В.о. очільника «Укрзалізниці» Юрика звинувачують у системній корупції та лобіюванні «соросят»

26.05.2020 13:00

Керівники змінюються – корупція залишається: топменеджерів «Укрзалізниці» звинувачують у порушеннях під час закупівлі оливи та мастильних матеріалів. «Скільки коштує посада?», «Юрик вкрав 80 мільйонів», – із такими гаслами активісти вийшли 25 травня під стіни офісу «УЗ». Нагадаємо, новий тимчасовий очільник відомства Іван Юрик був призначений 15 квітня цього року. У яких скандалах він вже встиг «засвітитись» і чиї інтереси представляє – дослідили аналітики «СтопКору».

Ілюстрація: СтопКор

39-річний Іван Юрик виконує обов’язки голови правління «Укрзалізниці» з квітня 2020 року, коли Уряд звільнив з цієї посади словенця Желько Марчека. Міністр інфраструктури Владислав Криклій заявив, що Марчек, який у січні замінив Євгена Кравцова та протримався у кріслі трохи більше двох місяців, «не виправдав довіри».

Пан Юрик має кілька вищих освіт: мехмат КНУ імені Шевченка, магістратура з економіки Києво-Могилянської академії та бакалаврат з управління державними фінансами Гарварду. Він не є новачком в «Укрзалізниці». Ще у червні 2018-го він став членом Наглядової ради компанії, а за рік увійшов до складу Правління, де виконував функції CFO – відповідав за фінансовий напрямок.

Іван Юрик Фото: Facebook

Гравці галузі називають Юрика «компромісною» кандидатурою, оскільки основними претендентами на посаду вважалися Роман Веприцький і Микола Іванинів. Але проти призначення Іваниніва, якого підтримала більшість членів Наглядової ради, виступив міністр Криклій.

Цікаво, що Іван Юрик потрапив до «Укрзалізниці» за часів Євгена Кравцова та вважається людиною з його орбіти.

Сам Юрик не заперечує дружніх стосунків з Кравцовим: «Не таємниця, що я працював у правлінні під керівництвом Євгена Кравцова, і ми були в одній команді. До УЗ я працював в агентстві залучення інвестицій – Ukraineinvest. Займався великими інвестиційними проєктами. Один із них стосувався УЗ – ми спільно з американським виробником успішно реалізували інвестиційний проєкт оновлення локомотивів для компанії. За підсумками цієї роботи я отримав пропозицію від Уряду пройти конкурс і увійти до складу Наглядової ради УЗ. Таким чином я познайомився з тодішнім керівником – Євгеном Кравцовим», – розповів він в інтерв'ю виданню «Ліга. Бізнес».

Євген Кравцов Фото: «Ліга»

За інформацією телеграм-каналу Shadow Anonimous, кандидатуру Юрика активно лобіювали Даніель Білак – колишній глава Ukraineinvest та ексчлен Наглядової ради «Укрзалізниці», представник юрфірми CMS Cameron McKenna в Україні та Андрій (Енді) Гундер – тимчасовий президент Американської торговельної палати в Україні.

Пана Гундера називають «особистим контактом» очільника українського уряду Дениса Шмигаля. У квітні саме Гундер транслював бізнесу меседж Кабміну про перезапуск вітчизняної економіки після «коронакризи».

Андрій Гундер Фото: «Радіо Свобода»

Своєю чергою, Даніель Білак відомий як спонсор Українського католицького університету: CMS Cameron McKenn давала гроші на стипендії.

З ним уряд Шмигаля має тісні зв’язки через Міністра Кабінету Міністрів Олега Немчинова, який встановив дружні стосунки з УКУ, працюючи у Львівській облдержадміністрації і держсекретарем Мінмолоді та спорту.

Оточенням Юрика також називають заступника міністра фінансів Василя Шкуракова, з яким він працював у команді Наталії Яресько, Володимира Кузьо з USAID та Антона Соболевського з менеджменту «Укрзалізниці».

«Зв'язок Юрика з Кравцовим не бентежить Криклія, бо Іван вміє прогинатись і підлаштовується під будь-яке керівництво. До того ж він тимчасовий», – стверджують інсайдери.

Про гнучкість та вміння підлаштовуватися пана Юрика свідчить ще один факт з його біографії: протягом двох парламентських скликань він був помічником на громадських засадах нардепа Ігоря Гриніва: у Раді IV скликання, коли Гринів був в Блоці Віктора Ющенка «Наша Україна», і VI скликання, коли депутат представляв уже «Блок Юлії Тимошенко».

Івана Юрика також зараховують до когорти українських «соросят». Свого часу він закінчив ту ж школу управління імені Д.Ф.Кеннеді, випускницею якої є скандально відома Наталія Яресько.

У 2009 році маловідомий американський інститут видав книгу «Демократія і ринкова економіка для України», яку вітчизняні медіа встигли охрестити «соросівською методичкою». Особисто Джордж Сорос назвав її «книгою, яка являє собою проникливий, всеосяжний і зручний для читання звіт про складний перехід України до ринкової економіки».
У редколегії видання працював нікому тоді не відомий науковий асистент Інституту міжнародної економіки ім.Пітерсона Іван Юрик. Це була його перша робота – одразу після випуску з Києво-Могилянської академії та грантового навчання в Гарварді.

Уже у 2010 році, під час розгортання в Україні Фонду ЕЕGF II, Іван Юрик очолив його представництво у Києві. Вважається, що його призначення з американським інвестфондом Blackstoune погодила саме Наталія Яресько.

Наталія Яресько Фото: 5 канал

З 2 грудня 2014 року, коли Яресько призначили міністром фінансів в уряді Яценюка, Іван Юрик став її правою рукою, без візи Юрика пані Наталія не підписувала жодного документу.

Нагадаємо, що ключовим «досягненням» міністерки фінансів стала реструктуризація зовнішнього валютного боргу на вимогу МВФ. Йдеться про борги України перед фондом Franklin Templeton.

Нещодавно у пресі оприлюднили матеріали, які свідчать, що цей «зовнішній борг» утворився через виведені оточенням експрезидента Януковича кошти. За допомогою Franklin Templeton гроші були вкладені в ОВДП.

Відповідно до тогочасних пресрелізів, представником фонду Franklin Templeton під час переговорів з Яресько виступив фонд Blackstone, де якраз і працював Іван Юрик.

Крім того, саме пан Іван був присутній як довірена особа пані Наталії в березні-квітні 2016 року на перемовинах з парламентськими фракціями під час спроби призначити Яресько Прем'єр-міністром України.

Подейкують, що колишня шефиня пропонувала Юрику виїхати з нею до Пуерто-Рико, де з 2017 року за завданням уряду США її призначили наглядати за фіскальною системою. Іван Іванович залишився в Україні, однак не припинив представляти її інтереси.

Зауважимо також, що за даними ЗМІ, Наталія Яресько була подругою Валерії Гонтаревої та допомогла Петру Порошенку придбати телекомунікаційного оператора Datagroup та бренд Rozetka.ua через фонд Horizon Capital – такий собі офшор, призначений не для ухилення від сплати податків, а для приховування справжніх бенефіціарів.

Вочевидь, пан Юрик має і власні амбіції та інтереси у бізнесі. Свого часу він був зареєстрований як ФОП за видом діяльності «Консультування з питань комерційної діяльності й керування», а його офіс розташовувався в історичному центрі Києва – на вулиці Івана Франка, поблизу Золотих воріт. Наразі діяльність ФОП припинено.

Згідно з декларацією, посадовець володіє квартирою в столиці площею 71,2 кв. м (вартість на дату набуття – 1 437 786 грн), садовим будинком та земельною ділянкою площею 1363 кв. м у с.Вучкове Міжгірського району Закарпатської області.

Окрім столичної квартири, посадовець володіє землею у Міжгірському районі Фото: «Новини Закарпаття»

У 2011 році пан Іван придбав новий автомобіль «Форд Куга Тренд» за 285 тис. грн.

За 2018 рік новий т.в.о. голови правління «Укрзалізниці» задекларував понад 4 мільйони гривень доходів, зокрема, дохід від підприємницької діяльності у ГС «Фонд підтримки реформ в Україні» – понад 1 млн грн — та заробітну плату у Представництві Міжнародної Фінансової Корпорації в Україні – 715 тис. грн.

У 2019 році зберігав понад 900 тис. грн в АТ «Альфа-Банк».

Про родинні зв’язки пана Юрика відомо небагато. У деклараціях посадовця зазначені дві доньки – Анастасія та Зоряна, однак немає жодних відомостей про чинну чи колишню дружину.

Його повний тезка Юрик Іван Іванович (ймовірно, батько) – кандидат фізико-математичних наук, професор НУХТ. Пан Юрик-старший народився в с.Вучкове Міжгірського р-ну Закарпатської області, а з 1987 року по теперішній час пройшов у НУХТ шлях від асистента до професора кафедри вищої математики. Є відмінником освіти України, членом українського та американського математичного товариства.

Ще одна особа з такими ж П.І.П. – Юрик Іван Іванович (можливо, також родич, оскільки Іван Юрик декларує будинок і земельну ділянку у тій же місцевості) з 2003 до 2007 рр. був головою Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області.

Згідно з даними аналітичної платформи YouControl, закарпатський Юрик Іван Іванович – колишній керівник ТОВ «Чарівна долина» у с.Вучкове Міжгірського району (виробництво безалкогольних напоїв; виробництво мінеральних вод та інших вод, розлитих у пляшки) та ГО «Прозорий край».

Повний тезка або родич пана Юрика керував підприємством у с.Вучкове Фото: YouControl

Окрім того, особа на ім’я Юрик Іван Іванович фігурує у судових справах за фактами злісної непокори розпорядженню поліціянта, керування транспортним засобом у стані сп’яніння, хуліганства, порушення правил дорожнього руху. Справи розглядали у Міжгірському райсуді Закарпатської області.

Столичний Іван Іванович – вочевидь, набагато більш освічений і рафінований за закарпатського тезку/родича, однак попри це за короткий термін перебування у керма «Укрзалізниці» вже встиг засвітитись у кількох корупційних конфліктах.

Зокрема, минулого тижня у медіа спалахнув скандал довкола тендеру на харчування у потягах «Інтерсіті». «Укрзалізниця» відсторонила від виконання службових обов’язків керівництво філії «Українська залізнична швидкісна компанія», яка відбирала постачальника харчування для швидкісних поїздів, через непрозорість конкурсу.

Ціни на харчі в «Інтерсіті» вищі, ніж на заправці Фото: СтопКор

Хоча в цьому випадку закупівлю проводила філія УЗШК, а не Центр забезпечення АТ «Укрзалізниця», схема – аналогічна тій, що була використана під час торгів на закупівлю оливи та мастильних матеріалів, коли постачальника з більш вигідною ціновою пропозицією просто забракували через бюрократичні нюанси.

Ще один нещодавній скандал стосується реформування медзакладів «Укрзалізниці». Працівники залізничних лікарень б’ють на сполох: очільниця філії «Центр охорони здоров’я» Наталія Білинська затвердила новий правовий статус лікарень як виробничих підрозділів, внесла зміни до штатних розписів і запровадила посаду генерального директора лікарні – з повноваженнями розпоряджатися майном філії. 7 травня нових гендиректорів було призначено фактично без конкурсних відборів, а працівників почали скорочувати.

Такі дії керівництва самі залізничники назвали «цинічним і продуманим планом рейдерського захоплення».

Усі ці факти свідчать про те, що й при новому очільнику «Укрзалізниці» всередині залізничного монополіста процвітає систематична корупція, а сама компанія перебуває на межі дефолту. За словами інсайдерів, на «тимчасового» пана Юрика його покровителі поклали обов'язок розігнати поляків з правління «Укрзалізниці» (те, чого не зміг чи не встиг зробити його колишній бос Євген Кравцов) і запровадити заходи жорсткої економії. Зокрема, поїзним бригадам уже зараз платять не заробітну плату, а так звані «простійні».

Також стало відомо, що днями НАБУ проводило обшуки у службових осіб АТ «Укрзалізниця» та представників низки пов’язаних з ними приватних компаній.

Натомість нове керівництво «УЗ» поки ніяк не коментує численні скандали та звинувачення у корупційних схемах – центральний офіс просто… зачинили, ховаючись від протестів обуреної громадськості.

Ми продовжимо відстежувати ситуацію довкола сумнівних кадрових призначень у транспортній галузі. Чекайте на нові подробиці у наших наступних публікаціях.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини