти. А "Екопарк" просто відходить від переговорного процесу, і замість цього об'єднується з якимись незрозумілими структурами, псевдоактивістами в балаклавах. Це не конструктив, а руйнування.

Я впевнена, що всі сторони розуміють необхідність створення нової паркової зони в цьому густонаселеному районі міста. Тим більше, що для цього передбачена площу понад 100 гектарів. Ми готові представити проект. Що цікаво, в межах цієї території є пропозиція створити і великий зоопарк, на кшталт харківського, який буде приносити радість не тільки жителям Осокорків і Позняків, але і всього лівого берега Києва.

Але хочеться, щоб це було спільне бачення і девелопера, і влади міста, і суспільства. Тому ми запрошуємо всі сторони до спільної розробки концепції парку на навколишніх територіях - як громадську організацію "Екопарк", так і всіх зацікавлених жителів.

Як ви плануєте залучати кошти в реалізацію цих проектів, які механізми будуть задіяни?

Питання залучення коштів відпрацьовується декількома сторонами - учасниками меморандуму, оскільки інвестори очікують якнайшвидшого добудови об'єктів - в термін до 3 років. Stolitsa Group відпрацьовувала механізми можливості реалізації проекту в такі стислі терміни, і мене запевнили, що це можливо, при наявності державної фінансової допомоги та повного пакету документації.

Тому зараз це питання обговорюється. Зауважу, що багато справ нам доводиться робити вперше, можливо, так би мовити, "піонерами" в цьому питанні.

Все це, звичайно, вимагає часу, але ми намагаємося прискорити всі ці процеси. Але якщо ми вже звалили на свої плечі цю важку ношу, іншого виходу просто немає.

Які ваші взаємини з вкладниками «Аркади» - тими людьми, які залишилися без квартир?

Згідно з меморандумом, створена дирекція з добудови, до якої увійшли, на мій погляд, саме ті структури, які займаються операційною діяльністю і вирішують нагальні питання щодо добудови. Вони відпрацьовують всі проблеми і дають свої пропозиції, що потрібно зробити, на яких рівнях влади або в яких інституціях узгодити питання, щоб цей процес дійсно завершився в заявлені терміни і відповідав очікуванням інвесторів.

А як часто ви спілкуєтеся з інвесторами?

Ми на постійному зв'язку. Але сьогодні цей процес вже частково підхопила дирекція, і тепер більшість комунікацій збудовані саме через неї і представництво інвесторів всіх ЖК.

Які найбільші проблеми хвилюють інвесторів після підписання меморандуму?

Безумовно, це можливість добудувати їх будинків в найкоротший термін. Є окремі питання, що стосуються будинків з високим ступенем готовності, це окрема історія, і я знаю, що дирекція вже з цим питанням працює.

Головне питання - це терміни, коли вдома будуть добудовані і здані в експлуатацію. І його рішення багато в чому залежить від того, наскільки сьогодні держава зможе залучити кошти на поворотній основі для якнайшвидшої добудови.

Які перспективи цього проекту, на ваш погляд? Коли варто чекати закінчення?

У житті я - оптимістка і максималісткою з точки зору виконання поставлених завдань. Тому я вірю і докладу максимум зусиль, щоб це сталося якомога швидше. І зроблю все від мене залежне, щоб всі сторони виконали свої зобов'язання перед киянами, і житло було добудовано. За активної участі всіх сторін завдання по добудові об'єктів банку "Аркада" можна виконати вже через кілька років. І я отримаю можливість в подальшому спілкуватися з інвесторами вже в їх власних квартирах.

Як повідомляв "СтопКор" раніше, Уряд вирішив провести інвентаризацію всіх українських лісів.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини