Микола Павленко
Микола Павленко Адвокат, кандидат юридичних наук

Викинули з будинку й пограбували на 50 тисяч: під Києвом правоохоронці «наїхали» на іноземного інвестора

15.01.2021 11:57

Вислів «інвестиційні няні» за правом увійшов до скарбнички мемів чинної влади. Рекламуючи потенціал інвестиційних нянь, очільники держави плекали надію на сплеск інвестицій з боку світової бізнесової спільноти. Вочевидь, за задумом авторів цієї ідеї, носії тугих фінансових гаманців мали відчути збудження від райдужних перспектив розміщення капіталів у вітчизняних економічних гаванях. Однак на практиці іноземним інвесторам доводиться стикатися зі справжнім правовим свавіллям.

Blog_Pavlenko
Ілюстрація: СтопКор

Підкріплюючи проголошені декларації діями, Офіс Президента презентував законопроєкт «Про державну підтримку інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями», що нещодавно був схвалений Верховною Радою України в другому читанні.

В очікуванні появи інвестиційних нянь у вітчизняному економічному просторі вже зараз можемо говорити про утопічність дійсно благих намірів владної верхівки. У чому корінь зла? Звісно, корумпована правоохоронна система, що жорстко критикується іноземними партнерами України і представниками бізнесу на численних інвестиційних форумах.

Попри всі владні декларації на кшталт вислову чинного Президента про наміри боротися за кожну копійку іноземних інвестицій, ця ж інвестиційна копійка є об’єктом посягань з боку стражів порядку та законності.

rada
ВР у другому читанні схвалила законопроєкт про "інвестиційних нянь" Фото: ТСН

На тлі сталих корумпованих апетитів правоохоронців змінюються лише методи й прийоми експропріації капіталу в іноземних та вітчизняних бізнесменів. З плином часу державний правоохоронний рекет втрачає креативність та набуває ознак відкритого і цинічного пограбування. Складається враження, що останньою сходинкою ментальної та інтелектуальної еволюції вітчизняної корумпованої гідри є рівень Зімбабве з відповідною правовою системою, а точніше – її відсутністю.

Аби не вдаватися до огульної критики, відзначу, що більшість працівників поліції виконують справді титанічну працю на соціальному дні нашого суспільства. Саме до таких правоохоронців ми звертаємося, коли виникає потреба у терміновій допомозі, порятунку людських життів тощо.

Але, як зазначено вище, багато співробітників Нацполіції розглядають свою діяльність як засіб збагачення. Особливо катастрофічним, в силу дії суб’єктивних та об’єктивних чинників (кадрових, соціальних, економічних, світоглядних проблем), є становище провінційних відділків поліції. Дії таких «шісток» в ієрархічній вертикалі Національної поліції викликають «ефект скунса» для відлякування наївних інвесторів.

Свіжим прикладом свавілля провінційних ментів є передноворічні події у Софіївській Борщагівці, заручником яких стала компанія зі 100-відсотковим іноземним капіталом (ТОВ «Кредитні ініціативи»). Ця фірма спеціалізується на факторингових операціях, зокрема викуповує прострочену кредитну заборгованість у банків та стягує її в примусовому порядку за законодавством України.

Логічно, що боржники без пієтету ставляться до такого виду діяльності, адже доводиться прощатися з іпотечним майном або ж повертати борги, які зовсім не хочеться віддавати. Проте фінансова система країни, за яку так щиро вболівають ідеологи «інвестиційних нянь», без роботи таких компаній приречена на поступове розкладання.

Дотримуючись визначеного у чинному законі алгоритму звернення стягнення на іпотечне майно, ТОВ «Кредитні ініціативи» у 2020 році набуло право власності на приватний будинок у селі Софіївська Борщагівка. Власник цього житла, а згодом і його спадкоємці понад 10 років не сплачували заборгованість за кредитом, який у кілька разів перевищував вартість іпотечного майна.

З метою часткової компенсації витрат на утримання неліквідного майна західний інвестор в особі ТОВ «Кредитні ініціативи» передав його в оренду за договором. Додатковим спонукальним мотивом для цього стала активність невідомих шахраїв, які розмістили оголошення про продаж цього будинку.

11 грудня 2020 року орендар з правовстановлюючими документами на житло приїхав за його адресою разом зі співробітниками охоронної компанії й викликав наряд поліції. На місце прибув екіпаж ППС, і власник приміщення в супроводі охоронців увійшов до будинку. Але надалі події розвивалися у жанрі вестерну.

Спочатку з’явилися так звані «господарі будинку» (без жодних підтверджуючих документів на нерухомість), які «забули» виконати боргові зобов’язання в кількасот тисяч доларів США. Потім до оселі завітали гості з Чайківського відділу поліції, зокрема очільник цього відділку Олександр Сак.

oleksandr sak politsiya 2
Відділення поліції у Чайках Фото: СтопКор

Справжніх власників будинку збентежили такі гостини, адже конституційно-правові гарантії недоторканності житла ніхто не скасовував. На прохання надати рішення суду з дозволом на проникнення в приміщення поліціянти не реагували.

Розв’язка настала 12 грудня, коли після чергових відвідин копів з Чайківського відділку поліції до будинку вдерлися орли з КОРДу та затримали власника приміщення й охоронців. Одночасно з цим КОРДівці пограбували орендаря на 50 000 грн. Мабуть, такі їхні послуги входять до переліку платних.

Borschgivka novini
Поліція виносить речі потерпілого, якого перед цим затримали і відвезли до райвідділу Фото: СтопКор

Місцевий шериф (Олександр Сак) та його підлеглі не обмежилися порушенням права на недоторканність житла і особи, а вирішили додатково «поліпшити» інвестиційний клімат на підконтрольній території. Так, 18 грудня 2021 року дізнавач Здебський та слідчий Козлов з Чайківського ВП склали й вручили відзнаки інвестиційним «романтикам» у кількості 14 осіб за ознаками кримінального проступку, передбаченого ст.356 ККУ (самоправство) та кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.162 ККУ (порушення недоторканості житла).

Зазначу, що у переліку притягнутих до кримінальної відповідальності осіб – адвокати, які надавали правову допомогу власнику житлового приміщення. Для адвокатів законодавець встановлює спеціальні гарантії щодо порядку притягнення до кримінальної відповідальності, але вочевидь у Чайках діють зовсім інші правила – неправові.

Натомість особи, які перебували у будинку без жодних правових підстав, набули процесуального статусу потерпілих. Понад те, вони навіть заспівали фейсбучну осанну мудрості й рішучості місцевого шерифа Олександра Сака та його обласному керівнику Андрію Нєбитову. Останній відомий науковими працями у галузі кримінального права за темою «сексуальна експлуатація» та естетичними вподобаннями щодо коштовних годинників.

Nebitov
Андрій Нєбитов Фото з відкритих джерел

Утримаюсь від коментарів та аналізу складених чайківськими чи то копами, чи то гангстерами процесуальних документів, зміст яких є невтішним діагнозом інтелектуальної неспроможності цих майстрів пера.

Заслуговує на увагу інше – позиція прокурора у кримінальному провадженні. Як, при здоровому глузді, представник правоохоронної еліти в особі прокурора Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київщини Василь Гарвилець міг погодити процесуальні документи, за змістом яких представників власника притягують до кримінальної відповідальності за виконання своїх законних функцій? Чи не затремтіла рука у цього прокурора, коли він погоджував підозри особам зі статусом адвоката?

Утім, після ознайомлення з декларацією цього прокурора все стало на свої місця: дружина працює в юркомпанії, яка спеціалізується на захисті інтересів кредитних боржників.

Здавалося б, системне свавілля вітчизняних правоохоронців мало вже сформувати стійкий імунітет до його проявів. Та як зберегти емоційну врівноваженість, коли власника житлового приміщення не просто викидають з оселі, а й перетворюють на злочинця? Чи можна після таких подій без іронії сприймати відео про «інвестиційних нянь»?

Буду відвертим, когнітивний дисонанс від цієї події трішки випарувався після ознайомлення з інформативним ресурсом «Джет-контакт» з тегами абонентів номеру мобільного телефону, який належить Олександру Саку. У переліку 72 теги з позначенням керманича Чайківського відділку поліції привернув увагу промовистий запис «Сосед долбо*б».

У цій історії символічним є синхронне ухвалення Верховною Радою в другому читанні Закону України «Про державну підтримку інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями». От тільки реальний іноземний інвестор в особі ТОВ «Кредитні ініціативи» замість ніжних обіймів інвестиційних нянь відчув на собі їжакові рукавиці «сусіда-довбо**ба» та провідного науковця у сфері сексуальної експлуатації осіб.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини