З десятиразовим «наваром»: «Автомагістраль-Південь» купує будматеріали для президентської програми у піщаних нелегалів

10.11.2020 13:08

Незаконне видобування копалин, заподіяння непоправної шкоди довкіллю і навіть погрози розправою журналістам – чому на Дніпропетровщині піщаний нелегал Анатолій Маляр почувається «королем»? Не спиняє його навіть розпочате кримінальне провадження. Адже місцеві правоохоронці, вочевидь, не квапляться йти до суду. А плодами незаконної діяльності Маляра користується місцевий гігант «Автомагістраль-Південь», що виконує президентську програму «Велике будівництво».

На Дніпропетровщині у Петриківському районі піщані нелегали затопили понад 10 га сільськогосподарської землі. Незаконну «точку» видобування копалин виявили активісти ГО «Стоп корупції», які одразу повідомили про це правоохоронні органи. Знають про ситуацію й у Держекоінспекції України.

«У Дніпропетровській області було організовано позапланову перевірку, і я особисто питання це тримаю на контролі. 2 вересня розпочалася перевірка ФОП Маляр. Cотні тисяч тонн корисних копалин було незаконно видобуто на території земель, які мають сільгосппризначення. Це безумовне зло, вода, яка використовується в цьому процесі, самовільно стікає, тобто спецводокористування відсутнє, земельні документи не відповідають цільовому використанню, тому 21 вересня ДЕІ подала позов до суду», – розповів очільник Держекоінспекції Андрій Мальований.

Як наголошують експерти, діяльність піщаних нелегалів завдає непоправної шкоди довкіллю.

«Зрозуміло, що там, де існує такого роду кар’єр, про жодні природоохоронні заходи не йдеться. І потім залишається голий степ. Ми знаємо, що там, де пройшли чорні копачі, ще сотні років нічого не буде рости», – коментує голова Української асоціації видобувачів піску Вадим Пелих.

Pisok dnipro
Масштаби видобутку Фото: СтопКор

Утім, у Петриківському відділенні поліції за два місяці так і не спромоглися дійти до суду для накладення на майно нелегалів арешту. А «підприємець» Анатолій Маляр, попри розпочате кримінальне провадження, встиг вивезти з нелегального кар'єру десятки тисяч тонн піску, після чого перемістився на наступну земельну ділянку.

Активісти знову ж таки викликали на місце незаконного видобутку місцевих стражів правопорядку. Однак правоохоронці поводилися досить мляво й явно не виглядали зацікавленими у припиненні діяльності нелегалів. Понад те, поліціянти демонстративно спілкувались із «стопкорівцями» російською – попри те, що журналістка Марія Гураль зверталася до них українською.

А сам Анатолій Маляр, який також прибув на «точку», одразу перейшов до погроз знімальній групі.

Malyar Dnipro pisok
Маляр погрожував журналістам при копах Фото: СтопКор

«Мало отримали в Синельниковому? Отримаєте ще!» – заявив він журналістам, натякаючи на нещодавню ситуацію у Синельниківському районі, коли «зелені чоловічки» депутата обласної ради Володимира Роя напали та пограбували команду «СтопКору».

«Причому, коли ми запропонували правоохоронцям якось відреагувати на погрози, заарештувати (поліція стояла поруч і чула все це), то поліцейські сказали, що вони «нічого не чули і не вбачають жодних порушень». Одна з поліцейських взагалі не хотіла представлятись і намагалась уникати нас», – розповіла Марія.

Цікаво, що заяву репортерів про погрози прийняли лише у відділку місцевої поліції, а ось факт незаконної діяльності піщаного нелегала правоохоронці так і не зафіксували. Схоже, що і з розслідуванням провадження вони також затягують, а відповіді на звернення не надають, так само, як і в прокуратурі області.

«Така бездіяльність працівників Петриківського відділення поліції викликає чимало запитань. І звернути увагу на це має не тільки служба внутрішньої безпеки Нацполіції, а й Державне бюро розслідувань», – наголосив журналіст «СтопКору» Володимир Циганков.

Поліцейські проігнорували факт погроз Фото: СтопКор

Натомість у Дніпропетровському окружному адміністративному суді, де розглядається позов від екоінспекції про зупинення діяльності піщаного нелегала, нам розповіли про стан справи.

«Існує така категорія справ, які згідно з КСУ розглядаються в спрощеному варіанті. Ця справа, про яку йдеться, саме так і розглядається. Тому після винесення рішення, коли сторони нададуть докази, потрібні документи, із рішенням можна буде ознайомитись на сайті судової влади», – повідомила прессекретар Дніпропетровського окружного адміністративного суду Вікторія Бурлакова.

У Держекоінспекції зазначили, що наразі очікують на рішення суду. Як з'ясувалося з розмови, Маляр погрожував не лише журналістам, а й представникам держустанови.

«Він нам погрожував, мовляв, «більше не будете сюди приїжджати», бо він розбереться і щось там комусь скаже», – розповів начальник Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області та головний Державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища області Дмитро Шибко.

Про ситуацію з нелегалом-копачем «СтопКор» поспілкувався й із представником департаменту екології та природних ресурсів в Дніпропетровській області.

«Якщо правоохоронці не в змозі розв'язати це питання в рамках розпочатого ними ж кримінального провадження, не можуть вжити відповідних заходів, мені важко прокоментувати. Якщо говорити щодо екоінспекції, то вона може винести припис та чекати рішення суду. Але як буде цей суб'єкт реагувати на цей припис – це теж під питанням», – зазначив заступник директора департаменту екології та природних ресурсів у Дніпропетровській області Олександр Скакальський.

Допоки місцеві правоохоронці дивляться крізь пальці на незаконну діяльність Анатолія Маляра, представники ГО «Стоп корупції» провели акцію протесту під офісом Президента.

Адже підприємець-нелегал не просто кілька років поспіль видобуває пісок у промислових масштабах, але й продає його компанії «Автомагістраль-Південь», яка будує міжрегіональну автодорогу у рамках проєкту Президента Зеленського «Велике будівництво».

Pisok_Malyar4
Відповідь ТОВ "Автомагістраль-Південь" на запит Фото: СтопКор

На ділянку автошляху на Дніпропетровщині протяжністю у 30 км виділено 12 млрд гривень – наразі це найдорожча дорога в Україні. Своєю чергою, пісок, який привозять на майданчик, видобувається за 5 кілометрів від будівництва.

Як зазначив правозахисник ГО «Стоп корупції» Роман Литвин, президентська програма сформувала ще один напрямок збуту копалин, в якому зацікавлені не лише піщані нелегали, а й переможці тендерів, які купують пісок за заниженою ціною.

«Собівартість тонни піску, якщо це повністю «чорний» видобуток, не більше 20 грн – це зарплата двох людей, дизпаливо, на якому працює незаконна техніка, і все. Водночас собівартість легального видобутку, якщо платити податки, рентну плату та інші нарахування, сягає 80-100 грн», – наголошує президент Української Асоціації видобувачів піску Вадим Пелих.

Зауважимо, що для споживачів середня ринкова ціна легально видобутого піску складає 160-200 гривень за тонну. Натомість у Маляра підрядники на кшталт «Автомагістралі» закуповують копалини за ціною 16-20 грн за тонну – йдеться про десятикратний «навар». Беручи до уваги той факт, що лише в одному кар’єрі на Дніпропетровщині видобули близько 300 тисяч тонн піску, прибуток недобросовісних ділків сягає щонайменше пів сотні мільйонів гривень на рік.

За вказаними фактами громадські активісти передали народним депутатам 300 звернень. Серед тих політиків, хто відреагував – народний депутат Денис Монастирський, який звернувся до голови Нацполіції Клименка з проханням перевірити діяльність Маляра і Ко на Дніпропетровщині й вжити відповідних заходів.

Monastyrski
Нардеп Монастирський звернувся до Нацполу через бізнес нелегала Маляра у Дніпрі Фото: СтопКор

Тож нам залишається сподіватись, що компетентні органи все ж таки активно візьмуться за піщаного нелегала та його поплічників. А копалини будівельного призначення для реалізації стратегічно важливих проєктів купуватимуться «в білу» у легальних видобувачів.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини