Турецькі цементники захоплюють український ринок: кому дістануться 81 млрд з «Великого будівництва»?

14.12.2020 09:59

Цементна галузь Туреччини вдесятеро потужніша за вітчизняну. А все через те, що в умовах кризи турецькі виробники отримують безпрецедентну підтримку з боку держави: зменшення плати за землю, дешеві кредити та податкові пільги. Чи може за таких умов йтися про чесну конкуренцію? І чим це загрожує українським виробникам? Розбирався Кирил Вольний.

Як наголошує гендиректор Федерації роботодавців України Руслан Іллічов, система субсидування економіки Туреччини дуже потужна, натомість в Україні її взагалі майже немає: субсидії турецьких виробників сягають у деяких галузях 48 відсотків, і українці не можуть нічого цьому протиставити.

Ruslan_Illichov1
Генеральний директор Федерації роботодавців України Руслан Іллічов

Україна має поки лише один приклад масштабної підтримки державою галузей економіки – «Велике будівництво», на яке цього року спрямували рекордні 81 мільярд гривень. І ефект тут очевидний: від створення робочих місць до підтримки національних виробників.

«Цього року ми активно запустили проєкт з облаштування цементобетонного покриття, розуміючи, що треба підвищувати рівень локалізації виробництва. Коли ми будуємо асфальтобетонну дорогу, рівень локалізації – 55 відсотків. Тобто фактично ти гривню вкладаєш – 55 копійок іде у вітчизняне виробництво. У цементобетонному цей показник складає 83 – за рахунок того, що у нас налагоджене власне виробництво цементу. Тобто зараз в Україні діють 8 потужних заводів, і дійсно вони мають ряд переваг», – розповів директор ДП «ДерждорНДІ» Артем Безуглий.

Artem_Bezugly_1
Директор ДП «ДерждорНДІ» Артем Безуглий розповів про реалізацію програми Президента Фото: СтопКор

За словами очільника асоціації «Укрцемент» Павла Качура, для виробників цементної продукції програма «Велике будівництво» – це дійсно рятівний круг у морі економічної нестабільності. І от так важко здобута кожна гривня для українського бюджету, яка спрямовується на програму, на дороги, школи та садочки, може просто піти в економіку чужої країни.

Чи може Україна захистити свої робочі місця, своїх виробників, а отже і свої податки? Якщо коротко, то відповідь — так. Однак, звичайно не все так просто. Адже втрутитись повинен Уряд та на державному рівні застосувати інструменти захисту вітчизняної економіки.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини