Справа «Спецтехноекспорту»: боротьба з корупцією чи відбілювання іміджу НАБУ?

04.06.2019 09:27

Скандал навколо корупційних схем Укроборонпрому прогримів на всю Україну та став причиною резонансних розслідувань. НАБУ блискавично відкрило справи та затримало п’ятірку діючих та екс-посадовців концерну. Але чому серед підозрюваних не виявилось жодного з «золотих хлопчиків» чи фігурантів журналістського розслідування– дивіться у новому сюжеті Кирила Вольного.

Нагадаємо, справа, якою НАБУ рапортує про розслідування корупції в Укроборонпромі, стосується контракту дочірнього підприємства «Спецтехноекспорт», укладеного ще за президентства Ющенка в далекому 2009 році. Цей контракт і досі є одним з найбільших договорів в історії України на постачання військової техніки.

Уряд Індії погодився витратити 400 мільйонів доларів на модернізацію 105 літаків АН-32 на українських оборонних підприємствах.
Наразі посадовців СТЕ звинувачують в розтраті державних коштів в розмірі 2 мільйонів доларів за індійським контрактом.

Втім, низка експертів почала говорити про спроби відвернути увагу від головних фігурантів корупційних схем.

«Зараз НАБУ діє не правильно, тобто замість того, щоб працювати та виявляти реальних порушників закону, вони почали боротьбу з вже колишніми посадовцями державних компаній. Вони займаються політикою і відбілюванням свого іміджу. Про імідж треба було дбати з першого дня створення антикорупційного органу», - коментує політолог Антон Кучухідзе.

А нещодавні результати експертиз лише спонукають до нових запитань до правоохоронців.

Зокрема, в результаті проведення судово-економічної експертизи експерти встановили, що грошові кошти, які перераховані ДП "Спецтехноекспорт" за Агентською угодою, не є державними коштами.

Ба більше, умови, за якими ці гроші сплачувались, були прописані саме в контракті 2009 року, що підтверджує все та ж експертиза (цитуємо): "Підприємством «Спецтехноекспорт» протягом 2015-2016 року було здійснено оплати в межах виконання даних документів, укладених ще у 2009 році".

Тим часом на висновки експертів детектив НАБУ Дмитро Литвиненко не зважає. Крім того, надсилає запити в Індію з неперевіреною та компрометуючою інформацією щодо українських експортерів.

"Як наслідок – після отримання непідтвердженої, недоведеної інформації від детектива НАБУ, індійська компанія на рік припинила купувати продукцію з України. Загальні збитки обчислюються десятками мільйонів доларів", – наголошує експерт-аналітик Микола Мельник.

Ситуація зі СТЕ є дуже показовою. Адже розслідує її… один з фігурантів скандальної переписки "золотих хлопчиків".

Тож директору НАБУ Артему Ситнику нічого не залишалось, як публічно відсторонити його від роботи: "Для максимальної ефективності службового розслідування та мінімізації ймовірного впливу і ризиків я вирішив відсторонити детективів, долучених до підготовки листів, оприлюднених журналістами. Переконаний, у ситуації, що склалася, потрібно виважено підійти до аналізу фактів", – зауважив керівник Бюро.

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube та Twitter й Instagram!

Коментарі


X