“Цілком таємно”: ЗСУ приховує, що закуплені за 43 мільйони доларів радіостанції непридатні для української армії?

01.07.2019 14:12

43 мільйони доларів – коту під хвіст? Саме такою була вартість договорів на закупівлю ЗСУ радіосистем у турецької компанії «Асельсан», які за майже три роки так і не пройшли обов’язкову експертизу Держспецзв'язку. Тож наразі існують обґрунтовані сумніви щодо їхньої придатності в Україні. Що відомо про реальне застосування асельсанівської продукції у вітчизняній армії та чому головного лобіста «турецьких» контрактів Сергія Пашинського так дратують незручні питання журналістів? Докладніше про це далі.

Варто зазначити, що згідно з указом президента про порядок здійснення криптографічного захисту інформації, у разі відсутності відповідного експертного висновку ці модулі взагалі не можуть бути допущені до обробки інформації від рівня службового користування і вище. А сама їхня придатність для української армії викликає обґрунтовані сумніви.

Як наголошує військовий експерт Інституту євроатлантичної співпраці Ігор Козій, основна небезпека цих пристроїв полягає в тому, що кодування, аналогічне тому, яке застосовують для закриття, може використовувати ще хтось. А отже, цей «хтось» матиме змогу приєднатися до систем спецзв’язку, через які передається надсекретна інформація.

Як стало відомо редакції «СтопКору», були спроби вмонтувати радіостанції, закуплені в «Асельсан», у танки в 57-й бригаді. Тодішній очільник бригади, полковник Юрій Головашенко направив на ім’я міністра оборони доповідний лист, в якому повідомив: асельсанівські пристрої – негабаритні,  встановити їх на танках просто неможливо.

Згодом сумнозвісні радіостанції забрали з бригади, а полковника Головашенка відсторонили від посади командира. Як повідомив нашим журналістам у телефонній розмові офіцер оперативного командування «Південь», ситуація змінилась: у 57-й бригаді вже новий командир, а де перебуває полковник Головашенко – йому невідомо.

Знімальній групі «СтопКору» на умовах анонімності вдалося поспілкуватись з одним з офіцерів цієї бригади. Він підтвердив: 57-а дійсно отримувала нові радіостанції, але вони були портативні й досить специфічні, незвичні для українських військових. Крім того, станції були у користуванні бригади лише півтора місяця, після чого їх здали назад. За словами нашого анонімного джерела, те, що подібні засоби видають на такий короткий термін і потім забирають – не є нормальною практикою. Схоже на те, що «щось пішло не так».

Фото: ilgili haberler

Зрештою, свій коментар в інтерв’ю «СтопКору» надав начальник військ зв’язку ЗСУ, генерал-лейтенант Володимир Рапко. Офіцер визнав: труднощі з імплементацією турецьких радіостанцій у вітчизняну військову техніку справді існують. Утім, за його словами, причини проблем полягають начебто не в продукції «Асельсан», а в самих танках. А так і не проведена обов’язкова експертиза Держспецзв'язку, на думку головного військового зв’язківця, – це лише несуттєва формальність.

Наша редакція звернулась до ЗСУ із запитом про фактичне підтвердження того, що радіостанції «Асельсан» дійсно перебувають на озброєнні у будь-якій військовій частині, але у наданні інформації було відмовлено. А нардеп Сергій Пашинський, який з 2014 по 2016 рік працював головою наглядової ради ДК «Укроборонпром», на прохання прокоментувати деталі багатомільйонного контракту взагалі відреагував вкрай емоційно та навіть агресивно.

Як зазначає військовий журналіст, волонтер Роман Бочкала, подібна секретність і непублічність інформації лише сприяють появі нових корупційних схем. Оскільки не лише мас-медіа, а й громадськість, і навіть система ProZorro перебувають у повному невіданні щодо того, як розподіляється левова частка мільярдного бюджету, виділеного на військово-промисловий комплекс.

Фото: mil.gov.ua

То чи є придбані за державний кошт у компанії «Асельсан» радіостанції якісними й безпечними? І чи не становлять вони загрози національній безпеці? Оскільки ЗСУ закриває доступ до інформації, що допомогла б відповісти на ці питання, під грифами «цілком таємно» та «для службового використання», розслідувачам «СтопКору» довелося ретельно збирати дані з різних джерел. Та шукати відповіді не лише в Україні, а й за кордоном.

Вражаючі результати масштабного ексклюзивного розслідування нашого журналіста Артема Лагутенка ви дізнаєтесь вже цього понеділка, 1 липня, у спеціальному випуску «Стоп корупції». Не пропустіть, слідкуйте за анонсами!

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини