Ні спекуляціям на емоціях! – Моніторинг ЗМІ під час парламентських виборів

Проект «Стоп політичній корупції – громадський моніторинг парламентських виборів-2019» відстежує поширення маніпулятивної інформації в українських мас медіа та використання брудних технологій протягом виборчої кампанії. Проект реалізується ГО «Стоп корупції» у партнерстві з Інститутом журналістики Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка, платформою автоматизованого семантичного аналізу великих обсягів даних "Semantrum" та низкою незалежних експертних організацій.

  • Українці голосують емоціями, емоціями маніпулюють політики.
  • ЗМІ - зброя маніпуляцій на війні політиків.
  • Емоції політиків саджають вас на голку залежності від ЗМІ та ілюзії власного вибору


Мета і завдання моніторингу

Мета моніторингової діяльності полягає у необхідності показати українському виборцю як різні політичні сили  використовують брудні технології  та поширення маніпулятивної інформації в українських мас медіа і таким чином надати можливість виборцям критично оцінювати виборчу кампанію та робити усвідомлений вибір.

Протягом червня-липня 2019 року ГО «Стоп корупції» у партнерстві з Інститутом журналістики Київського національного університету ім.Т.Г.Шевченка та низкою громадських експертних організацій здійснює моніторинг парламентської виборчої кампанії в Україні. Під час моніторингу українських мас медіа на предмет поширення маніпулятивної інформації та фейків використовуються сучасні технології машинного семантичного аналізу великих масивів даних в ЗМІ та експертні оцінки. До моніторингу порушень виборчого законодавства також долучилась регіональна мережа громадських активістів «Стоп корупції», які систематично надають інформацію по використання на місцях брудних передвиборчих технологій, зокрема «підкупу виборців». Протягом липня партнери цього моніторингового проекту повідомлять громадськості про результати моніторингу під час серії брифінгів в Українському кризовому медіа центрі, а згодом підготують та оприлюднять фінальний звіт з результатами моніторингу.

Передумови та історія проекту

Проект є продовженням моніторингової ініціативи "Стоп політичній корупції". У січні-березні 2019 року регіональна мережа громадських активістів-правозахисників "Стоп корупції" здійснювала громадський моніторинг президентських виборів, а у травні цього року громадська організація "Стоп корупції" та два університетські наукові заклади - Інституту громадянської освіти НаУКМА та Інституту журналістики КНУ ім.Т.Г.Шевченка - вирішили провести моніторинг ЗМІ під час парламентської виборчої кампанії. 10 травня 2019 року відбулось засідання Науково-методичної комісії з журналістики Міністерства освіти і науки України, яка підтримала проект ГО «Стоп корупції». Інститут журналістики Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка долучився з науково-методичною підтримкою проекту, а платформа семантичного медіа моніторингу "Semantrum" забезпечила автоматизовану обробку великих масивів публікацій у ЗМІ.

Подивитись відео про те, як виникла ідея проекту


Круглий стіл - визначення проблематики і фокусу досліджень

29 травня 2019 року відбувся круглий стіл, на якому партнерські організації на прикладі президентсьскої виборчої кампанії обговорили основні проблеми, що пов'язані з поширенням маніпулятивної інформації під час виборів, а також визначили на чому має бути зосереджений фокус уваги під час моніторингу парламентських виборів.

У сучасних умовах поширення у ЗМІ маніпулятивної інформації під час виборчих кампаній набуло нових рис. Інструменти маніпуляцій громадської думки стають все витонченіші. Питома вага відвертої дезінформації поступово знижується і на перший план виступає поширення міфів і мемів, які мають стосунок до контроверсійної інформації та перекручених інтерпретацій відомих фактів, або відвертих спекуляцій, які не мають потреби в фактологічному обґрунтуванні. Ці злоякісні меми можуть свідомо запускатись недобросовісними сторонами політичного процесу і цілеспрямовано поширюватись у соціальних мережах та ЗМІ. Такі виклики для сучасної журналістики та політичного поля країни загалом вимагають нових підходів і співпраці організацій громадянського суспільства.
Подивитись відео


Методична підтримка і технічні питання моніторингу українських ЗМІ

ГО "Стоп корупції" під час здійснення моніторингу користується всебічною підтримкою наукових університетських і експертних організацій.

Методичне керівництво
моніторингу українських ЗМІ на предмет поширення маніпулятивної інформації під час виборів в Верховну раду України у 2019 році здійснює Інститут журналістики КНУ ім.Т.Г.Шевченко, зокрема Олександр Вікторович Чекмишев, доктор наук із соціальних комунікацій, професор кафедри соціальних комунікацій, член Незалежної експертної ради з питань діяльності ЗМІ при Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення, учасник біля 50-ти міжнародних проектів із медіа-моніторингу і впровадження євростандартів в українське медійне середовище.
Система машинного семантичного аналізу,
а саме платформа  медіамоніторигу "Semantrum", бере участь у цьому проекті. Система відстежує публікації в українських медіа і соціальних мережах та аналізує великі масиви даних. Використання цієї системи дає можливість дослідити якісно нові аспекти поширення інформації в громадському просторі України.
Провідні експерти-політологи
Інституту громадянської освіти НаУКМА, Українського центру суспільного розвитку і ГО "Нова політична генерація" надають проекту консультації та експертні оцінки подій, що відбуваються протягом парламентської виборчої кампанії.
Регіональна мережа
відокремлених підрозділів ГО "Стоп корупції" в регіонах України, що наразі налічує понад 50 осередків, відстежує використання брудних технологій і порушень виборчого законодавства на місцях і надає відповідну інформацію моніторинговій групі проекту.


Брифінги в Українському кризовому медіа центрі
Брифінг 5 липня 2019 року в УКМЦ
Брифінг 11 липня 2019 року в УКМЦ
Брифінг 16 липня 2019 року в УКМЦ
Брифінг 19 липня 2019 року в УКМЦ


Результати моніторингу / звіти
Результати моніторингу порушень виборчого законодавства і використання брудних технологій
Інші публікації, відеосюжети, інтерв'ю експертів проекту...


Круглий стіл за підсумками проекту - 14 серпня 2019 року
Програма круглого столу та його учасники
Бріф (коротке конспективне викладення змісту) круглого столу
Публікації в мас медіа за результатами круглого столу
Фінальний звіт за результатами медіа моніторингу (проф. Олександр Чекмишев)
Презентація технологій машинного аналізу великих обсягів даних публікацій в ЗМІ платформи "Семантрум"
Дашборд з інтерактивними графічними даними
Передивитись повний архівний запис круглого столу повністю можна за посиланням: стрім від 14 серпня 2019 року на Фейсбуці

або короткий відеосюжет:

Партнерcьки організації
  • ГО "Стоп корупції" – основна імплементуюча організація
  • Інститут журналістики КНУ ім.Т.Г.Шевченка – науково-методичне керівництво проектом
  • Моніторингова платформа семантичного аналізу "Semantrum" – технічне забезпечення автоматизованої обробки великих обсягів даних.
  • Український центр суспільного розвитку – експертна підтримка
  • ГО «Нова політична генерація» - експертна підтримка
  • Інститут громадянської освіти НаУКМА – експертна підтримка


Контакти
За додатковою інформацією
звертайтеся до Леоніда Волошенка, еmаіl: lеоnіdvolоshenko(а)gmaіl.cоm, телефон: +38 050 164 66 17.

X