Майже пів тисячі – саме стільки тендерів «Укрзалізниця» встигла провести за першу половину 2020 року. Витративши на це не багато, не мало – цілий мільярд гривень. Та наскільки прозоро розподілили ці гроші? Про дискримінаційні вимоги, обрання переможців з порушеннями та змови між учасниками дізнавалась Марія Гураль.
Усі тендерні закупівлі залізниці проходять через філію «Центр забезпечення виробництва». Заступником директора цього органу у березні призначили Юрія Шиганова. І це неабияк нас здивувало. Адже пан Шиганов, як вдалося довести колегам-журналістам, коли відповідав за тендери на Житомирському бронетанковому заводі – «нагрів» державу аж на чверть мільярда гривень.
Ми не будемо заглиблюватися у подробиці гучної «справи Свинарчуків», але зауважимо, що саме Шиганов проводив фіктивні конкурси між пов'язаними фірмами, які постачали контрабандну продукцію за завищеними цінами на підприємства концерну «Укроборонпром».

А поки слідство триває, ключовий фігурант «чорних тендерів» оборонки перебрався до «Укрзалізниці». І за нашими даними, разом із очільником Іваном Юриком організував нові корупційні схеми.
Одну з таких схем коментує аналітик проєкту «За чесні закупівлі» Анастасія Бондаренко. Йдеться про закупівлю запчастин до тепловозів з очікуваною вартістю понад 3 мільйони гривень.
«У даній закупівлі замовник прописує обмежений термін доставки – менше ніж пів місяця. Тобто щоб виграти цей конкурс, фірма вже повинна мати на складі конкретний товар у конкретній кількості. Бо доправити деталі за два тижні, особливо з-за кордону, практично неможливо», – наголошує експерт.
Подібні умови називають дискримінаційними. Адже це автоматично відсіює учасників, навіть попри нижчу ціну.