Микола Сивирин
Микола Сивирин Експерт-поліграфолог

Труш перетворив Тернопіль на гетто: регіон опинився в червоній зоні через голову ОДА

29.09.2020 15:55

Червона зона для Тернополя – як він туди потрапив і чи скоро вийде? Насправді «файне місто» нічим не відрізняється від решти України – за винятком того, що тут є можливість проводити тестування на COVID, і тернопільська лабораторія стала ключовою точкою для сусідніх областей – Львівської та Хмельницької. Люди ж тут такі ж, як і в інших регіонах – зі своїми плюсами й страхами щодо епідемії.

Blog_Severin
Ілюстрація: СтопКор

У масштабах України Тернопіль прогримів кілька разів. Вперше це трапилось, коли до санаторію в Микулинцях, де є можливість приймати людей для ізоляції, хотіли привезти українців з Уханя. Однак цього не зробили, бо влада не змогла належним чином донести інформацію, що таке ізоляція, чим це відрізняється від обсервації інфікованих громадян тощо.

Наслідком цього стало те, що Тернопільщина «прославилась», і це було ще до Нових Санжар. Тернопіль завдяки коронавірусу став відомим не з кращого боку. І це недопрацювання виконавчої влади, обласного керівництва – зокрема, голови облдержадміністрації.

Його красиво «попросили» з посади, і новий очільник ОДА, враховуючи помилки попереднього, вирішив діяти жорсткіше і почав активно використовувати адмінресурс. Що відбулося? У Тернополі, як і в усій Україні, були створені штаби по боротьбі з COVID-19. Керівником штабу, теж як усюди, призначають головного санітарного лікаря області, який підпорядковується головному санлікарю України. Тобто прямої залежності від голови адміністрації чи начальника ДОЗ він не має. Це нібито незалежна особа, яка підпорядковується Києву.

З іншого боку, структурою, яка передає до столиці інформацію, за якою визначається зонування – червона, помаранчева, жовта чи зелена – є Департамент охорони здоров’я. І тут очільник області Володимир Труш вирішив показати «сильну руку», після невдалої спроби керувати від попереднього очільника області, і вдався до маніпуляцій цифрами.

Якщо спиратись на показники захворюваності від ДОЗ – а це амбулаторне лікування і стаціонар – то за цими даними Тернопіль та область демонстрували показники, що не давали можливості перевести регіон до червоної зони.

Що робить пан Труш? Він дає вказівку, і головний санітарний лікар за кілька днів до власної відпустки проводить більшу кількість тестувань. Відповідно, якщо проводиться більша кількість тестувань, то виявляється й більша кількість захворювань. Цю інформацію подають на Київ, і там радо вносять Тернопіль до червоної зони.

Звісно, ми до цього вже звикли і більше не боїмося словосполучення «червона зона». Але на той момент було зроблено дуже неприємну річ – припинення залізничного сполучення з містом Тернопіль. Тобто з міста зробили якийсь анклав чи навіть гетто, а тернополян оголосили ледь не чумними і позбавили жителів, які на момент оголошення червоної зони перебували за межами міста, можливості повернутись додому.

Я не знаю, з яким режимом якої тоталітарної чи диктаторської країни це можна порівняти. Але голова ОДА Володимир Труш перегнув палицю. Тернопільщина зреагувала – і громадськість, і депутатський корпус, і мер міста висловили свою думку. Сказали, що це неправильно, що Тернопіль в змозі протидіяти COVID-19 не гірше, а може й краще за сусідні регіони, і досягли певного балансу.

Володимир Труш Фото: RegioNews

Тоді починається навчальний період – після вимушених затяжних канікул діти мають іти до школи. І знову запроваджують червоний рівень. Володимир Труш стверджує: школи й садочки не мають працювати. За його словами, керівники міста – мер і міськвиконком – свідомо зробили так, аби тернополяни заразились! Нібито святкування Дня Незалежності й Дня міста стало причиною зростання захворюваності.

Місто відреагувало своєрідно, сказавши: ми визнаємо важку ситуацію та необхідність боротись із вірусом через масковий режим та посилення особистої гігієни, але діти підуть до школи. Тому що діти, згідно з Конституцією, мають право на отримання освіти.

Що тоді робить Труш, який пішов на лікарняний, бо захворів на COVID-19? Дає вказівку силовикам пройтися закладами освіти, зафіксувати порушення постанови Кабміну. Діти йдуть до школи – за ними йде поліція. Поліцейські заходять до директорів, і на всіх директорів тернопільських шкіл складають акти, штрафи за порушення карантинного режиму.

Якби ми жили в якійсь іншій країні, де люди не мають ані розуму, ані честі, ані пам’яті, можливо, це зійшло б із рук. Але, враховуючи, що ми живемо в цивілізованій державі, і що більшість країн, які пережили і першу, і другу хвилі епідемії, все рівно дають дітям можливість навчатися з відповідними заходами – масковим режимом, соціальною дистанцією, власною гігієною – те, що зробив Труш, є винятково політичним ходом, помстою.

Він хоче показати, хто тут «тато». Що він один тут – Д’Артаньян, а всі інші – погані. Захоче – зачинить торгово-розважальні комплекси, захоче – зачинить школи, садочки й університети. Захоче – відкриє, якщо міська влада і тернополяни прогнуться й оголосять його рятівником. Але справа в тім, що Труша як ніхто не сприймав, так і не сприймає, і сприймати не буде.

Тому що керівника, який у важкий час ховається за спинами жінок – маю на увазі головного санлікаря, на яку спихнули всю катавасію з запровадженням червоного рівня – який спершу нібито хворіє на COVID, але за два дні до приїзду Президента терміново одужує, поважати досить складно. І варто детальніше розібратись, чому це робиться.

А робиться це з простих причин. Коли на сесії облради порушили питання стосовно компенсації коштів вчителям і медикам за роботу у важких умовах у період карантину, пан Труш не прийшов на засідання. Коли депутати винесли питання про висунення йому недовіри, він з’явився зі словами: «Поки ви тут займаєтесь дурницями (це звернення голови ОДА до депутатів обласної ради!), я їздив до геронтологічної лікарні і дивився, яка там ситуація».

Prezydiya
Губернатор проігнорував сесію Фото: "Терен"

Тобто питання фінансування тисяч вчителів, лікарів є менш важливим, ніж передвиборча піар-поїздка голови ОДА до геронтологічного відділення, де добувають віку старенькі.

Така хамська поведінка зрозуміла, тому що людина – «парашутист», він приїхав з іншої області, і йому тут не жити: приїхав, нагадив і поїхав собі. І вкрай неприємно, що Київ, зокрема Офіс Президента, Кабмін, Генпрокуратура та ДБР не займаються оцими протиправними діями голови ОДА.

Те, що він списує все на карантин – це повна нездатність керувати областю. Потрібно розбиратись не лише в готельно-розважальних комплексах, а й хоч трішки – у бюджеті, потрібно розбиратись у людях, працювати з депутатським корпусом. Бо тільки у взаємодії можна вийти з цієї важкої ситуації.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини