У міністерстві Оржеля скорочують професіоналів і викривачів корупції (подробиці)

У Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України, яке реорганізували в Міністерство енергетики та захисту довкілля, відбулися масштабні кадрові чистки, а на гроші від ЄС годі й сподіватися. Оксана Мороз – колишній головний спеціаліст Управління перспективного розвитку паливно-енергетичного комплексу та координації будівництва ПЕК Міненерговугілля.

Оксана Мороз - розробник програми скорочення шкідливих викидів в Україні

Інтерв’ю з нею ми записали тому, що, по-перше, із неприємним подивом дізналися, що програма скорочення шкідливих для здоров’я викидів забруднюючих речовин, яка є частиною зобов’язань України перед Європейським Союзом, на межі зриву, а на надходження десятків мільйонів євро з боку ЄС до бюджету України (на безповоротній основі) годі й сподіватися! А по-друге, тому, що з’ясувалося, що саме Оксану Мороз, розробника комплексу дій з механізму реалізації цієї програми, просто звільнили, бо вона викривала бездіяльність та нецільове використання технічної допомоги ЄС.

Біографія у пані Оксани цікава ще й тим, що сама вона – зі Сходу України, з невеликого міста Первомайськ Луганської області, і завжди мріяла зробити для енергетики та країни в цілому за найкращими міжнародними стандартами якнайбільше, адже зростала в регіоні, який є багатим на паливно-енергетичні ресурси, проте із недостатнім рівнем життя населення. І хоча їй вдалося пережити не одного президента, прем’єр-міністра та зміну кількох державних курсів, – виявилося, що саме нинішній владі вона зі своїм загостреним почуттям справедливості незручна.

Пройти повз таку історію, яка могла би взагалі для пересічного українця залишитися кулуарною та невідомою, ми не могли. Тож поговорили з пані Оксаною про саму програму, тих, хто її загальмував, та як, власне, нова влада поборола корупцію, звільнивши майже всіх давніх працівників і залишивши саме тих, хто яскраво працював не на інтереси держави та народу України.

- Пані Оксано, поговорімо про ту саму програму, що пов'язана зі шкідливими викидами, якою ви займалися, і стратегічне завдання, які ви вирішували. Розкажіть, будь ласка, ким саме ви працювали і які напрямки були вами опрацьовані, які здобутки були здійснені?

- В Міненерговугілля за різних реорганізацій я працюю вже 16 років, і попри будь-які посади, я відпрацьовувала стратегічні проєкти європейської та євроатлантичної інтеграції. Зокрема, коли почалася агресія Росії на території Донбасу, я ініціювала в Міністерстві у взаємодії з іншими зацікавленими організаціями відпрацювання захисту критичної енергетичної інфраструктури на випадок протиправного втручання та надзвичайних ситуацій.

Цей та додаткові взаємопов’язані напрямки викликали інтерес у центру НАТО з енергетичної безпеки і, на жаль, після позитивної реакції з боку НАТівської сторони від цього напрямку мене відсторонили та звели до настільки спрощеного механізму розв’язання завдання, як штабні навчання. З 2016 року мені був доручений весь блок на перетині енергетики та екології, зокрема зі зменшення викидів забруднюючих речовин та змін клімату.

Мені вдалося забезпечити провідні пропозиції України щодо національних планів з енергетики та клімату, які були обов’язковими (на той час, – 2017 рік) лише для держав-членів ЄС, і на впровадження яких передбачені кошти як для ЄС, так і поза його межами. Також за моєї пропозиції опосередковано було вплинуто на рішення Ради Міністрів Енергетичного Співтовариства щодо доцільності таких планів і фінансової підтримки їх розроблення з боку Європейського Союзу для країн, які не є його членами. Секретаріатом Енергетичного Співтовариства фінансуються відрядження представників України та інших країн для спільної роботи над такими планами.

- Хотіла би зробити таке уточнення: ми говоримо про шкідливі викиди, але для пересічного громадянина не завжди зрозуміло, тому що існує упередження чи така думка, що шкідливі викиди – це обов’язково якась хімічна промисловість чи ще якась токсична, але ми з вами говорили про те, що у вашій роботі йшлося про теплоелектростанції та теплоелектроцентралі, правильно?

- Інколи плутають Національний план з енергетики та зміни клімату, який спрямований на зменшення викидів парникових газів, та Національний план скорочення викидів від великих спалювальних установок через неточність назви останнього, який спрямований на зменшення викидів забруднюючих речовин. Але більшу частину викидів у всьому світі, як СО2, так і забруднюючих речовин, становить теплова генерація. З метою захисту здоров’я людини у ЄС ухвалена спочатку 80-а директива, потім 75-а директива, яка визначає певні вимоги щодо скорочення викидів забруднюючих речовин, перш за все великими спалювальними установками.

До таких установок передусім відносяться ТЕС та ТЕЦ. В рамках угоди України про асоціацію з ЄС та Договору про заснування Енергетичного Співтовариства, Україна мала з 1 січня 2018 року скоротити викиди в десятки разів трьох видів забруднюючих речовин. Але оскільки це потребувало дуже великих вкладень, Радою Міністрів Енергетичного Співтовариства ухвалене рішення для України не з 1 січня 2018 року суттєво скоротити викиди, а дозволити поступово продовжити цей процес до 2033 року.

- Так надовго?

- Так. Для інших країн Енергетичного Співтовариства цей дедлайн настає раніше, але зважаючи на те, що значну складову енергобалансу України становить саме теплова генерація із застарілим обладнанням – було пролонговано лише для України до 2033 року: по окремих забруднюючих речовинах 2028 рік, а по інших – до 2033 року.

Енергетичне Співтовариство — це міжнародна організація, що охоплює країни Євросоюзу й треті країни. Мета — розширення енергетичного ринку Євросоюзу на країни Південно-Східної Європи та на інші. Країни-члени беруть на себе зобов'язання в області енергетики, згідно з якими створюють нормативно-правову базу відповідно до Acquis communautaire ЄС та лібералізують свої енергетичні ринки.

- А що за історія з грошима? Якісь гроші виділялися на цю програму від ЄС, щоб нам допомогти впоратися з нею?

- Річ у тому, що національний план скорочення викидів має значення не тільки для виконання зобов’язань перед ЄС та Енергетичним Співтовариством. Створення фінансового механізму впровадження плану та системи його моніторингу – це є індикатори отримання більшої частини бюджетної підтримки ЄС для енергетичного сектору, загальний обсяг якої сягає 45 млн євро.

Індикатори встановлено ЄС як показник якості реформ. Під час одного із засідань наглядової ради, на засіданні якої я була присутня, українська сторона звітувала, що не виконуються індикатори якості бензину і два індикатори Нацплану зі скорочення викидів. З боку Європейської Комісії на заході співголовував представник Посольства ЄС в Україні Йоханес Бауер, після чого дуже швидкими темпами проєкт технічної допомоги ЄС, бенефіціаром яким було Міненерговугілля, спрямувався на підтримку виконання Україною саме цих індикаторів.

Переговори з експертами проєкту ЄС щодо комплексу підготовчих заходів розроблення механізму впровадження Нацплану та виконання відповідних індикаторів здійснювала безпосередньо я. За словами керівника групи експертів Ангела Мінєва, ці програмні дії були високо оцінені в Секретаріаті Енергетичного Співтовариства, в Посольстві ЄС в Україні, і очікували, що Міністерство одночасно з проходженням процедур набуття чинності Нацплану підготує до затвердження цей план заходів на 2017 рік, який дозволить створити механізм впровадження Нацплану до 1 січня 2018 року. Але в Міністерстві цей план був заблокований! Зведено до дуже стислих кроків, які не були підтримані й у Секретаріаті Кабміну для схвалення Урядом.

У міністерстві заблокували план скорочення шкідливих викидів

У грудні 2017 року в рамках проєкту техдопомоги ЄС були обрані експерти для розроблення механізму впровадження Нацплану та виконання відповідних індексаторів. Два фінансових, замість одного запланованого, і технічний. І також новий ключовий експерт, ексзаступник міністра екології Чехії пан Бізек. Ми відпрацювали план графіку роботи, очікувалось, що робота буде здійснюватись. Але коли під час першого семінару проєкту ЄС я ознайомилася з результатами роботи – вони взагалі не відповідали європейським підходам, насамперед щодо фінансування.

- Так ми й не отримали ці кошти?

- Пропоную уточнити. Необхідність коштів для впровадження Національного плану – це одна річ. Інша річ – це якщо виконувались би індикатори його впровадження, а саме: наявність фінансового механізму та системи моніторингу, то за Угодою України з ЄС щодо секторальної допомоги на безповоротній основі для впровадження енергетичної стратегії, – левова частка 45 мільйонів євро могла піти на виконання будь-яких проєктів у сфері енергетики.
Ми не виконали індикатори. У той час, як Україна бере кредити під відсотки, ми нічого не зробили, попри технічну допомогу ЄС.

У кінці 2014 року було розпочато програму бюджетної підтримки «Продовження підтримки реалізації Енергетичної стратегії України» на суму 45 млн євро, яка продовжила сприяння напрямку реформування у сфері енергетики. Метою цієї програми визначено «забезпечення енергетичних потреб української економіки та суспільства в безпечній, ефективній і економічній формі, а також підтримку узгодження з нормами ЄС щодо енергетики й навколишнього середовища та зобов'язань України». За підсумками реалізації Міненерговугілля Плану заходів на 2018 рік щодо впровадження Національного плану скорочення викидів від великих спалювальних установок, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.06.2018 № 428-р «Про затвердження», частина індикаторів програми бюджетної підтримки ЄС мала би бути виконана.

- Тобто всупереч тому, що ЄС надав технічну допомогу, експертів, але можливо завдяки певним конкретним людям, можливо взагалі внаслідок роботи міністерства, яке працювало, гальмуючи весь цей процес, ми просто втратили, програли цей момент? Це ж був подарунок від ЄС фактично.

- Так. Завдяки європейській стороні переорієнтована частина коштів проєкту техдопомоги ЄС для виконання індикаторів.

Втім, коли я підняла питання перед міжнародним управлінням на чолі з Олександрою Козловською щодо неякісної роботи експертів, саме вона заявила, що проєкт не задоволений моєю роботою. Експертами, робота яких фінансувалася коштом технічної допомоги ЄС, пропонувалося, що для модернізації теплової генерації має бути окремий рядок у бюджеті України, а ЄС має надавати грантові кошти на закупівлю високовартісного обладнання для модернізації приватних компаній. Це був нонсенс, який не відповідає підходам ЄС.

- Тобто досить простий механізм, зрозумілий всім, і насамперед європейській стороні, так ускладнили в Україні корупційними схемами, що це для виконання стало просто неможливим?

- Тут інакше. Відповідно до Меморандуму між Енергетичним Співтовариством та Міненерговугілля, міністерство має створювати за ключовими напрямками співробітництва робочі групи за участі всіх зацікавлених сторін – центральних органів виконавчої влади, законотворчої діяльності, бізнесу, громадських організацій, банків. Такий склад робочої групи за моєю пропозицією попередньо був сформований.

До нього увійшли представники ЄБРР, Світового банку, німецького KfW, наших українських банків, громадських організацій та депутати Верховної Ради. Затвердження такого складу робочої групи та положення про неї заблоковано. Директоратом стратегічного планування та європейської інтеграції на чолі з Віталієм Кушніровим із суттєвим порушенням термінів сформована офіційна робоча група, до складу якої увійшли тільки представники органів виконавчої влади та бізнесу без громадських організацій і народних депутатів, а також банків. Який фінансовий механізм можна опрацьовувати без банків, зокрема міжнародних фінансових організацій, які відпрацьовують весь комплекс різноманітних питань для реалізації інвестиційних проєктів!? У підсумку рекомендації експертів, які фінансувались проєктом техдопомоги ЄС, по суті відбивали інтереси суто бізнесу щодо фінансування модернізації теплової генерації з бюджету України та грантів ЄС!

- Перейдемо до корупційної теми. Ви казали, що набуття чинності Нацплану міністерством суттєво затримано, чим створено підстави для гігантських штрафів для електростанцій! І навіть зазначили, що у згаданому вами Національному плані були підробки «на користь одного з підприємств». Про які підробки йдеться та що врешті призвело до помилок в опублікованому на сайті ВР Нацплані?

- Я б роз'єднала розгляд цих питань і почну із затримки набуття чинності та штрафів.

Нацплан Секретаріатом Енергетичного Співтовариства був підтриманий у жовтні 2016 та офіційно погоджений на відповідність вимогам ЄС у лютому 2017, а ухвалений Урядом лише у листопаді 2017 через різні форми саботування. З якою метою блокувалось – я безумовно не знаю. Або працювали проти інтересів України, щоб не виконувались міжнародні зобов’язання. Або не було бажання будь-що робити, щоб був результат. На жаль, багато чиновників люблять обіймати високі посади та не працювати.

Внаслідок цього, за підрахунками представників теплової генерації, які презентовані ними у Міненерговугілля: для блоку потужністю 150 мегаватів з 1.01.2018 року мають нараховуватися штрафи у розмірі 30, 2 мільйоні гривень на добу.

- В чому ж причина?

- По-перше, за попередніми зобов’язаннями з Енергетичним Співтовариством та відповідними дозволами теплова генерація з січня 2018 року мала скоротити у десятки разів викиди забруднюючих речовин. Оскільки це неможливо, європейською стороною надано можливість Україні поступово скорочувати викиди, причому на 1 січня 2018 року, згідно з Нацпланом, викиди мали бути такими ж, як наприкінці 2017 року. Тобто через те, що Міненерговугілля затримало ухвалення Урядом цього Нацплану, компанії мали заплатити штраф за невиконання попередніх дозволів ЄС. По-друге, для отримання нових дозволів необхідне ухвалення нових технологічних норм Мінприроди, які відповідають цьому Нацплану. Нові технологічні норми були ухвалені лише у березні 2018 року і через декілька місяців компанії змогли отримати такі дозволи, тобто практично через півріччя з початку року!

Так, затримка Міненерговугілля ухвалення Національного плану створила юридичні підстави для суттєвих штрафів ТЕЦ без їхньої вини.

- Всі ці штрафи потім лягають в тарифи?

- Так, ймовірно. Але окрім тарифів як з боку теплової генерації, так і з боку Укренерго, Уряд попереджувався про ризики зупинок електростанцій при таких штрафах, судових позовів, а з боку Укренерго підіймалося питання про введення надзвичайного стану в енергосистемі України. Безумовно, теплова генерація становить основні балансуючі потужності й це просто був би колапс.

Тепер перейду до питання щодо підробок Нацплану.

Почалося все із запитів Донбасенерго у 2017 році щодо відтермінування модернізації Слов’янської ТЕЦ з 2018 року на 2020. Вже йшла війна. Але після погодження Енергетичним Співтовариством внесення змін недопустиме. Крім цього, модернізація Донбасенерго з 2018 року була однією з обов’язкових умов Енергетичного Співтовариства для відповідності Нацплану вимогам ЄС.

І були різні спроби, щоб змусити мене внести правку на запит Донбасенерго щодо перенесення терміну, на що я не пішла.

"Були спроби змусити мене внести правку на запит Донбасенерго", - Оксана Мороз

Коли вносився цей документ на розгляд Уряду в серпні 2017, користуючись перебуванням мене на лікарняному, заступник директора департаменту Володимир Новик підготував такий пакет документів до Кабміну, який:

По-перше, отримав розгромний експертний висновок секретаріату Кабміну, документ був повернутий на доопрацювання, що також суттєво затримало набуття чинності Нацплану.

По-друге, містив зміни як щодо Донбасенерго, так і щодо обсягів викидів діоксину азоту Калуською ТЕЦ, що вплинуло на підсумкові обсяги щорічних викидів у додатку до Нацплану.

При цьому підсумкова цифра за всіма спалювальними установками не відповідала арифметичній сумі, про що було доведено до відома директора департаменту Олександра Пономаренка. Мені була дана команда правильно арифметично підбити лише підсумок.

На жаль, лише згодом я виявила, що один і той самий показник в самому Нацплані й у додатку містить різні цифри. Цей показник має суттєвого значення для теплової генерації, оскільки у разі дотримання всіма станціями підсумкового щорічного ліміту викидів до операторів не мають застосовуватися штрафні санкції. Саме так визначає Нацплан! У цьому контексті незрозуміло, якими цифрами користуватись і які є правильними – в Нацплані чи додатку.

- Штучно створена колізія. Ви після того, як сталі зрозумілими всі ці порушення, надіслали повідомлення до компетентних органів (НАБУ, НАЗК, СБУ) і з цього почався ваш конфлікт з керівництвом, наскільки я розумію, і якщо було б слідство, то можна було б виявити корупцію у величезних масштабах та винних у негативних наслідках. То якою була ваша доля далі?

- Я в будь-яких обставинах, незалежно від керівництва, представників в Уряді будь-яких партій, працювала на результат, на позитивний імідж України. Тому моїми першими кроками було надання низки доповідних безпосередньо керівництву Міненерговугілля щодо небезпеки з конкретними пропозиціями врегулювання, але реакція була одна. Я отримала у серпні 2018 року попередження про звільнення з порушенням всіх позицій законодавства.

Щоб мати певний період часу для надсилання повідомлень до НАБУ, НАЗК, СБУ із додаванням повного комплекту копій документів, які підтверджували кожне моє слово, я подала скаргу про звільнення до НАДС.

НАДС порушень не засвідчило.

НАДС – центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Орган забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби; функціональне управління державною службою в державних органах; здійснює консультативне та методичне забезпечення служби в органах місцевого самоврядування.

Відповіді від інших компетентних органів на мої повідомлення були наступні: НАЗК вважає надані матеріали недостатніми, а СБУ врахує їх у своїй роботі.

Ґрунтовна відповідь була від НАБУ, але керуючись тим, що не розпочало працювати ДБР, документи переслали в ГПУ (там вони спустились у Нацполіцію, де була вже відмова), НАЗК та НАДС.

НАДС переслало моє повідомлення, адресоване НАБУ, в Міненерговугілля. Посадові особи Міненерговугілля Новик, Кушніров та Козловська вплинули із різним особистим внеском на затримання ухвалення Нацплану, його підробку, нецільове використання техдопомоги ЄС і невиконання індикаторів отримання для енергосектору десятків мільйонів євро тощо і безумовно володіли інформацією про викривання мною їхніх діянь.

- Ці люди перейшли в нову команду попри те, що під час реорганізації міністерства багатьох спеціалістів, які працювали досить довго, звільнили, не взяли в нове міністерство. Але ці троє, яких ви спіймали на недоброчесності, на своїх посадах залишилися.

Народ України повинен знати своїх героїв в обличчя:

Новик Володимир Анатолійович (на фото - другий зліва) Фото: Мінекоенерго
Кушніров Віталій Андрійович Фото: Мінекоенерго
Козловська Олександра Олександрівна (на фото: зліва) Фото: Мінекоенерго

- Ви фактично стали викривачем. Але виявилося, що краще вас прибрати, ніж розбиратися з тією інформацією про помилки та недоліки. Це дивно, бо було б логічно, щоб вас цінували й берегли, адже ви б розповідали новій команді про помилки попередників та надавали б шляхи виправлення цих помилок. Хіба ж не це декларує нова влада, що все попереднє було суцільною корупцією, а нова команда прийшла її знищити? В такому розрізі вас підвищити мали, а не звільняти! Поговорімо про події останніх 2 місяців.

- Як правило, коли приходить нова команда уряду – змінюються керівники всіх структурних підрозділів. Що відбулось зараз? Майже всіх керівників структурних підрозділів звільнили, крім цих трьох. Їх не побоюся ще раз назвати: Олександру Козловську, Володимира Новика і Віталія Кушнірова, який очолює директорат європейської інтеграції, зарплати в якому отримують за кошти ЄС. І це немаленькі зарплати.

Це три посадовці, які нашкодили. Якби це не було правдою, то вони б уже подали до суду після ознайомлення з моїм повідомленням до НАБУ, яке Міненерговугілля отримало з НАДС. І звільнили б мене за статтею. Вони до суду не подали. Але що цікаво, що ці три людини, які найбільше нашкодили, їх перевели, а Олександру Козловську з начальника управління призначили ще й директором департаменту. Річ у тому, що екологією ніхто не хотів займатись. І коли я створила основу, і нещодавно було опубліковано на базі документів міжнародних організацій, у який спосіб створювати основу для залучення коштів – на урядовому рівні – мене звільнили, і не тільки мене з тих, хто створював пільгові фінансові потоки для проєктів. Такі проєкти є великою спокусою для людей, які залишились.

*****

Варто додати, що жодних дій, перевірок від контролюючих органів, куди було спрямовано документи пані Оксани (йдеться принаймні про НАБУ, САП та СБУ), вона так і не дочекалася. Натомість нині стоїть на обліку в міській службі зайнятості.

А згадані нею особи, всупереч зірваній програмі допомоги Україні від ЄС, продовжують працювати у Міністерстві та у певний спосіб впливати на рішення його керівництва.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини