Наталія Мальцева
Наталія Мальцева Журналіст

Що ти курив, або Як львівські виробники цигарок намахують державу

03.03.2020 17:15

Нещодавно наші колеги з телеканалу ICTV, що створюють проєкт журналістських розслідувань "Більш ніж правда", звернулися до нас за консультацією, адже темою їхнього розслідування була контрабанда так званих підакцизних товарів. Зокрема, йшлося по тютюнові вироби.

Журналістів ICTV зацікавила тема контрабанди так званих підакцизних товарів

Чому звернулися саме до нас, спитаєте ви?

Бо "СтопКор" свого часу на цій темі, як то кажуть, з'їв собаку. Викрили ми за два роки дослідження теми й парламентське лобі, що прикривалося антитютюновими громадськими організаціями, які, до речі, почувалися чудово на іноземних грантах, і що найголовніше, дивним чином були пов’язані із Львівською тютюновою фабрикою. Офіційно вона називається Винниківська тютюнова фабрика, втім, всім вона більш відома як Львівська. Викрили й те, як саме в Україні народилося явище так званої "внутрішньої контрабанди", аналогів якій, чесно кажучи, у світі я не згадаю.

Львівська тютюнова фабрика (Винники) Фото: Вікіпедія

Багаторічні спроби львів’ян розчистити собі український ринок під гаслом піклування про інтереси національного виробника фактично мали на меті лише одне: витіснити з ринку великих тютюнових виробників, що прозоро сплачували податки, водночас виробляючи більш "розкручені" бренди цигарок.

Власне, саме це і сталося: вже восени минулого року всі чотири великі виробники, а саме British American Tobacco, Japan Tobacco International, Philip Morris та Imperial Tobacco заявили про намір піти з України через унеможливлення ринкових умов. Для України це означатиме втрату більш як 50 млрд гривень податків на рік та десятка тисяч робочих місць.

Водночас Львівська тютюнка постійно махлювала з акцизками та ліпила на те, що називається сигаретами, акцизки для так званих сигарил, бо ті акцизки чи не вдвічі дешевші. Звичайно, це втрати для бюджету. Ловили їх на тому неодноразово. Але це квіточки у порівнянні з тим, як вони створили своє "ноу-хау" – цигарки із написом "duty free", про які у магазинах безмитної торгівлі, в яких ми так любимо скуплятись в епоху тотального безвізу, ніколи не чули.

Львівська тютюнка постійно махлювала з акцизками

"Дютік" по-львівськи виглядає зазвичай так: на клаптику сирої землі поблизу великого ринку стоїть бабця із суворим обличчям, на якому викарбувався багаторічний спротив вітру, дощу та снігу і вічний сум в очах. Перед бабусею стоїть чорний, як її туга, пакет із блоками цигарок, позбавлених будь-яких ознак сплати акцизу, але із таким вабливим написом "duty free" і приміткою, що то вироблено у Швейцарії.

Бабусь таких в рядок може стояти чималенько. Наприклад, на київському ринку "Юність" їх буває до десяти, а на ринку "Озерка", що в Дніпрі, в глибині основного ринку знаходиться ціла низка кіосків та рядів із такими продавчинями. Згадую, як в мене мову відібрало, коли ринковий охоронець люб’язно мені розказав, де саме знайти нелегальний товар.
До чого ж тут Львів та Швейцарія, окрім того, що там гори й тут гори, спитаєте ви?

А ось вам. Закупили ми партію цигарок з акцизами, що їх львів’яни виробляють офіційно. І такі самі цигарки у бабусь в Києві. Ще й додатково спитали в однієї з них, "откуда дровішкі". Комізму та детективності ситуації додавало те, що тітонька на ім’я Валентина була циганкою (представницею ромів, якщо говорити мовою толерантності) і розказала нам геть відкрито, де взяла товар, так, ніби ми прийшли на сеанс ворожби:

● Є на вокзалі потяг. З того потягу є окремі провідники. Вони зі Львова возять великі коробки з товаром. То як вам треба – можна й фуру замовить. Але біля мене не ставайте торгувать, бо то вже конкуренція.

Фура нам не була потрібна, ми купили блок цигарок та віднесли їх до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. Де у встановлені строки отримали однозначну відповідь: цигарки з акцизом та цигарки з ринку без акцизу вироблені на одному обладнанні.

Експертиза довела, що зразки цигарок з легального магазину і «чорного ринку» є ідентичними

Тобто це прямий беззаперечний доказ, що Львів сам себе підробляє!

Ба більше, можна було б говорити про підробку швейцарського бренду, бо ж на пачці вказано, що то взагалі не Львів. Але ніт! У переліку торгових марок Швейцарії у відкритому реєстрі вільної розвиненої країни Альпійських гір жодним чином немає цигарок із такою назвою!

Шкода, що я не знаю ретороманської мови, бо напиши я листа до швейцарців, вони б були в шоці.

Додало нам розслідувального азарту й те, що в Антимонопольному комітеті України, де львівську тютюнку люблять, як коза батіг, нам пошепки сказали, мовляв, та фабрика під гаслом національного виробника створювалася саме заради контрабанди, і ніхто там ніколи не збирався працювати відкрито.

То хто ж у нас такий креативний? Хто у нас мав час та натхнення вигадати таку хитру схему, спитаєте ви?

Дуже смішно, але це одна й та сама людина, що подарувала світу не тільки внутрішню тютюнову контрабанду, а ще й співочого гарнюню Віталіка Козловського.

Львівський "тютюновий король" Григорій Козловський Фото: Твоє місто

Його рідний дядько та за сумісництвом власник горезвісної тютюнки – Григорій Козловський. Григорій Петрович – людина вельмишановна у Львові, відомий ресторатор та всілякий шоумен. Одним із його найщиріших перформансів було відкриття просто на площі Ринок у Львові ресторану “36 По”, де у величезних акваріумах плавали акули. Бідні хижі рибки покликані були на те, щоб дратувати мера міста Андрія Садового, який Козловського шанує не дуже. Пан ресторатор так і сказав, мовляв, вийде Садовий на свій улюблений балкончик у міській ратуші, а ми з акулами його всіляко тролити будемо. Креативний дядько, не посперечаєшся.

Щоправда, аби зробити ресторан, Козловський нахабно зруйнував будівлю XVIII сторіччя, що мала статус пам’ятки історії, але то вже таке. Акули захистять.

Крім цього, ресторатор, готельєр та тютюновиробник – ще й власник футбольного клубу. Племінника йому було мало, тепер у нього два десятки талановитих Віталіків. Суцільна краса.

Не секрет, що є в пана Козловського й політичні амбіції, втім, то вже інша історія. Нині, як на мене, головним залишається те, що власник тютюнової фабрики має офіційний статус найбагатшого депутата Львівської міської ради.

А звідки статки – читайте зверху та думайте самі.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини