Вкрадено мільярд на залишках кримської землі

Внутрішній ворог – корупція – забирає в українців більше цінних територій, ніж ворог зовнішній. Щоб зберегти для нащадків морську красу унікальних територій Азову, кримчанин Михайло Новосельцев 5 років свого життя присвятив боротьбі з розкраданням земель узбережжя на півдні України.

Ілюстрація: СтопКор

ОБЛИЧЧЯ

Військовий та юрист за освітою і журналіст за професією, кримчанин Михайло Новосельцев очолив чи не найперший територіальний осередок ВГО «Стоп корупції».  На початку 2016 року був у столиці на реабілітації після АТО. І дізнався, що його земляк Роман Бочкала, з яким вони колись працювали в одній газеті, став співзасновником антикорупційної організації. Михайло одразу ж приєднався до лав антикорупціонерів.

На той час Михайло вимушено покинув рідний Крим, одразу ж у 2014-му пішов служити до зони АТО. На лінії вогню він знову перетнувся з земляком Романом Бочкалою – журналіст тоді працював військовим кореспондентом на «Інтері» та знімав сюжет про батарею, в якій служив Новосельцев.

2014 рік. Фото з архіву М. Новосельцева

З АТО дорога до рідного Криму була закрита. Переїхав до Генічеська та очолив громадську організацію ветеранів АТО Генічеського району.

Багато років допомагає АТОвцям захищати свої права.

Зміг відстояти права побратимів на земельні ділянки, вибороти надання обіцяних державою пільг, права на реабілітацію та допомогу на лікування. Безплатні правові та юридичні консультації, підготовка документів, запитів, робота з реєстрами. Ця щоденна наполеглива праця і стала його головною роботою. І підштовхнула до отримання другої вищої освіти – юридичної. Каже, що педагоги його називають «колегою», бо кількарічна практична діяльність у тому числі з підготовки юридичної документації надала активісту безцінного практичного досвіду.

Згадує: ще в Криму воював з корупціонерами та місцевими царками. Тепер ті царки радо співпрацюють із владою окупантів. Тому на малій батьківщині на нього «чекають» із нетерпінням. Михайло розповідає, що його брата-близнюка якось переплутали з ним і хотіли затримати на кордоні.

«Кілька років не був удома. Натомість на материковій частині України знайшов місце, яке називають херсонським Кримом. Це Арабатська стрілка», - розповідає керівник Генічеського відокремленого підрозділу ВГО «Стоп корупції».

Михайло Новосельцев допомагає захищати права побратимів. Фото: особистий архів М. Новосельцева

"Зі слів Президента Зеленського, Арабатка - це Крим, який має стати прикладом для Криму.  Тому потрібно навести лад у "нашому Криму", щоб рухатись далі", - зазначає Новосельцев.

Активісти проводили моніторинг бюджетів міста і району. І виявили масштабні розкрадання унікальних земельних фондів.

«Нам вдалося з’ясувати, що земельні ділянки на рекреаційній території Арабатської стрілки (узбережжя Азовського моря) місцева влада незаконно масово роздає під будівництво маєтків. Чиновники нехтують вимогами Водного кодексу України, який встановлює двокілометрову водозахисну смугу від лінії моря», - розповідає Новосельцев.

З 2016 року разом із журналістами програми розслідувань «Стоп корупції» кримчанин готує змістовні матеріали, в яких викриває факти, наводить докази розкрадання земель прибережної смуги. Він працює з реєстрами, готує запити, збирає документи і порівнює публічні кадастрові карти, щоб ретельно перевірити кожне слово, кожен факт. Адже як журналіст несе відповідальність за інформацію. Та як антикорупціонер і член великої команди «Стоп корупції» завжди гідно підтримував честь організації.

ПРОБЛЕМИ

Сьомий рік Михайло Новосельцев порушує у публічній площині тему незаконної приватизації землі на Арабатській стрілці в Генічеському районі. Після анексії Криму велика частина туристичного потоку попрямувала на Арабатську стрілку. Кількість туристів зросла в рази й це призвело до різкого збільшення попиту на землю біля моря. Не можна сказати, що до 2014 року місцевими чиновниками не вживалися спроби заволодіння землями, але вони мали несистемний характер. Порушення більше стосувалися розміщення готельних комплексів на орендованих землях з недотриманням вимог екологічного законодавства.

Фото: СтопКор

«Особливістю Арабатської стрілки є те, що це тонка смужка піщаного суходолу шириною близько двох кілометрів, яка зі східного боку омивається Азовським морем, а з західного – Сивашем. Тільки Сиваш – це затока Азовського моря, а не озеро, як люблять говорити місцеві чиновники. Тому вимоги про двокілометрову захисну смугу на Арабатську стрілку поширюються з двох боків. Водний кодекс відносить територію прибережної захисної смуги моря до земель водного фонду, які не можуть перебувати у приватній власності. Але якщо є попит на землю, то чиновники знайдуть спосіб для його задоволення», - розповідає Михайло Новосельцев.

«З початку 2015 року на Стрілці почався бум з організації дачних кооперативів. Наразі їх створено понад двадцять і розміщувалися вони в тих місцях, де був попит на землю. Здебільшого – на березі Азовського моря. Розпоряджатися землею під дачне будівництво міг особисто голова РДА. Чим і скористався. Всупереч прямій забороні закону видавалися розпорядження і починався корупційний колообіг. Проблема була лише в обов'язковій державній експертизі проєкту землевідведення. Але платіж в 1000 доларів дозволяв отримати експертний висновок, який при найближчому розгляді прямо вказував на підробку: експерт відразу не погоджував проєкт, а вказував на відсутність «актуальної схеми захисної прибережної смуги» і відправляв проєкт на доопрацювання. Схема як актуальною, так і неактуальною не була, і вона з'явитися не могла, але це не заважало утворитися чарівним чином на бланку державної установи штампу «Держгеокадастр. Зауваження враховано», і поруч стояв підпис без зазначення прізвища. Цього вважалося достатньо для затвердження проєкту і передачі землі в приватні руки. У такий спосіб було роздано під дачі близько 100 га земель», - зазначає борець із корупцією.

Арабатська стрілка, Херсонщина

Він додає: вартість сотки на Арабатці оцінюють в середньому у 2 тисячі доларів.

Якнайбільше в одні руки передати під дачу безкоштовно можна всього 10 соток, кількість землі обмежена. А отже Михайло викриває схему – як, на думку чиновників, можна обійти будь-які обмеження у зароблянні грошей на роздачі державної землі.

«Було вирішено розширити межі сіл, які розташовані на березі Азовського моря. Для цього знадобилося всього по два рішення Стрілківської та Щасливцевської сільських рад, рішення Генічеської районної ради та розпорядження Генічеської РДА. Тепер Генічеська гірка, Щасливцеве та Стрілкове збільшені на 4505,7 га. Нині загальна площа цих сіл становить майже 67 кв. км при кількості населення трохи більш як 3 тисячі жителів. Але оскільки найцінніша земля — на березі, то пляжна зона встановлена ​​в 73 метри в Щасливцевому і 55 метрів у Стрілковому. І це всупереч закону, який не дозволяє зробити пляж меншим за сто метрів», - пояснює Новосельцев.

У текстових матеріалах генеральних планів цих сіл зазначено, що підставою для розширення є «великий попит на земельні ділянки під індивідуальне будівництво». Як цей попит задовольнявся – демонструє  затримання директора комунального підприємства «База відпочинку Арабатська стрілка» Безручка, який звинувачується у вимаганні хабаря в 30 тисяч доларів США у змові з «невстановленими особами Щасливцевської сільської ради» за позитивне розв'язання питання з виділення трьох ділянок по 10 соток. Раніше цей чиновник вже ставав героєм програми розслідувань «Стоп корупції», в якій показали, як 120 гектарів на березі Азовського моря в порушення законів віддали під будівництво дач для місцевих царків.

Дерибан 120 гектарів землі обійшовся бюджету у понад 60 мільйонів гривень. Не поцурався звести справжній замок у захисній зоні й тодішній голова Генічеської РДА Олександр Воробйов.

"Гніздечко" посадовця на самісінькому березі моря

"Базу відпочинку "роздерибанили" на ділянки. Спочатку територія належала облраді – в них був акт постійного користування. Потім до влади прийшов Безручко. Він навіть на сина раніше там оформив ділянку у 5 соток, а потім продав її", – підкреслив Михайло.

Матеріали цієї програми дають приблизне уявлення про величину корупційної ренти, яка була отримана від незаконної передачі державних земель в приватні руки при «безкоштовній приватизації».

«Ще одним вартим уваги фактом є те, що великі території передбачені для рекреації, тобто розміщення баз відпочинку. Однак у затверджених проєктах прямо вказано, що централізована каналізація в селах Стрілки відсутня. Уже повним ходом йде будівництво вигрібних ям, що прямо заборонено законом. Піщані ґрунти Арабатської стрілки дозволяють стічним водам з вигрібних ям йти і в море, і в водоносні шари. Однак ні Азово-Чорноморська, ні Херсонська екологічні інспекції не реагують на пряме порушення закону. Так само і Державна архітектурно-будівельна інспекція дозволяє будувати там, де цього категорично робити не можна», - констатує борець з корупцією основну проблематику регіону.

Серед кричущих проблем Новосельцев називає заплановане знищення водно-болотних угідь затоки Сиваш.

Ці угіддя охоплюють 3 райони і є унікальним природним заповідником – місцем гніздування перелітних птахів. Та в генеральних планах з розширення сіл угіддя планують просто знищити!

Таким чином, вузьку територію узбережжя забудовують з порушенням Водного кодексу, а у води Азовського моря зливають нечистоти, унікальну природу знищують. Районна влада в обхід сільради  роздає дозволи на будівництво та виділяє гектари під готелі й пансіонати. Поки бізнесмени занапащують унікальне місце на мапі України, місцеві не можуть навіть дістатись до моря через приватні території готелів та маєтків.

РІШЕННЯ

Михайло Новосельцев з журналістом Артемом Лагутенко. Фото: СтопКор

«Може скластися враження, що не можна нічого вдіяти з тотальним порушенням законодавства на Арабатській стрілці. Так вже було в історії, коли в США діяв «сухий закон». Уся Америка пила, а поліція була підкуплена мафією, яка заробляла величезні гроші на незаконній торгівлі алкоголем. Коли був скасований сухий закон через неможливість його дотримання, мафія не припинила своє існування, а перейшла до більш жорстоких видів заробітку. Так і корупція в поліції не припинилася і потребувала надзусиль для її викорінення. Тому і наші контрольні та правоохоронні органи вже не в змозі працювати просто за зарплату і виконувати свої функції, вони прямо задіяні в корупційних схемах. Ми вже неодноразово показували відповідальних працівників контрольних служб, які отримали ділянки у власність на березі», - зазначає Михайло Новосельцев.

На його думку, публічне викриття схем і фактів, оприлюднення ситуації допомагає зупинити корупцію. Так, після виходу сюжету про розкрадання бази відпочинку у 2018 році, вдалося на рік зупинити ці процеси.

Ще одним дієвим механізмом є судові процеси. Громадськість може звернутися до суду як постраждала сторона лише з питань екології. Саме тому корупційний дерибан узбережжя Азову Михайло переводить в екологічну шкоду. І звертається до суду.

Сьогодні Новосельцев є заявником у трьох судових процесах.

Активіст судиться щодо незаконного збільшення меж сіл утричі (справа розглядається в апеляції). Цікаво, що у цій справі нещодавно були проведені обшуки в Щасливцевській і Стрілківській селищних радах.

Крім того, Михайло вимагає скасувати самоправне рішення Генічеської районної ради щодо зменшення берегової захисної смуги з 2 кілометрів до 100 метрів, що дає право на приватизацію ділянок на березі моря. Справу вже розглядає вища судова інстанція – Верховний Суд.

Ще один судовий процес стосується незаконного виділення 4,5 га землі на захисній смузі моря без конкурсу в селі Стрілкове за ціною у 100 тисяч доларів.

У березні 2021 року на Арабатській Стрілці за ухвалою Печерского суда м. Київ співробітники СБУ і Головного слідчого управління провели виїмку документів, що стосуються роздачі земельних ділянок в курортній зоні.

"В ході досудового розслідування встановлено, що службові особи Щасливцевської та Стрілківської сельських рад Генічеського району, вступивши в змову зі службовими особами проектних організацій, Держгеокадастру та іншими особами, зловживаючи своїм службовим становищем з метою отримання неправомірної вигоди шляхом підробки документів землеустрою та висновків про розгляд проектів землеустрою, передають у власність підконтрольним громадянам земельні ділянки для будівництва й обслуговування житлового будинку, господарських будівель, щоб в подальшому продати. Причому ці ділянки розташовані в межах прибережних захисних смуг вздовж морів та на самих водних об’єктах. Зокрема незаконно передані у власність громадян низка земельних ділянок", - йдеться у повідомленні.

Саме цією темою генічеський антикорупціонер займався протягом трьох років!  Михайло Новосельцев разом з журналістами "Стоп корупції" підготували і оприлюднили кілька матеріалів та направили матеріали журналістських розслідувань до правоохоронців.

«Земельні угоди Щасливцевської і Стрілківських рад в юридичному розумінні є нікчемними. За законом, вони мають бути скасовані, а гроші – а це за приблизними підрахунками 1,5 млрд доларів – підуть в бюджет держави!» - пояснює Михайло.

Фото: СтопКор

Головною задачею своєї громадської діяльності він вважає повернення державі незаконно роздерибанених 46 км узбережжя Азову в Генічеському районі.

«А розв'язувати проблему Арабатської стрілки все ж доведеться. Україна є підписантом цілого ряду конвенцій і угод про захист навколишнього середовища, і територія Стрілки розташована в межах водно-болотних угідь міжнародного значення «Східний Сиваш». В Угоді про асоціацію з ЄС Україна взяла на себе зобов'язання в охороні природи, і у світі існують впливові міжнародні організації, які зможуть змусити наших чиновників виконувати взяті на себе зобов'язання. Тим паче, що Велика палата Верховного Суду останні кілька років ухвалює рішення, у яких вказує про незаконність володіння приватними особами земельними ділянками у прибережній смузі. Показовими є і рішення ЄСПЛ, які вказують, що екологічні норми, які визначають суспільний інтерес вище права приватної власності, закріпленої документом на право володіння, тому що ще треба встановити законність поведінки особи при отриманні цієї власності. А знесення будівель, які розташовані на прибережних землях, коштом забудовника без компенсації йому витрат при приведенні землі в первісний стан, не є надмірним йому обтяженням», - пояснює Михайло.

Представник «Стоп корупції» на півдні України повідомив про виявлені факти корупції нового голову Херсонської ОДА Сергія Козиря. У компетенції очільника області відновити права українського народу на розбазарені землі та координація роботи щодо притягнення винних до відповідальності. Для цього потрібна лише політична воля, а механізми в Україні завжди існували.

Звісно ж, активна діяльність Михайла Новосельцева з викриття корупціонерів у регіоні принесла йому чимало ворогів серед корупціонерів. Та Михайло – АТОвець, до небезпеки звик. До того ж,  завжди каже, що журналістське посвідчення – це його бронежилет. Саме тому навіть від зброї відмовився, на яку має право як журналіст.

«Мені дуже подобається книга Робінсона «Вузький коридор». Там розкрита сутність громадянського суспільства, яке має рухатися вузьким коридором між анархією з одного боку і автократією з іншого. Головне – не скотитись ані в один, ані в інший бік», - ділиться думками журналіст-правозахисник.

«Ти маєш робити добро зі зла. Бо його більше нема з чого робити», - ця цитата точно відбиває життєву позицію Михайла.

Він не розпорошує увагу на інші напрямки роботи, зосередившись саме на  питаннях повернення узбережжя Азову громаді. Адже його рідний Крим захопили окупанти. А місцину, яку він обрав для подальшого життя і яка так нагадує Кримський півострів, загарбує внутрішній ворог – місцеві корупціонери, позбавляючи простих українців права користуватися природним скарбом України.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини