Ася Клітна
Ася Клітна Журналіст

Старий саркофаг над четвертим реактором ЧАЕС демонтуватиме компанія-банкрут (відео)

01.05.2020 15:11

Компанія БК «Укрбудмонтаж» не має ані потрібної техніки, ані кваліфікованих фахівців, а її колишнього очільника судять за розкрадання майна. Утім, сама вона буде виконувати високотехнологічні роботи з демонтажу нестабільних конструкцій старого саркофагу над четвертим реактором на Чорнобильській АЕС за два мільярди гривень.

Ілюстрація: СтопКор

Бізнес-ігри з радіацією тривають! Мене звати Ася Шевченко і сьогодні я вам розкажу про те, як компанія підсудного Максима Микитася може стати щасливою власницею понад 2 млрд гривень.

П'ять місяців тому ми провели велике розслідування про те, як компанія з орбіти "Укрбуду" — "Укрбуддевелопмент" — виграла тендер у розмірі 2 мільярди гривень на демонтаж нестабільних конструкцій старого саркофага над четвертим енергоблоком на Чорнобильській АЕС. Тоді ми розповідали про те, які ризики це несе. Розповідали про те, що 3 і 4 реактор — дубль-блоки, що у третьому реакторі перебувають радіоактивні відходи у вигляді графітової кладки, а необачність при демонтажі загрожує викидом графітового пилу. Про те, що невідомо, як поведеться тисячотонний дах реактора — і при падінні він може пошкодити конструкції нового безпечного конфайнмента. І про те, що дівати вже демонтовані конструкції нема куди. Ну, це ж не сарай у селі розібрати.

«Розумієте, це вже не будівельна конструкція — це тверді радіоактивні речовини», — сказав мені у коментарі Сергій Волков, експерт з атомної енергетики.

Здавалося б, 21 століття — людство вже навчене, навіщо ризикувати та наближати Рагнарьок? Та, як виявилося, скандинавську міфологію більшість наших владних сучасників знає лише з коміксів "Марвел". А тому послухали-послухали — та вчинили якось так.

Тендер провели, визначили компанію-переможця. Нею стала БК "Укрбудмонтаж" з орбіти "Укрбуду", опальної компанії, яка опинилася в епіцентрі декількох скандалів, має офшор у Белізі, а її колишнього президента Максима Микитася наразі обвинувачують у привласненні майна Нацгвардії. Крім того, ми з'ясували, що виробничих потужностей для демонтажу в компанії просто немає — там навіть немає співробітників, здатних виконувати таку складну та небезпечну роботу. У списку співробітників БК "Укрбудмонтаж" приблизно 30 позицій: майстри, інженери-будівельники, арматурники, електрослюсарі тощо. Та це не бентежить замовника торгів ДСП "Чорнобильська АЕС".

Не бентежить настільки, що торги були проведені взагалі між двома учасниками та, як свого часу наголосили в Антимонопольному комітеті, з численними порушеннями.

"Ознаки порушення там такі, як і в інших процедурах закупівель компаній, що входять в орбіту "Укрбуду". Завантажували власну документацію пропозицій для участі у торгах з використанням спільної IP-адреси, учасники подають звітність з використанням спільної IP-адреси, учасники мають однакові адреси та спільні номери телефону, у них є спільні працівники та сталі господарські відносини. І цих ознак більш ніж достатньо для відкриття справи", — про таке заявляв Олексій Хмельницький, голова Київського обласного тервідділення АМКУ.

Олексій Хмельницький Фото: uacrisis.org

Запідозрили недобре й у Держаудитслужбі. Тільки в ДСП "Чорнобильська АЕС" це чомусь сприйняли з образою та подали на аудиторів до суду. І поки тривали судові суперечки — перерахувати гроші на виконання робіт було неможливо. Але в Київському окружному адміністративному суді взяли приклад з ДСП "Чорнобильська АЕС", підняли руку, різко опустили — і сказали "ну і хер з ним, з плащем".

А постійна адміністративна колегія Антимонопольного комітету з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель подивилася на все це та вирішила, що вона нічим не гірша за ДСП "Чорнобильська АЕС" та окружний адмінсуд. І зробили так само. А отже — "за результатами розгляду скарг, поданих під час проведення закупівлі, відмовила у їх задоволенні або залишила без розгляду".

Скажу чесно: за час, що минув від виходу розслідування, а це майже пів року, я мало цікавилася тим, що відбувається навколо цієї справи. А за цей час відбулося чимало. Наприклад, спочатку суд арештував колишнього депутата Максима Микитася. Того ж таки Микитася зняли з літака, коли він намагався покинути Україну. Усі, напевно, пам’ятають, як він під крики "Ганьба!" приймав депутатську присягу у 2016 році.

Він точно так само кілька разів змінював позицію щодо "Укрбуду". Так, наприклад, він говорив в жовтні:

"Я зараз не маю відношення до групи компаній "Укрбуд". Не спекулюйте моїм часом", — сказав він у коментарі журналістам.

Максим Микитась Ілюстрація: СтопКор

А Так Максим Микитась відповідав Джокеру, коли думав, що це його колишній напарник Майборода:

"Як ви й просили, всім журналістам учора казав, що не маю стосунку до "Укрбуду".

Ну а в с січні Печерський суд Києва задовольнив клопотання ДБР та наклав арешт на корпоративні права та земельні ділянки компанії "Укрбуд". Напевно, я не поверталася б до цієї теми, якби не відповідь Міненергетики на наш запит. Запит, який ми надіслали ще в вересні-жовтні 2019 року. Відповідь, яку мали б надіслати впродовж п'яти робочих днів, нам надали 5 місяців по тому.

Фото: скріншот

З цієї дивовижної відповіді ми дізналися, що оскільки Окружний адмінсуд задовольнив позицію ДСП "Чорнобильська АЕС", а отже правові підстави для розірвання укладеного за результатами публічної закупівлі договору між ДСП "Чорнобильська АЕС" та ТОВ "БК Укрбудмонтаж" відсутні. Утім, немає жодного слова про долю 2 мільярдів гривень, які тепер цілком імовірно можуть віддати сумнівній компанії.

Отже, де поділися 2 мільярди наших із вами грошей? Скільки вже зроблено? І чи не пошкодили нещодавні пожежі новий безпечний конфайнмент над 4 реактором? Адже все це призведе до додаткових витрат? Усі ці питання ми надіслали і до Державного агентства з управління зоною відчуження, і до Міненергетики. З продемонстрованими нам темпами відповіді отримаємо десь восени та обов'язково їх оприлюднимо. Ну, а якщо вам сподобався цей матеріал — підписуйтеся на наш канал, ставте лайк. https://www.youtube.com/channel/UCV-CRU5zjYOh_5OnvKauEwg Не забувайте дотримуватися правил карантину та будьте здоровенькі. З вами була Ася Шевченко, на все добре!

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини