Тіло викинули з лікарні в мішку, яму копав мер: шокові подробиці першої смерті від COVID-19 на Тернопільщині

27.03.2020 13:38

Попри невисоку в порівнянні з іншими країнами Європи кількість підтверджених випадків захворювання на COVID-19, показник летальності в Україні досить високий: на ранок 27 березня – п'ять загиблих проти чотирьох осіб, які вилікувалися. Перші вітчизняні жертви коронавірусу: хто вони, як лікувалися та чи можна було уникнути цієї сумної статистики? Команда «СтопКору» визначила низку грубих помилок у діях МОЗ та місцевих органів влади на прикладі одного з найбільш кричущих випадків на Тернопільщині.

Три дні тому в інфекційному відділені тернопільської лікарні швидкої допомоги помер хворий на COVID-19. Це 68-річний мешканець с.Ковалівка Монастириського району.

Монастарська райлікарня Фото: Terminovo

За два дні українці дізналися про жахливий фінал цієї трагічної історії: тіло померлого від коронавірусної хвороби з тернопільської лікарні просто віддали родичам для поховання, навіть не попередивши, як правильно це зробити. Одразу зауважимо, що медики повелися непрофесійно та безвідповідально.

Донька померлого Анна Поліщук розповіла, що її батько пішов із життя вранці 25 березня. Тоді ж працівники медзакладу зателефонували її сестрі. Лікарі вимагали, аби жінка приїхала власним транспортом, із домовиною і забрала тіло.

«Їй сказали, що медперсонал не буде себе наражати на небезпеку. Разом із чоловіком своїм «бусом» сестра поїхала по тата. Там тіло батька винесли з лікарні у мішку і зачинили двері. Сестра із чоловіком несли тіло до машини, допомогла ще медсестра. Мішок розсовувався, тіло випадало. Батько важив 100 кг. Самі поклали тіло тата у домовину, без будь-якого захисного одягу. А далі труну не могли в бус завантажити. Тоді вже телефонувала до головного лікаря, а він порадив просити людей. Та всі втікали. Лише через дві години вийшов лікар у захисному костюмі та допоміг домовину поставити в машину», – розповідає пані Анна.

Від наступних слів стає ще більш моторошно. Коли тіло привезли до села, працівники цвинтаря… відмовилися ховати мерця. Згодом міський голова Монастириськ знайшов людину, яка викопала могилу. Опускали тіло мер, його заступник, голова сільської ради і зять померлого. Донька небіжчика світила їм ліхтариком із мобільного телефону, поки чоловіки закопували яму, оскільки вже вечоріло.

Аби зрозуміти, чому ця ганебна історія взагалі сталася, потрібно повернутися до подій двома місяцями раніше. 3 лютого почало діяти рішення Кабінету Міністрів України №93-р «Про заходи щодо запобігання занесенню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV».

Що влада мала зробити протягом лютого-березня?

Міністерство охорони здоров’я і місцеві державні адміністрації мали досить часу, щоб підготуватися до спалаху коронавірусної інфекції в регіонах України, зокрема й на Тернопільщині. Що вони мали зробити? Ще у лютому потрібно було забезпечити лабораторії тест-системами, клініки – необхідним обладнанням, матеріалами і ліками, а медпрацівників – засобами захисту.

По-друге, посадовці та медики мали провести «підготовку медичних працівників із питань епідеміології, клінічного перебігу, діагностики та лікування гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV».

Що зробили насправді?

Тодішній міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька згаяла дорогоцінний час в ізоляції у Нових Санжарах разом із пацієнтами на обсервації. І навіть взяла участь у тенісному турнірі. Ізолювалася пані Зоряна за дорученням Володимира Зеленського, Президент навіть «подякував їй за сміливість».

Скалецька у Нових Санжарах Фото: УП

Позатим українці так і не почули протягом лютого про те, як МОЗ та місцеві державні адміністрації будуть виконувати рішення уряду та готуватися протидіяти епідемії.

Як навчали медичних працівників і чи готові вони до спалаху інфекції, можна зрозуміти із заяви завідувача Центру первинної медико-санітарної допомоги в місті, де і помер пацієнт із Монастириського району.

Після першого контакту лікарів із хворим на коронавірусну інфекцію завідувач повідомив: «Я сьогодні закрив свій центр, усі самоізолювалися, бо всі контактували. У всіх узяли аналіз на COVID-19, завтра чекаємо на результат. Немає кому надавати допомогу. По-друге, немає ні тестів, ні пробірок, обдзвонив уже всі «Медтехніки», телефонував всюди, де можна. Тестів не дали взагалі. Масок, за словами Андрія Мушинського, не бракує, а от із 20 захисних костюмів, замовлених раніше, залишилося два чи три, а придбати їх ніде».

Ще раз пояснімо. Після першого випадку, коли медпрацівники контактували з інфікованим пацієнтом, їх усіх усунули від роботи та відправили в самоізоляцію. Медичний заклад фактично припинив роботу! І це — не єдиний випадок. Працівники лікарень не знають що робити, не мають засобів захисту, необхідного обладнання, реагентів, витратних матеріалів і ліків.

Яких «фейлів» припустилися медики і місцева влада?

По-перше, не можна було видавати родичам тіло, з інструкціями або без них. У таких випадках необхідно або здійснювати кремацію тіла, або ховати із дотриманням усіх заходів безпеки. Відповідальними за це є саме органи місцевої влади. Зокрема, саме так роблять муніципалітети в Італії, де тіла мерців не віддають родичам і навіть не дозволяють їм прощатись із померлими.

По-друге, те, що працівники лікарні припинили надавати допомогу пацієнтам із коронавірусною хворобою — це ганебно. Медики мають працювати надалі, а обов’язок влади – подбати про те, щоб у медичних закладах було все для цього потрібне.

Лікарі мають вивчитися і добре розуміти, що робити у кожному складному випадку. В усьому світі під час пандемії коронавірусної хвороби працівники клінік працюють. Медики користуються засобами індивідуального захисту, регулярно і першими проходять тестування на COVID-19 за допомогою ПЛР-тестів. У Великій Британії, наприклад, людей обурила сама лише підозра, що хворий на коронавірусну інфекцію принц Чарльз може отримати переваги у тестуванні перед медичними працівниками!

В Україні ж лікарні геть не забезпечені банальними масками, захисними костюмами та засобами діагностики. Нагадаємо, що досі достеменно невідомо, скільки і які саме тест-системи Україна отримала з-за кордону, скільки ПЦР-тестів вітчизняні лабораторії здатні робити зараз і чому очільники МОЗ не забезпечили лабораторії витратними матеріалами, обладнанням та діагностикумами.

«СтопКор» продовжує відстежувати ситуацію. Слідкуйте за нашими публікаціями та підписуйтеся на YouTube канал «Стоп корупції», щоб завжди бути в курсі подій.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube та Twitter й Instagram!

Коментарі


X