Як безпечно купити квартиру: шахрайські схеми з нерухомістю, – адвокат Євген Лосовський

Як безпечно купити квартиру в Україні? Адже при купівлі-продажу житла діє низка шахрайських схем, через які подібні угоди несуть у собі безліч ризиків. Як розібратися в них і вберегти себе від небажаних наслідків – розповідає адвокат із багаторічним досвідом Євген Лосовський.

Losovskyi
Євген Лосовський: як безпечно купити квартиру Ілюстрація: СтопКор

Як безпечно купити квартиру: що являє собою договір купівлі-продажу?

Аби розуміти, як безпечно купити квартиру, ви маєте знати, що являє собою договір купівлі-продажу.

Згідно з Цивільним кодексом України, договір купівлі-продажу – це договір, за яким продавець зобов’язується передати майно у власність покупцеві. А покупець зобов’язується прийняти майно та сплатити за нього певну грошову суму.

Класична схема, яка, на жаль, довгі роки працює в Україні: людина купує майно у його власника. Але ніхто не може знати, що 5-7 років тому в особи, що продала майно тій людині, в якої ви зараз купуєте квартиру, були певні проблеми.

Шахрайські схеми при купівлі-продажу нерухомості

Наприклад, можливо, свого часу дружина продавця була співвласницею квартири. Але з низки причин через проблеми в особистих взаєминах під час угоди продавець не показав наявність дружини. І, відповідно, він продав нерухомість нинішньому власнику, а дружина про це була не в курсі.

Жінка подає позов до суду про те, що вона не знала, що її чоловік продав квартиру без її згоди. Припустимо, вона була за кордоном чи хворіла, не перевіряла реєстри. Припустимо, вона не проживала в цьому помешканні й не цікавилася цим питанням. І от, аргументуючи цим, вона просить поновити терміни позовної давності й визнати угоду (хочу наголосити: не угоду, яку ви уклали з останнім власником, а угоду, коли її чоловік продавав майно цьому власнику).

Відповідно, вона просить суд зупинити будь-які дії з цією квартирою й накласти на неї арешт, аби житло не перепродали далі. У зв’язку з цим тепер уже ви маєте досить серйозну проблему, оскільки в дію вступає низка інших технічних моментів.

На що звернути увагу при оформленні угоди, щоб безпечно купити квартиру?

Як безпечно купити квартиру? Коли ви почнете оформлювати її на себе, буде багато охочих допомогти вам різними «порадами». Вони казатимуть: слухай, нащо тобі платити багато податків? Давай ми оцінимо житло вартістю у 100 тисяч доларів у 50 тисяч. Так ми оптимізуємо твої податки, й ти витратиш менше на оформлення.

І от громадянин, який щойно придбав квартиру, вже має фактично дві проблеми. Адже перша угода, швидше за все, виходячи з Цивільного кодексу та Сімейного кодексу, буде визнана недійсною. Відповідно, за нею ланцюжком потягнуться решта договорів із наступними власниками.

А тепер наголошую ще раз: коли ви купили квартиру за її справжньою вартістю, або, кажучи простіше, коли її оцінили дійсно в ту суму грошей, які ви за неї віддали, то у вас принаймні є шанс у випадку визнання всього ланцюжка угод недійсними повернути свої кошти.

Якщо ж ви «оптимізували» витрати, можете бути впевненими: будь-якого роду розписки, додаткові домовленості, коли ви за кутом у нотаріуса домовляєтеся, що 50 тисяч ви оформлюєте, а ще 50 – віддаєте просто в руки, не мають юридичної ваги. Тому вважайте, що ви ці кошти просто втратили.

budivnitsvo
Як безпечно купити квартиру: шахрайські схеми з нерухомістю Фото з відкритих джерел

Як захиститися від шахрайських схем із нерухомістю?

У такому випадку кого всі починають шукати? Правильно – адвоката, юриста. Припустимо, вам знайомі порадили юриста, ви приходите на зустріч. Що відбувається далі? Ви налякані, розумієте, що можете втратити великі гроші. І весь подальший шлях вашого захисту буде залежати від особи, до якої ви прийшли.

Понад те, увійшовши у цей процес, ви маєте розуміти, що змінювати кожен місяць чи два адвоката ви не зможете. Тому слід обирати такого юриста, чия репутація не викликає сумнівів.

Якщо вам одразу ж обіцяють, що проблему розв’яжуть дуже швидко, у короткі терміни, і для цього вам потрібно виділити суму для, скажімо так, відгуку в серці певних співробітників судів чи правоохоронних органів, можу вам сказати наступне. Якщо вам вже на першій-другій зустрічі пропонують когось «купити» й розв'язати питання — не довіряйте. Так не буває.

Я не буду зараз вас перевантажувати інформацією про те, що є перша судова інстанція, друга тощо. Є правоохоронні органи. Є статті ККУ про шахрайство, які стосуються таких випадків.

На жаль, серед так званих «захисників» є окремі люди, що працюють за старою, ще радянською схемою: «дайте гроші – ми розв'яжемо питання, а якщо не вдасться – повернемо вам кошти». Однак насправді вони беруть із вас гроші за дії, які не несуть за собою жодної перспективи повернення вашого майна.

Як безпечно купити квартиру: обирайте адвоката правильно

Судження людей, які не мають жодного стосунку до права, які не мали реального досвіду – як негативного, так і позитивного – у розв'язанні подібних проблем, їхні поради у 90% випадків будуть помилковими. Тому покладатися на чиїсь відгуки, рекомендації, сарафанне радіо – не варто.

Порада одна. На першому етапі, укладаючи договір із адвокатом, ви заходите в інтернет, відкриваєте перелік Колегії адвокатів у вашому регіоні й обираєте захисника. Приходите до цієї людини, ставите необхідне питання з таймінгом у 2-3 місяці й домовляєтесь про оплату, яка має бути зафіксована та яка має бути обов’язково облікована. Ви можете домовитися про абонентну плату за місяць чи погодинну оплату.

advokat-bablos
Як безпечно купити квартиру: правильно обрати адвоката Фото з відкритих джерел

Але хочу порадити. Якщо ця проблема тільки-но з’явилась у вашому житті, і ви не маєте тривалого досвіду боротьби у судових інстанціях, апеляційних інстанціях тощо, на цьому етапі вам доцільніше працювати з адвокатом за погодинною оплатою.

І вже за 2-3 місяці, попрацювавши з цим адвокатом, побачивши його ефективність, ви можете зробити висновки про те, наскільки ви можете наблизитися до розв'язання вашої проблеми.

Але головний мій меседж на сьогодні – наступний:

Коли у вас існує проблема, коли вона суттєва для вашої родини, і грошові кошти, які ви заробляли роками, чи доля вашої нерухомості залежать від рішення суду, запам’ятайте: ніколи адвокат не замінить вас. І якщо ви власну проблему намагаєтеся перекласти на адвоката, сподіваючись, що він її розв'яже: так не буває. Ефективність дій можлива лише за умови вашої роботи у зв’язці з адвокатом.

І якщо адвокат займається розв'язанням вашої проблеми, умовно кажучи, 4 години на день, то ви маєте займатися 8. Пошук доказів, свідків, фактів залежить лише від вас. Тому що від наповнення адвоката вашою інформацією буде залежати ваша доля. В іншому випадку результату ви не досягнете, а адвокати будуть «поганими».

Тому хочу всім побажати приймати рішення, виходячи не з чужих порад, а з власного розуму й досвіду, і, звісно ж, з розумінням власного бюджету. Як людина, яка багато років працює в цій сфері, можу сказати: бажань буває багато, буває багато планів, але ви маєте чітко розуміти, в якій мірі ви здатні самі їх реалізувати.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини