“У разі ухвалення закону про СПЛІТ фінансові послуги у небанківській сфері подорожчають для усіх споживачів”, – Вікторія Волковська

21.11.2018 17:09

Ініціатива ВР про передачу функції регулювання та нагляду за небанківським фінансовим ринком від Нацкомфінпослуг до Національного банку та НКЦПФР перетворить Нацбанк на мегарегулятора та призведе до звуження ринку. Послуги стануть дорожчими для усіх споживачів, тобто для кожного українця. Про це під час прес-конференції заявила генеральний директор «Об’єднання фінансових установ Вікторія Волковська.

«Ми не підтримуємо цю ініціативу. Ми хочемо зберегти фінансовий ринок і довіру споживачів. У нас мають бути реформи, спрямовані на розвиток, а не на скорочення. Законопроект передбачає подорожчання послуг для споживачів, для кожного з нас і непрозорі умови діяльності компаній, які працюють у сфері небанківських фінпослуг», – зазначила Вікторія Волковська.

Нагадаємо, законопроект № 2413-а, підготовлений до другого читання, за своєю суттю суперечить законопроекту, який Президент Петро Порошенко подав до Верховної ради ще 20 липня 2015 року та передбачає перехід від чіткого законодавчого регулювання ринку фінпослуг до ручного регулювання новими регуляторами за допомогою їхніх нормативних актів, з необмеженими повноваженнями та відсутністю контрольних механізмів.

Законопроект позбавляє споживачів можливості звертатися за захистом своїх прав до регулятора, адже не передбачає наділення НБУ та НКЦПФР функцією захисту прав споживачів, яка наразі є однією з ключових функцій Нацкомфінпослуг.

«Приховане» в законопроекті й переліцензування учасників ринку, які після затвердження НБУ та НЦПФР нових ліцензійних умов будуть зобов’язані підтвердити свою відповідність новим вимогам регулювання.

Провали ж в регулюванні небанківського ринку під час перехідного періоду (1 рік) нададуть змогу недобросовісним компаніям зникнути з ринку, не виконавши свої зобов’язання перед споживачами.

Не виключено також, що конфлікт інтересів між банківським та небанківським кредитування призведе до того, що НБУ буде змушений суттєво підвищити вимоги до небанківського ринку, що призведе до звуження обсягів небанківського кредитування та виведення з ринку багатьох фінансових компаній.

Не сприймається ринком і те, що законопроектом № 2413-а передбачено передати нагляд та регулювання небанківського фінансового ринку регуляторам, які на відміну від Нацкомфінпослуг не змогли забезпечити розвиток своїх піднаглядних ринків.

На сьогодні небанківський фінансовий ринок – це понад 2100 страхових, фінансових, лізингових компаній, кредитних спілок, ломбардів, пенсійних фондів тощо. Відмінності стандартів обліку, бізнес-моделей, профілів ризику вимагають різних підходів до регулювання цього ринку. Нові ж регулятори не мають досвіду такого регулювання, коли кожен напрям діяльності регулюється окремо.

А як показує досвід інших країн, регулятор, який не може впоратись з великим та різноманітним ринком, починає штучно звужувати його до обсягів, за яких зможе виконувати свої функції. При цьому застосовуються жорсткі адміністративні заходи та штучне підвищення вимог до капіталу, нормативів тощо, що спричиняє виведення з ринку невеликих компаній з вітчизняним капіталом.

Таким чином, прийняття законопроекту №2413-а призведе до втрати робочих місць на небанківському фінансовому ринку (наразі на ньому працює 73 тис. осіб), зменшення податкових надходжень до бюджету (за 2017 рік сплачено 1,2 млрд грн податку на прибуток) та обсягів надання фінансових послуг (у 2017 році ринком надано послуг на суму більш ніж 300 млрд грн).

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини