В Інституті метрології підтвердили невідповідність теплолічильників фірми «Семпал» державним стандартам

Масштабна енергетична афера довжиною в 30 років: у продовження попереднього журналістського розслідування фахівці детально вивчили документацію на теплолічильники «S10H» фірми «Семпал». Журналісти спрямували запити до відповідних органів Мінекономрозвитку України, і нарешті отримали першу офіційну відповідь. Тож продовжимо знайомити українців зі схемою, за якою недобросовісні ділки роками чистять їхні кишені.

S1H
Теплолічильник S1H Фото: SEMPAL

Нагадаємо, протягом 2020-2021 років низка державних установ і комунальних підприємств України провела публічні закупівлі теплолічильників на понад 10 млн грн. При цьому технічні вимоги тендерної документації були прописані під конкретну модель певного виробника – ТОВ Фірма «Семпал Ко Лтд».

Як з’ясували журналісти, пропоновані технічні завдання містять низку пунктів, що надають перевагу конкретному виробнику: зокрема, вимога наявності сертифікату за ДСТУ3339, що не відповідає чинному законодавству та суперечить вимогам Угоді про асоціацію України з ЄС, та вимога державної повірки, що суперечить Технічному регламенту України.

Так звана «економія» від використання таких лічильників складає від 36 тисяч гривень з одного будинку на місяць, а кількість будинків, де встановлені прилади – близько 40 тисяч лише у Києві.

У відповідь на запит, відправлений в рамках журналістського розслідування, Національний науковим центром «Інститут метрології» було проведено аналіз і надано висновок про відповідність характеристик лічильника теплової енергії «S10H» фірми «Семпал» вимогам законодавства України.

sempal_14
Відповідь ННЦ "Інститут метрології" Фото: скриншот
sempal_13
Відповідь ННЦ "Інститут метрології" Фото: скриншот

«Відповідно до постанови КМУ від 4 червня 2015 р. № 374 «Про затвердження переліку категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці», теплолічильники є законодавчо регульованими засобами вимірювальної техніки і належать до п. 7 ст. 3 Закону. Теплолічильники мають проходити процедури оцінки відповідності вимогам Технічного регламенту засобів вимірювальної техніки», – зазначили в Інституті.

Забігаючи трохи наперед, одразу повідомимо, що згідно з отриманим висновком лічильники фірми «Семпал» лише зовні виглядають привабливо (хоча зовнішній вигляд взагалі не є об'єктом законодавчого регулювання). А от із точки зору технічних характеристик і способів обману споживачів, ці прилади далеко не такі гарні.

Отже, як свідчить висновок ННЦ «Інститут метрології» згадані теплолічильники:

− не повністю відповідають вимогам ДСТУ EN 1434-2 за критерієм діаметру умовного проходу;
− не відповідають вимогам ДСТУ EN 1434-2 за параметрами фланцевих з’єднань;
− не відповідають вимогам ДСТУ EN 1434-2 за довжиною заглиблювальної частини;
− лише частково відповідають вимогам ДСТУ EN 1434-2 за значенням довготривалої витрати;
− обчислення теплової енергії в лічильниках здійснюється за формулами відповідно до Тимчасових правил обліку відпускання та споживання теплової енергії, затверджених наказом Держкомітету з ЖКГ Міненерго України, який втратив чинність 03.03.2012 р., і які не відповідають вимогам ДСТУ EN 1434-1;
− накопичення теплової енергії здійснюється при значеннях різниці температур, які менші, ніж встановлені значення мінімальної різниці температур, що також не відповідає вимогам ДСТУ EN 1434-1.

«Виходячи з вище викладеного, повідомляємо, що лічильники із характеристиками, наведеними у Вашому листі, не повною мірою відповідають вимогам ДСТУ EN 1434-1 та ДСТУ EN 1434-2», – йдеться у відповіді ННЦ «Інститут метрології» за підписом генерального директора, доктора технічних наук, професора П.І. Неєжмакова.

Що це означає?

По-перше, перераховані характеристики роблять лічильники «Семпал» фактично найдорожчими в побутовому сегменті. Відтак, ті, хто вважає, що теплолічильник встановлюють за рахунок теплових мереж, напевно забули, що вартість лічильника включена в тариф. Тому, навіщо теплові мережі продовжують закуповувати ці диво-прилади – досить цікаве питання.

По-друге, як підтверджує висновок науковців, лічильники «Семпал» рахують теплову енергію з порушенням вимог законодавства і, до того ж, за формулами, які ніхто в світі, крім них, вже не застосовує і не має права застосовувати). На чию користь ця помилка? Це – вже друге цікаве питання.

Sempal2
Прилади не відповідають низці державних норм і стандартів Фото: скриншот

По-третє, як знову ж підтверджено висновком, конструкція лічильників «Семпал» є настільки унікальною, що випадки відповідності її законодавству України та Європи – поодинокі. Простіше кажучи, прилад фірми «Семпал» є настільки невідповідним чинним нормам і вимогам, що просто не може бути замінений на будь-який інший. А якщо взяти до уваги перші два висновки, стає зрозуміло, що за встановлений одного разу «Семпал» мешканці надалі (як на це, вочевидь, і розраховують зацікавлені особи) будуть платити вічно. Адже замінити його можна лише на такий самий «семпалівський» лічильник.

Зважаючи на все викладене, виникає ще одне ключове питання:

Що саме рухало ДП «Укрметртестстандарт», який видав сертифікат оцінки відповідності на диво-прилад компанії «Семпал»?

На жаль, складно уявити інші мотиви, аніж злочинна змова чи не менш злочинна халатність і недбале виконання власних обов’язків. Адже саме сертифікат оцінки відповідності є фактично єдиними документом, що надає право «Семпалу» продавати теплолічильники, а комунальникам – застосовувати їх для обкрадання держави.

Таким чином, «Семпал» з легкої руки посадовців «Укрметртетстандарту» єдиним серед усіх українських постачальників отримав: ексклюзивне право ігнорувати вимоги законодавства України; право (обумовлене ексклюзивністю) продавати свої лічильники за найвищою в Україні ціною, ігнорувати антимонопольне законодавство на відкритих торгах. А також фактично отримав «гарантії недоторканності» від усіх споживачів, які вже поставили лічильник, «S10H» бо відмовитися від нього вже настільки дорого, що майже неможливо.

Як підрахували журналісти, щороку через «лічильники з секретом» український бюджет (тобто ми з вами як платники податків) втрачає щонайменше 17 млрд грн. А ця історія триває вже без малого 30 років.

От тільки організатори цієї схеми, вочевидь, забули, що з 2016 року, замість Технічних умов (зареєстрованих ДП «Укрметртестстандарт»), абсолютно всі постачальники теплолічильників мають керуватися повністю однаковими, обов'язковими і єдино вірними вимогами технічних регламентів.

Наразі ми чекаємо на відповідну реакцію уповноважених органів на наші звернення. Нові факти і подробиці щодо цієї ситуації ми повідомимо у наступних публікаціях.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини