Український бізнес благає Зеленського вирішити проблему з “чорними” реєстраторами – звернення

28.10.2019 16:49

Через так званих “чорних” реєстраторів та рейдерів, підприємці втрачають свої компанії та кошти, люди – робочі місця, а держава – податки. Саме цю проблему на конкретних прикладах описали бізнесмени та представники ГО “Стоп корупції” у зверненні до Володимира Зеленського на круглому столі щодо боротьби з організованим рейдерством, що відбувся 23 жовтня в Києві.

Круглий стіл щодо боротьби з організованим рейдерством

“ГО “Стоп корупції”, у рамках спільного проекту з Інформагентством “Стоп корупції ТВ”, провели цілу низку журналістських та громадських розслідувань рейдерських захоплень підприємств та землі та виявили класичні схеми рейдерства, спільні для різних кейсів. Численні факти свідчать: до більшості таких схем причетні недобросовісні реєстратори, які виступають інструментом реалізації рейдерських схем”, – йдеться у зверненні.

Зазначимо, що засновники найбільшої будівельної компанії області – "Херсонбуд" втратили майже всю нерухомість та корпоративні права через дії недоброчесних реєстраторів: ті зробили записи в реєстрах на підставі підробних документів. 2 роки власники підприємства – родина Почесного громадянина Херсону Бориса Сандіка – не можуть повернути корпоративні права через недосконалі юридичні механізми і бездіяльність правоохоронців.

"Херсонбуд" - одна з компаній-потерпільців

“Через наявну систему безкарності ми не можемо спонукати держреєстратора виконати рішення суду. Реєстраторами керують напряму рейдери. Ані кримінальні провадження, ані рішення Мін'юсту не можуть розв'язати ці проблеми, а інших способів захисту законом не передбачено. Виходить, що ми – заручники ситуації інституційної деградації органів влади", – розповів під час круглого столу адвокат потерпілого власника ПАТ "Херсонбуд" Бориса Сандика Сергій Дмитрук.

Він також додав, що за допомогою державних реєстраторів рейдери вчиняють постійні перереєстрації, змінюється коло набувачів та майнової частки.

"Нас постійно намагаються втягнути в судові процеси з останніми набувачами, а той, хто має доступ до держреєстру – цар і бог", – наголосив Дмитрук.

Ті ж самі державні реєстратори, такі як Бондаренко, Федчишин, і підставні особи Лобода, Ромащенко, Рошак, які діють на замовлення депутата міськради Сальдо та чиновника Холіна" причетні до рейдерських захоплень низки інших херсонських підприємств, наприклад, «Квіти Херсону». Ситуація з рейдерством “Квіти Херсону” і “Херсонбуду” – неодноразово розглядалась на засіданнях Антирейдерської комісії Міністерства юстиції.

"Попри доведені у судах факти рейдерства і відомі імена замовників, серед яких депутат міської ради Херсону Сальдо В.В., Холін О.І., а також відомі імена виконавців захоплення: Лобода М.Т., Цепєлєв Ю.Ю., Рошак М.С., Ромащенко Р.О, державних реєстраторів і нотаріусів: Калугіна І.О., Козоріз Р.В., Золотих О.О., Крамчанін О.В., Бондаренко Д., за кілька років не було оголошено жодної Підозри, кримінальні провадження безпідставно закривались, винні досі не покарані. За кількома фактами бездіяльності слідчих ДБР вже відкрило кримінальні провадження", – заявляє Голова Правління-генеральний директор ПАТ "ПФБ ХЕРСОНБУД" Олександр Сандик.

На думку Надії Максименко з ТОВ "Квіти Херсона, відсутність законодавства, яке б змусило чорних реєстраторів відповідати за свої зловживання, сприяє рейдерським захопленням підприємств українців. Рейдерським захопленням потрібно не лише запобігати, але й виправити ті ситуації, які вже стались.

"Відсутність оперативної реакції Мін'юсту надає рейдерам можливість використовувати чужі права, а законні власники змушені бігати по судах. Хочу звернутись до представників міністерства, які все не можуть навести лад з державними реєстрами. Змінилось прізвище Петренка і нічого більше. Комісію змінили наполовину – результатів це не дає. Хочу наголосити на відсутності закону, який би карав чорних реєстраторів.

Федчишин пояснює, що виправив помилку (скандальний Скадовський реєстратор, ред.) – яку? Досі слідству невідомо. Мін'юсту потрібно врахувати думку бізнесу, щоб ми розповіли про свій гіркий досвід, щоб можна було передбачити проблеми надалі", – наголосила вона і додала, що актуальним залишається питання, як допомогти людям, які вже постраждали від рейдерства, – "Ця проблема так і залишається відкритою. Дуже шкода, що сьогодні представники Мін'юсту не прийшли на круглий стіл", - зазначила вона.

Так само, руками недоброчесних реєстраторів, відбулось захоплення офісного центру 1800 кв.м. у центрі Херсону.

Директор НПК «Альянс» вказує на те, що рейдери мають стосунок до країни-агресора.

"Ми взяли кредит та почали ремонтувати, відремонтовані приміщення потрохи здавали в оренду. У 2013 році в нас з'явився новий директор, який сказав, що може покращити нашу роботу. Однак несподівано для нас у 2014 році ми втратили право власності на будівлю. Власниками стали громадяни РФ Анвар Фарукшин, Борис Федотов, Герман Галімов – професійні рейдери. В їхньому "послужному списку" окрім нашого підприємства – хлібзаводи, великі компанії в Києві. Діють злочинці за допомогою юристів", – розповів Володимир Павлюченко.

Перереєстрацію приміщення виконувала реєстратор Марія Дурицька в Києві. І це попри те, що всі реєстраційні дії мали би проводитись за місцем розташування майна, тобто в Херсоні.

"У нашому договорі було вказано, що перереєстрація можлива за рішенням суду або за окремим договором. Проте пані Дурицька вважала, що в неї достатньо повноважень. Через певний час вона звільнилась – закрила собі пенсійне питання. Наразі відкрито три кримінальних провадження, одне з них – стосовно Дурицької", – зазначив Павлюченко.

На Житомирщині спільне підприємство «Щорсівський гранітний кар’єр Укооппостачмашу» рейдери захопили за допомогою чорних реєстраторів за сприяння колишнього керівництва РДА. І хоч бізнес повернули власнику, рейдери досі не можуть вгамуватися.

А базу відпочинку "Прибой", що належала згаданому "Херсонбуду", намагаються позбавити землі, продавши її орендарям.

Усі, хто постраждав від рейдерства, нарікають, що повертати захоплене рейдерами майно складно і довго через заплутаність відповідних механізмів. Тому їх треба вдосконалити на загальнодержавному рівні.

У підсумку, потерпілі та небайдужі попросили в президента Зеленського вжити заходів для контролю державних реєстраторів, доручити компетентним органам навести лад у державних реєстрах з метою унеможливлення внесення до них недостовірної інформації та зобов’язати правоохоронні органи провести повне та об’єктивне розслідування стосовно вказаних фактів рейдерства та притягнути винних до відповідальності.

Подробиці про круглий стіл дивіться в сюжеті:

Читати також:

Коментарі


X