У МОЗ забули про вагітних? Експерти розповіли, як захистити майбутніх матерів від коронавірусу

02.05.2020 08:30

Коронавірус продовжує залишатися темою №1 в Україні та світі: кількість інфікованих українців цього тижня перевищила 10 тисяч, а темпи поширення епідемії в країні поки не зменшуються. Попри те, що більша частина пацієнтів переживає хворобу без ускладнень, певні категорії населення є більш вразливими. Яку загрозу несе вірус для жінок, які готуються стати матерями, та як знизити ризики інфікування для вагітних? Читайте у новому матеріалі «СтопКору».

Ілюстрація: СтопКор

Спалах COVID-19 вперше в новітній історії настільки яскраво поставив питання колективної відповідальності людей за долю вразливих груп населення — тих, хто з великою долею ймовірності отримає серйозні ускладнення або помре, якщо решта людей, які не належать до «групи ризику», не дотримуватимуться профілактичних заходів. Заходів, що означають для них певні обмеження, зміни побутових звичок, соціального життя та ведення бізнесу.

Ми всі добре обізнані, що до груп високого ризику ускладнень та смерті від COVID-19 входять особи похилого віку та пацієнти з важкими супутніми захворюваннями: ураження серцево-судинної системи, легень, імунної системи, онкологічні хвороби, діабет, цироз печінки, ожиріння та інші. Але виникає враження, що поза суспільною увагою залишається ще одна вразлива категорія: вагітні жінки.

Тому ми поставили собі за мету показати основні ризики для таких жінок під час пандемії, і надати їм рекомендації, як зменшити ризики. Ці рекомендації засновані на даних служб охорони здоров’я інших країн та англомовних публікацій. На жаль, специфічних рекомендацій для вагітних жінок МОЗ України наразі так і не спромоглося розробити.

Протягом вагітності в організмі жінки відбуваються певні зміни, які роблять його вразливішим. Найважливішими є два фактори.

По-перше, імунна система жінки стає менш агресивною. Це необхідно для того, аби зменшити ризик імунної атаки на плід і дати малюку можливість народитися живим і здоровим.

По-друге, у третьому триместрі вагітності (після 28 тижня) матка, що на цей момент уже займає значну частину черевної порожнини вагітної жінки, обмежує рух діафрагми та ускладнює дихання. Ціна, яку платить за це жінка, зокрема, на пізніших стадіях вагітності, пов’язана з важким перебігом у неї бактеріальних і вірусних пневмоній.

На початку квітня у пологовому будинку Івано-Франківська померла вагітна жінка з COVID-19 Фото: УНІАН

Якщо зважити на ці обставини, не варто дивуватися, що у багатьох країнах вагітні жінки належать до груп підвищеного ризику інфікування коронавірусом. Зокрема, виділяють наступні три категорії:

1. Жінки у третьому триместрі вагітності (після 28 тижня вагітності).

2. Жінки незалежно від терміну вагітності, які мають серйозні супутні захворювання.

3. Жінки незалежно від терміну вагітності, які працюють на робочих місцях, що пов’язані з високим ризиком інфікування коронавірусом.

Водночас є й добрі новини для вагітних жінок. По-перше, не існує свідчень, що вагітні жінки мають більший ризик заразитися коронавірусом, ніж інші категорії людей. Тому, якщо вагітна жінка та її близькі будуть дотримуватися загальних профілактичних рекомендацій (нижче), ризик виникнення хвороби буде такий же, як у всіх інших.

По-друге, перебіг коронавірусної хвороби у вагітної жінки у 1-2 триместрі вагітності суттєво не відрізняється від перебігу цієї хвороби у будь-якої іншої людини. Вагітна жінка так само може перенести хворобу у легкій формі або навіть не відчути жодних симптомів.

По-третє, не існує свідчень, що інфікування вагітної жінки підвищує ризик переривання вагітності у 1-2 триместрі вагітності.

По-четверте, свідчення про вертикальне інфікування плоду під час вагітності обмежені, і ризик передачі вірусу через плаценту оцінюється як надзвичайно малий. Навіть якщо інфікування плоду й станеться, не існує свідчень щодо суттєвої загрози дитині або виникнення тератогенного ефекту на плід.

Найбільші проблеми виникають тоді, коли коронавірус вражає жінку у третьому триместрі (після 28 тижня вагітності). Якщо у майбутньої матері розвивається важка форма з пневмонією та дихальною недостатністю, медики часто змушені викликати передчасні пологи, аби звільнити легені породіллі та організм в цілому від перенавантаження (про це йдеться, наприклад, у відеосюжеті з Нью-Йоркського пологового будинку).

Таку тактику при виникненні дихальної недостатності у породіллі мають обирати й українські лікарі за протоколами лікування, що затверджені наказом МОЗ України від 28.03.2020 р. №722.

Якщо зважити на наявну статистику, то через важкий перебіг хвороби кесарів розтин довелося зробити 91% жінок, яким через коронавірусну хворобу були встановлені показання для передчасних пологів. Сумно, але навіть за таких умов не всі жінки виживають.

Тому профілактичні заходи, що запобігають інфікуванню коронавірусом, мають бути спрямовані насамперед на вагітних жінок у третьому триместрі вагітності — треба виключити всі контакти, що можуть призвести до інфікування COVID-19.

Проблеми також виникають, коли вагітні жінки, незалежно від терміну вагітності, хворіють на важкі супутні захворювання, зокрема, хвороби серця та легень. Цим жінкам так само треба виключити всі контакти, що сприяють інфікуванню коронавірусом, і проводити лікування супутніх хронічних захворювань, аби тримати їх у стані компенсації. Жінка має залишатися вдома, і, за можливості, працювати дистанційно.

Що стосується вагітних жінок до 28 тижня вагітності без супутніх захворювань, то вони мають дотримуватися загальних рекомендацій, що зменшують ризики захворювання. Але при цьому треба взяти до уваги, що є певні професії, пов’язані з підвищеним ризиком захворіти на коронавірус: медичні працівники, продавці в магазинах та деякі інші категорії персоналу.

У цьому випадку керівнику рекомендовано провести оцінку ризиків інфікування коронавірусом вагітної жінки на робочому місці. Якщо цей ризик високий (наприклад, медичний працівник, який має прямі контакти з пацієнтами), то жінка може продовжити працювати на цьому робочому місці лише за її згодою. Іноді бувають випадки, коли жінка через соціальні або психологічні фактори навіть наполягає на продовженні роботи.

Альтернативні посади для вагітної жінки-медпрацівника можуть включати телефонні консультації, диспетчерські та адміністративні позиції.

Вагітним жінкам під час епідемії рекомендують уникати скупчень людей і за можливості працювати вдома

Нижче в першому розділі ми подаємо загальні рекомендації для всіх вагітних жінок та членів їхніх родин. Другий розділ містить рекомендації для жінок, які мають фактори підвищеного ризику (третій триместр вагітності або важкі супутні захворювання). І на звершення у третьому розділі — рекомендації з працевлаштування вагітних жінок.

Які загальні профілактичні заходи має застосовувати вагітна жінка та члени її родини, з якими вона проживає разом:

1. Мити руки протягом не менше 20 секунд.
2. У публічних місцях не торкатися руками носа, очей, слизових оболонок рота немитими руками.
3. Використовувати серветки, коли будь-хто з родини кашляє або чхає. Після використання серветку викинути, а руки помити.
4. Уникати контактів з людьми, які мають будь-які симптоми гострого респіраторного захворювання (температура, кашель, нежить та інше).
5. Не користуватися громадським транспортом без нагальної потреби.
6. Працювати з дому, наскільки це можливо.
7. Уникати натовпів та груп людей, зокрема, в публічних місцях, барах, ресторанах, центрах культури та дозвілля, в інших місцях.
8. Уникати зустрічей із друзями та родичами, які проживають окремо. Використовувати для контактів із ними засоби відеокомунікацій.
9. Члени родини вагітної жінки, з якими вона проживає разом, мають так само неухильно дотримуватися перелічених профілактичних заходів. Якщо робота членів родини, з якими проживає вагітна, пов’язана з частими публічними контактами, вони мають бути уважними та дотримуватися додаткових заходів: приймати душ та змінювати одяг після повернення додому, частіше мити руки і прати одяг.
10. Члени родини, що проживають разом із вагітними жінками, несуть окрему відповідальність. Адже, якщо хтось із них захворіє на коронавірусну інфекцію, уникнути подальшого послідовного інфікування вагітної жінки буде дуже важко. Важливо не забувати про це!

Що робити, коли захворів член сім’ї, з яким вагітна жінка мешкає в одному приміщенні.

Якщо у вагітної жінки захворів на коронавірусну інфекцію хтось із родичів, з якими вона проживає, усі члени родини мають дотримуватися суворих запобіжних заходів. Зокрема, це важливо, коли вагітна жінка має високі ризики та входить до вразливої групи (третій триместр вагітності, наявність важких супутніх захворювань). Запобіжні заходи включають наступне:

1. За можливості, вагітну жінку варто перевести в інше приміщення або місце проживання, де вона зможе цілковито уникнути контактів із хворим.
2. Якщо це неможливо, треба максимально обмежити контакти вагітної жінки з хворим, а також із приміщеннями та предметами спільного користування.
3. Тримати дистанцію щонайменше у 2 метри.
4. Користуватися різними рушниками та засобами миття. Рушники, якими користуєтеся, мають бути сухими. Якщо рушник став вологим, замініть його. Ще краще — мати одноразові паперові рушники.
5. Членам родини необхідно мити руки після кожного контакту з хворим на коронавірусну інфекцію, а також перед приготуванням і вживанням їжі, відвідуванням туалету.
6. Доглядати за хворим членом сім’ї має інший родич, але не вагітна жінка.
7. Не можна спати в одному ліжку з хворим на коронавірус членом сім’ї.
8. Користуватися різними ванними кімнатами та туалетами, якщо в помешканні їх більше одного. Якщо один — після кожного разу дезінфікувати в туалеті поверхні. Бажано, аби в цьому випадку хвора людина, яка відвідала туалет, сама обробила дезінфектантом усі поверхні, яких вона торкалася під час користування туалетом. Якщо доводиться користуватися ванною кімнатою спільно, то вагітна жінка має першою скористатися ванною, а хвора людина — останньою.
9. Не збиратися разом на кухні. Хворий має харчуватись у кімнаті, де він постійно перебуває.
10. Регулярно провітрювати та дезінфікувати всі приміщення. Окрему увагу звертайте на предмети, яких члени родини часто торкаються (наприклад, дверні ручки, унітази тощо).
11. Перед пранням не трясіть білизну або одяг, аби не поширювати пил з коронавірусом у приміщенні. Намагайтеся випрати всі брудні речі від хворого на коронавірусну інфекцію при температурі 60-90 градусів у пральній машині, аби уникнути їхнього контакту з іншою білизною.
12. Посуд після миття, одяг та білизну після прання треба добре висушувати. Якщо є можливість, краще мити посуд у посудомийній машині.
13. Не майте ілюзій, що носіння масок у родині здатне захистити вагітну жінку від інфікування коронавірусом, якщо хтось із членів родини вже захворів. Краще зверніть увагу на рекомендації, що викладені вище у пунктах 1-12.

Рекомендації з працевлаштування для вагітних жінок (на жаль, ці рекомендації в Україні мають дорадчий характер і не закріплені нормами законодавства):

1. Намагайтеся працювати з дому. Якщо робота вимагає спілкування, користуйтеся засобами дистанційних комунікацій.
2. Якщо термін вагітності не перевищує 28 тижнів, у вас немає тяжких супутніх захворювань, і робота пов’язана з частими контактами з людьми в публічних місцях (наприклад, продавці магазинів, медичні працівники), треба переглянути умови роботи, аби радикально зменшити ризик інфікування. Цей перегляд є сферою відповідальності не лише працівника, але насамперед — менеджменту компанії, в якій працює вагітна. Якщо жінка на 1-2 триместрі вагітності без важких супутніх захворювань погодилася працювати на робочому місці, яке пов’язане з частими контактами в публічних місцях, то вона має бути забезпечена надійними засобами індивідуального захисту, а інтерактивні процедури з клієнтами мають мінімізувати ризик інфікування. Альтернативні посади для вагітної жінки-медичного працівника можуть включати телефонні консультації, диспетчерські та адміністративні позиції.
3. Якщо термін вагітності понад 28 тижнів (третій триместр) або ви маєте серйозні супутні захворювання незалежно від терміну вагітності, то ваші професійні контакти мають виключати пряму взаємодію з потенційно хворими пацієнтами або клієнтами. Найкраще — працювати з дому і дотримуватися усіх засобів соціального дистанціювання.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини