З «Укрзалізниці» вивели понад 50 мільйонів на рахунки недобросовісного постачальника мастил

Очільник новий, а схеми – старі? У столиці під «Укрзалізницею» триває акція протесту. Мітингарі вийшли під стіни відомства з плакатами «Жмак! Коли настане порядок в УЗ?», «Олива, чай, паливо. Скільки ще будете відмивати кошти?», аби привернути увагу до масштабних схем розкрадання коштів на залізничних тендерах.

UZ_Olyva
Ілюстрація: СтопКор

Представники громадськості вирішили нагадати топменеджменту «Укрзалізниці», як працівники тендерного комітету підприємства торік під час проведення закупвлі технічної оливи для потягів завищили вартість мастильних матеріалів щонайменше на 80 мільйонів. Сумарна вартість тендеру склала понад чверть мільярда гривень.

Активісти зазначають, що в УЗ почали реалізовувати план з виведення коштів, про що свідчать видані рознарядки на відвантаження оливи протягом двох останніх тижнів. Понад те, кошти на виконання сумнівної угоди вже навіть перераховані псевдопереможцю.

UZ_15
Акція під стінами УЗ Фото: СтопКор

Нагадаємо, договір з постачальником – ТОВ «Корнет Холдинг» – було укладено з неймовірною кількістю порушень. Це й безпідставне відхилення всіх охочих узяти участь в тендері, і допущення до аукціону лише двох фаворитів, які припустилися грубих порушень, і проведення торгів попри судову заборону.

Але найбільш кричущим є те, що «Укрзалізниця» порушила вимоги власної тендерної документації, відповідно до якої мала б відхилити учасника ТОВ «Корнет Холдинг», що свідчить про явну корупційну вмотивованість та реалізацію спланованої схеми угрупованням на чолі з екскерівником «УЗ» Іваном Юриком та підпорядкованими йому директором з питань закупівель Сергієм Довгаленком, заступником директора філії «Центр забезпечення виробництва» Юрієм Шигановим, головою тендерного комітету Філії ЦЗВ Валерієм Шергіним та очільницею департаменту планування та очікування цін у сфері закупівель Таїсою Олійник, які наразі завершують цю «угоду».

Зокрема, для забезпечення безпеки руху поїздів на тяговому рухомому складі, рухомому складі, машинах та механізмах АТ «Укрзалізниця» не допускається застосування олив та мастильних матеріалів, які не пройшли встановлену процедуру допуску.

ТОВ «Корнет Холдинг» у складі своєї тендерної пропозиції надало лист про те, що продукція виробника ТОВ «Евро Ойл Продакшн» буцімто проходила на час подання пропозиції процедуру допуску, і на момент укладання договору такий допуск ніби буде надано у вигляді виписки з протоколу засідання секції.

UZ_Olyva1
Лист за підписом директора ТОВ «Корнет Холдинг» Оксентюка Фото: скріншот

Однак допуск так і не був оприлюднений, оскільки запропонована ТОВ «Корнет Холдинг» продукція не проходила і не пройшла процедуру, і відповідно, такого документу просто не існувало ані на момент проведення торгів, ані навіть зараз.

Попри це, «Укрзалізниця» на чолі вже з новим керманичем Володимиром Жмаком спокійно видає рознарядки для отримання оливи за цим договором та перераховує гроші горе-постачальнику.

Паралельно із цим компанія оголошує два нових рамкових тендери на оливи за ціною, котра якимось дивом набагато нижча від тієї ціни, яку «УЗ» зараз платить своєму «фавориту» за укладеним договором.

UZ_Olyva2
Рамкові тендери «Укрзалізниці» за 2020 рік Фото: скріншот

Навіть неозброєним оком помітна різниця в ціні, яка надає можливість в результаті виконання такої угоди неправомірно вивести з «Укрзалізниці» понад 50 мільйонів гривень.

Зауважимо, останні кілька років головне залізничне підприємство країни лихоманить від низки гучних корупційних справ і скандалів.

У липні цього року Служба безпеки України публічно звинуватила посадовців компанії «Укрзалізниці» у проведенні тендерів, перемогу на яких здобували заздалегідь визначені фірми, а також в отриманні контрабандних товарів з країни-агресора.

Крім того, з подачі журналістів-розслідувачів, юристів та за рішенням Вищого антикорупційного суду НАБУ відкрило провадження про розкрадання 31 млн грн під час закупівлі вугілля на відкритих торгах в результаті умисного завищення цін «кишеньковими» фірмами – НПП «Бізнес-Альянс» та ТОВ «Праймтехпостач». Філія «Пасажирська компанія» АТ «Українська залізниця» у серпні 2019 року за результатами тендерів уклала низку угод із ТОВ «Праймтехпостач» про постачання кам’яного вугілля на загальну суму 22,12 млн грн.

Ця ж філія у квітні 2019 року розіграла тендери на постачання обладнання для ремонту вагонів загальною сумою понад 23 мільйони гривень між кишеньковими фірмами-«прокладками».

Активісти і представники ринку вимагають від нового топменеджменту «Укрзалізниці» забезпечити нормальну конкуренцію під час проведення публічних закупівель і припинити створювати штучні перепони для незалежних учасників торгів.

Зауважимо, що хоча представникам ГО «Стоп корупції» сьогодні не вдалося достукатися до перших осіб «Укрзалізниці», у компанії все ж відреагували на акцію, що проходила під її стінами: поспілкуватись із протестувальниками вийшла співробітниця «УЗ».

UZ_16
До активістів вийшла представниця УЗ Фото: СтопКор

Представниця компанії подякувала активістам за надану інформацію і пообіцяла, що за наведеними фактами буде проведена перевірка та у відповідності до закону «Про звернення громадян» їм обов’язково буде надана відповідь.

«Я не можу вам гарантувати зустріч із керівництвом компанії, але те, що ваше звернення буде розглянуто відповідними підрозділами – це точно», – додала вона.

Тож чекатимемо з нетерпінням на результати цієї перевірки та сподіваємось, що новопризначений очільник «УЗ» Володимир Жмак таки дослухається до громадськості й конструктивно відреагує на численні факти корупції, які вже коштували державі десятки мільйонів гривень.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини