Пам’ятка інвестора: які документи варто перевіряти про покупці житла

11.01.2021 18:08

Будують всюди. Уже нікого не здивуєш, коли на місці парку чи скверу «виростає»  висотка. Хмарочоси у центрі міста чи у заборонених місцях – теж звична картина.

informatsiya pered pokupkoyu kvartiri
Ілюстрація: СтопКор

Забудовники не зважають на будівельні норми, контроль держави за галуззю — у реформаторській стагнації, а генплан і таке інше – взагалі відклали кудись подалі. У новинах щодня повідомляють про незаконні будівництва. І така картина вимальовується у кожному куточку країни. І якщо висотки зводять у заборонених місцях – це ще пів біди. Але як їх будують? З яких матеріалів? Наскільки дотримуються будівельних норм? Чи безпечно жити у таких будинках? Усі експерти у галузі будівництва кричать в один голос – ні.

«У нас як видавали за гроші дозволи — так і видають. У нас вводять в експлуатацію житлові комплекси з порушеннями законодавства, земельного кодексу, ДБН, з порушенням санітарно-пожежних норм», - говорить Віктор Глеба, експерт у галузі містобудування.

Ось, наприклад, декілька забудов, які попри численні порушення забудовники продовжують зводити. І вдіяти з цим, згідно з законом, на жаль, нічого не можна.

 Об’єкт №1 – ЖК «Нивки-парк»

Будівництво житлового комплексу з торгово-розважальним центром, підземним та наземним паркінгами та приміщеннями громадського призначення триває за адресою: проспект Перемоги, 67. Більшість черг будується без дозвільних документів, попри це продаж квартир триває. Попри численні відмови у видачі дозвільних документів та порушення законодавства.

Nivki park
Фото: СтопКор

Об’єкт №2 – ЖК «Академ-квартал»

Розташований за адресою: пров. Приладний, 10. Якщо ви захочете заїхати до відділу продажів – не дивуйтеся, адже вам доведеться їхати манівцями. Ця земельна ділянка, на якій триває будівництво, є промисловою зоною. Дозвіл був виданий на реконструкцію під багатофункціональний комплекс з адміністративно-побутовими будівлями. Натомість уже здані в експлуатацію 2 житлових будинки. Але якщо вам все ж таки вдалося доїхати до відділу продажу, не забудьте поцікавитись:

  1. Чому труба котельні стоїть у декількох метрах від будівництва та пускає дим напряму у вікна мешканців?
  2. Чому проєктом не забезпечено необхідну кількість паркувальних майданчиків?
  3. Чи не перевищена гранично-допустима висотність об'єкта?
  4. Та де ж відповідні норми площі благоустрою?

Об’єкт №3 – будівництво на вул. Тютюнника, 39/2 (в минулому – Барбюса)

Тут ситуація взагалі абсурдна. У зоні, яка є історичним ареалом міста Києва, на земельній ділянці з невідповідним цільовим призначенням на підставі дозволу від листопада 2020 року будується житлово-адміністративний комплекс із приміщеннями торговельного та громадського призначення на підставі вихідних даних, отриманих ще в далекому 2011 році.

Та найгірше у цій історії те, що заручниками таких незаконних забудов є інвестори, які інколи необачно вкладають останні гроші у житло, а потім чекають на здачу будинку роками.

«Мені обіцяли, що останній термін здачі квартири — 30 вересня 2018 року. Документи я отримав у травні 2020 року. Мені обіцяли паркінг на 1500 місць, мені обіцяли двір без машин. Мені обіцяли вид трошки інший. З'явилась додаткова секція навпроти мого вікна, якої немає у генплані Києва», — говорить Павло Воронін, інвестор ЖК “Нивки-Парк”.

А ще безпека мешканців вкрай важлива. Та чомусь зараз і про це не думають. Чи ігнорують?

«Ми платимо за комерційними тарифами. Тобто ДАБІ ввело будинок в експлуатацію  за тимчасовою схемою живлення із порожньою підстанцією, там немає навіть трансформаторів», - говорить Павло Воронін інвестор ЖК “Нивки-Парк”.

stroyka na barbyusa
Будівництво по вулиці Анрі Барбюса Фото: СтопКор

Саме тому ми вирішили підготувати для інвесторів житлової нерухомості шпаргалку, на що насамперед потрібно звертати увагу при оформленні прав на об'єкт інвестування, аби уникнути серйозних проблем.

ПАМ'ЯТКА ІНВЕСТОРУ ЖИТЛА

1. Найперше – місце будівництва. Ви повинні з’ясувати цільове призначення ділянки, де планується зведення об’єкту. Воно повинно відповідати та підходити для житлової забудови. В принципі – це ви зможете і самі перевірити на мапі

Ось вам підказка:

  •   землі житлової забудови, які можуть використовуватись для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку - код 02.03; для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури - код 02.10; для іншої житлової забудови - код 02.07 (зазначається на кадастровій карті в інформації про земельну ділянку).

2. Далі. Варто перевірити, чи відповідає обраний проєкт з будівництва житла плану забудови міста або іншого населеного пункту (Генплану). За відсутності у загальному доступі або інших пошукових проблем можна звернутися до міської ради за отриманням цієї інформації.

Чи має будівництво якийсь статус (при будівництві в історичних ареалах, зонах зі спеціальним статусом), як це вплине на процес будівництва та подальше використання об’єкту інвестицій (чи отримано відповідні погодження)?

Заради вашої безпеки ви маєте переконатися в отриманні інвестиційних  прав саме на квартиру – об’єкт житлової нерухомості.

3. Також варто перевірити, чи містить назва об’єкта, що будується, згідно з дозвільним документом на будівництво, посилання саме на спорудження об’єкта житлового призначення (наприклад, «Будівництво житлового будинку...» або «Будівництво багатоповерхового житлового будинку...»).

ВАЖЛИВО!

Пересвідчиться, що на об’єкт інвестування видано технічні умови для приєднання споруджуваного об’єкту (саме житлового будинку) до інженерних мереж  (водопостачання, водовідведення, електро- і теплових). В іншому випадку може статися, що у вашому помешканні просто не буде води чи світла, або буде, але «за всі гроші». І розв'язувати це питання будуть довго і дорого, і не факт, що розв'яжуть, адже потужності мереж обмежені й залежать від призначення земельної ділянки.

4. Поцікавтеся поверховістю будинку та пересвідчиться, що вона відповідає містобудівній документації міста та не перевищує граничну позначку. Адже часто в паспорті об’єкта вказана одна висотність, а в результаті з’являються ще додаткові поверхи. На які, звісно, дозвіл ніхто не отримував.

5. З’ясуйте наявність у проєкті будівництва відхилень від Державних будівельних норм та чи погоджено Мінрегіоном компенсаційні заходи і які саме.

6. Запитайте про пожежну безпеку споруджуваного житлового будинку: чи передбачений проєктом круговий пожежний проїзд, пожежна сигналізація і система пожежогасіння, пожежні виходи та їхня кількість на кожному поверсі. На жаль, у більшості новобудов – це серйозна проблема. Адже доїхати до під’їзду пожежній машині зазвичай неможливо. Двори вузькі, плюс припарковані автомобілі.

7. І наступне, якраз про паркомісця. У наш час – це одна із головних проблем. Варто співставити кількість квартир у ЖК з передбаченою проєктом кількістю місць для парковки авто.

Потрібно з’ясувати кількість майданчиків благоустрою, їхню площу та функціонал для розуміння якості та комфорту користування.

8. І головне! За відсутності дозвільного документа на будівництво об’єкту реалізація інвестиційних прав не відповідає закону та має суттєві ризики для інвесторів.

Якщо ви врахуєте хоч декілька пунктів — це вже збереже вам нерви, кошти, а можливо і життя. Принаймні, точно полегшить вам пошуки комфортного та, головне, безпечного житла. 

 

 

 

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини