Тримали в заручниках вагітну та виламували двері – моторошні подробиці обшуків від ДФС

01.04.2019 10:56

Майстер-клас тероризму та свавілля від фіскалів: як не допустити адвоката на проведення обшуку та дозволити собі обшукувати жінок, переривати обов’язкову відеофіксацію обшуку, нищити чуже майно, забирати техніку і документи? Саме так сьогодні дозволяють собі працювати деякі слідчі ДФС України. Саме цей 34-годинний обшук можна сміливо вносити до книги рекордів Гіннеса. Докладніше – в ексклюзивному розслідуванні Христини Кришихи.

Цей «рекордний» обшук в одній з найбільших в Україні страхових компаній продовжувався 34 години.

«Він тривав з часу дня 21 березня по 21-шу годину 22 березня. Так як ви самі розумієте, що тут дуже душно було в кабінеті, в мене почала паморочитися голова, мій адвокат визвав швидку допомогу. Коли я спускалася до лікаря, у мене піднявся тиск. Мій звичайний тиск 110, був 140 на 80», - розповідає одна з представниць компанії, - «У нас жіночий колектив. В кімнаті було шестеро дівчат. Коли вже було 18 годин, на прохання адвоката відпустити вагітну дівчину почалися насмішки, через півгодини її відпустили. Та, щоб ви розуміли, чоловіки обшукували дівчат, що, як я розумію, суперечить нашому законодавству».

І це далеко не єдине порушення закону під час проведення слідчих дій. По-перше, фіскали перервали відеофіксацію обшуку, яка є обов'язковою вимогою у таких випадках. По-друге, вилучили техніку та документи, які б не мали забирати. І, по-третє, зламали двері до електрощитової без жодного попередження.

Але і це ще не все. Далі – більше: потік повісток і телефонних дзвінків контрагентам страхової компанії. Тож, на думку постраждалих, мова йде зовсім не про стандартні законні перевірки діяльності, а про пряму протиправну діяльність, направлену на перешкоджання страховому бізнесу. Адвокати компанії назвали це "податковим терором".

Ця історія почалась із того, що навесні 2017 року до однієї з найбільших страхових компаній України прийшли податкові інспектори зі звичайною документальною плановою перевіркою. Проте перевірка тривала як ніколи довго.

«Перевірили все, що можна, і вздовж, і впоперек, всю діяльність цієї страхової компанії», - розповідає керуючий партнер адвокатського об'єднання «Правова та економічна безпека» Сергій Колісник. «Перевірка кілька разів переносилася, і вона затягнулася на 6 місяців», - додає голова Наглядової Ради страхової компанії Олександр Солоп, - «Такого не було ніколи в практиці, але ми терпіли і дивилися на це розуміючи, що у нас немає жодних проблем, тобто у нас не можна нічого отримати і нам неможна нічого пред'явити».

Фіскали нічого не знаходять, але не здаються і таки приписують страховій порушення – на думку юристів, зовсім абсурдне і навіть протизаконне.

«От дивіться, є магазин електронної побутової техніки, людина йде в магазин і хоче купити чайник, їй дають гарантійний лист-гарантію, що протягом певного періоду часу цей чайник буде справно працювати, а якщо щось – то або магазин його безкоштовно відремонтує, або замінить», - коментує адвокат Сергій Колісник, - «Хто за це платить? Магазин? Ні. За це платить страхова компанія, тому що це страховий випадок. Для того, щоб людина не витрачала зайвий час, для того, щоб людина не переплачувала за різні транзакції, купуючи один єдиний чайник, вона іде в касу магазину і платить єдиний платіж, в який включається і вартість самого чайника, і гарантійне обслуговування. Далі магазин перераховує страховий платіж за гарантійне обслуговування цього чайника в страхову компанію – ось і все».

Варто пояснити, що саме за такою схемою працюють усі страхові компанії з багатьма партнерами. Але конкретно у цьому випадку податківці забажали, щоб за один чайник люди платили за двома чеками: за сам товар, і окремо – за гарантію. Мовляв, оплата за одним чеком – це грубе порушення.

Страхова компанія, звісно, з такими висновками не погоджується. Зрештою, за результатами перевірки, між страховиками і фіскалами виникає звичайнісінький податково-бухгалтерський спір, який вирішується в суді.

Здавалося б, справа досить проста. Компетентні судові інстанції розібрались і прийняли правову позицію страхової компанії. Зокрема, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2018 року адміністративний позов компанії було задоволено, рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби визнано протиправними та скасовано відповідні податкові повідомлення.

Податківці не здаються і подають на це рішення апеляцію. Але апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби було залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2018 року – без змін.

Та фіскалів і це не зупиняє. Вони продовжують добиватися проведення обшуків: спочатку звертаються в Шевченківський районний суд міста Києва за ухвалою про розкриття усіх банківських рахунків, але отримують відмову, оскільки для цього немає підстав.

Розуміючи, що Шевченківський районний суд міста Києва не вбачає підстав навіть для розкриття банківських рахунків у даному кримінальному провадженні, слідчий Офісу великих платників податків ДФС Антон Замятін звертається до суду, але вже… у Харкові, хоча не має на це права, адже справа має зовсім іншу територіальну приналежність.

«Місто Харків не має жодного відношення до цього кримінального провадження і мати не може. Компетентний суд, в якому знаходиться слідчий суддя, є таким, який знаходиться за територіальною юрисдикцією органу, котрий здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні», - коментує керуючий партнер адвокатського об'єднання «Правова та економічна безпека» Сергій Колісник, - «У даному випадку ми маємо адресу місто Київ, вулиця Дегтярівська, 11 г – це Шевченківський район міста Києва».

Всі слідчі судді Ленінського районного суду міста Харкова одноголосно відмовляють слідчому в задоволенні клопотання, розуміючи, що це не їхня територіальна підсудність. Але «фіскали» знову ж таки продовжують шукати можливість провести обшук. І зрештою знаходять: ухвалу на обшук їм погоджує Бондаренко Віталій Володимирович – голова того самого Ленінського райсуду у Харкові.

Зазначимо, що підставою для внесення відомостей в ЄРДР послужив акт податкової перевірки, який був скасований адміністративним судом разом з податковими повідомленнями і рішеннями. Тому юристи впевнені: на сьогоднішній день немає жодних законних підстав розслідувати кримінальне провадження, тож рішення судді Бондаренка є цілком протиправним.

Розгадка «фокусу» з харіквським суддею досить проста. Керівником слідства Офісу великих платників податків ДФС наразі є Чіпічадзе Ігор Юзович, який до цього керував слідством ДФС у Харківській області.

І тому, можливо, через свої колишні зв'язки серед суддів Харкова він і забезпечує одержання абсолютно незаконних та злочинних рішень про проведення обшуків через суд, який жодних повноважень до органу розслідування не має.

Ба більше, слідчий, який проводив обшуки – капітан податкової міліції Замятін Антон Валерійович – також має певні зв’язки. Швидше за все, він є родичем Замятіна Вадима Анатолійовича, який займає високу посаду у ДФС, а саме є заступником начальника Головного оперативного управління. І саме це, як можна припустити, дає йому можливість поводитися так нахабно і залишатися безкарним.

Аби не бути голослівними, журналісти відправили інформаційні запити до Державної фіскальної служби України, до Ленінського районного суду міста Харкова та окремо в Офіс великих платників податків ДФС – з проханням пояснити усі факти, які викладені у сюжеті. Тож наразі редакція «СтопКору» очікує на відповіді з боку чиновників.

Зі свого боку адвокати, які представляють інтереси страхової компанії, захищають клієнтів від нападників усіма можливими способами: вже зараз звернулися до суду з вимогою повернути усі незаконно вилучені речі під час обшуків та подали скаргу до Вищої ради правосуддя на дії судді Бондаренка.

«СтопКор» продовжує розслідування і вже в наступних випусках розкриє ще більше деталей у цій резонансній справі.

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube та Twitter й Instagram!

Коментарі


X