“Спочатку вони сміються, потім борються, а потім ти перемагаєш” – голова Генічеського підрозділу “СтопКору” про шлях до успіху

ПЕРЕДМОВА

У 2015 році після участі в АТО, я переїхав до міста Генічеськ на Херсонщині. Природа та сам перебіг життя тут мало відрізнялися від мого рідного Джанкою, тим більш невелика відстань між цими містами дозволила мені не відчувати відірваність від рідних, які залишилися в Криму.

До переїзду в Генічеськ я нікого взагалі там не знав, але служба в АТО дуже швидко дозволила мені познайомитися з волонтерами та бойовими побратимами. Так з’явилося коло спілкування, яке було засноване на спільному баченні майбутнього країни. Коли “СтопКор” почав розвивати регіональну мережу, я не замислюючись запропонував свої послуги керівництву організації. І це вже історія успіху, підтвердження цінності горизонтальних зв’язків і незамінності громадських організацій для соціалізації автономного індивідуума.

БОРОТЬБА З КОРУПЦІЄЮ – ЦЕ НЕ ПРОСТО МОВНИЙ ЗВОРОТ

Боротьба з корупцією – це не просто красивий мовний зворот, це реальна сутичка, в якій чиновники втрачають величезні кошти і тому йдуть для захисту своїх “мутних” схем на злочини.

Проживши у Генічеську деякий час, я зрозумів, що в місті панує значне обмеження вільної конкуренції, монополісти заволоділи всіма правами на природні ресурси України й почали викачувати з них ренту, а корупцію можна було назвати необхідною умовою в існуванні владної системи.

Досвід роботи у комунальному виданні швидко дозволив визначити, де саме в Генічеському районі генеруються основні грошові потоки. В околицях Генічеська корупційну ренту можна отримати з перерозподілу використання державних земель сільськогосподарського призначення, крадіжки з бюджету і мінімізації обов'язкових витрат при веденні курортного бізнесу. Я не став розпорошуватися на дрібні зловживання, які мають галасливий, але короткостроковий ефект, тому зайнявся питанням безоплатної приватизації землі на Арабатській стрілці. За цими матеріалами вийшло два повноцінних журналістських розслідування “СтопКору” – і вони якщо й не зупинили корупційні схеми, то ускладнили їхнє здійснення.

Голова Генічеського відокремленого підрозділу ГО «Стоп Корупції» Михайло Новосельцев

ІНШИЙ НАПРЯМОК

Іншим напрямком стала робота з місцевим самоврядуванням. Діяльність громадських організацій є низовою ланкою самоорганізації громадян. Але для вирішення конкретних завдань необхідна участь в представницькому самоврядуванні – і тут саме депутати різних рівнів є дійовими особами. Тому наступним моїм кроком був пошук депутатів, які прагнули змін у своїх громадах.
Через те, що війна дуже яскраво висвітлила як кращі якості людей, так і найбільш ниці, то й депутатський корпус розділився так само контрастно. Частина депутатів хотіла побудови нового суспільства, заснованого на демократичних цінностях, нетерпимості до корупції, верховенстві права.

Проте одного бажання змін недостатньо, і я поставив перед собою завдання навчити цих депутатів діяти. Одного лише використання трибуни заради виступів теж недостатньо. Депутату надано право представляти проекти рішень ради, які обов'язково повинні бути включені до порядку денного і проголосовані. До проекту рішення необхідно надати пояснювальну записку, в якій викласти мету, а також правові та економічні підстави рішення. Результати обговорення і голосування дозволяють виборцям зробити висновок про ставлення депутата до найбільш болючих питань громади.
Питання місцевого самоврядування можна і потрібно намагатися вирішити через голосування в раді. У гіршому випадку можна пояснити громадянам, що вони самі відповідальні за якість депутатського корпусу і наступні вибори – це їхній шанс на кращий вибір. А за цей час треба працювати над консолідацією активних громадян, кооптувати (вводити до складу виборного органу нових членів – ред.) їх в організації демократичного спрямування.

ПРОТИДІЯ

Результати активізації використання ресурсів місцевої влади принесли результат і один із місцевих депутатів розкрив корупційні схеми в комунальних підприємствах міста та подав проект рішення про створення тимчасової комісії міської ради для перевірки роботи комунальників.

У той же день, вночі у дворі його приватного будинку йому підпалили автівку. І поліція виявляє бездіяльність при розслідуванні знищення майна активіста. Суд двічі встановлював у своїх постановах цей факт, який підтверджує, що правоохоронні органи так само задіяні в корупційних схемах, тобто отримують ренту зі своєї ділянки “годівниці”.

“СТОПКОР” НЕ ЗЛАМАТИ

Попри таку протидію, плоди роботи найбільше почали проявлятися через три роки після створення місцевого осередку “СтопКору” – тепер навіть простий мій інтерес до теми змушує чиновника виконувати свої обов’язки.

Яскравий приклад цього – Азово-Чорноморська екологічна інспекція. При перевірці діяльності Генічеського міської ради Держаудитслужбою було виявлено, що місцеве комунальне водне господарство замість капремонту старих свердловин пробурило нові і, не отримавши дозволу на водокористування, качає воду на продаж.

Перевірка закінчилася в серпні 2017 року. Екологічну інспекцію я відвідав в липні 2018 року і поцікавився, чим викликана їхня бездіяльність у нарахуванні шкоди. І вже 3 серпня екологи подали позов про стягнення 582 тисяч гривень збитків державі. А слідчий поліції отримав дозвіл на виїмку документів щодо нецільового використання 1,5 млн бюджетних коштів при ремонті свердловин в рамках кримінальної справи.

Захищаючи інтереси громадян та їхні права, доводиться брати участь і в судах. Наприклад, за моєї як представника позивача участі, Генічеський районний суд розірвав договір оренди земельної ділянки, який громада використовувала під пасовище, а чиновники вирішили його зорати. Але в цьому випадку ще й розкрилася антинародність місцевого самоврядування, яке брало участь в махінаціях. Генічеські судді так само задовольняли мої законні вимоги про доступ до публічної інформації при виділенні ділянок Генічеською міськрадою.

Працюю також над темою використання сільгоспземель без сплати оренди, обсяги цих махінацій вражають. Сподіваюся, що невдовзі вийде повноцінний сюжет.

З літа працюю і над темою уникнення оподаткування суб’єктами туристичного бізнесу, який швидкими темпами розвивається в Генічеському районі після окупації Криму, але при цьому – за сприяння податківців – працює практично в тіні.

ЧИ ЦЕ ДІЙСНО УСПІХ?

А що таке успіх? Успіх, як досягнення певної мети, всім зрозумілий. Однак яку мету ставити перед собою, кожен вирішує для себе сам. Для когось висвітлити проблему – вже успіх, хтось успіхом вважає задоволення інтересів всіх зацікавлених сторін, а для когось успіхом може вважатися розв'язання особистих проблем.
Найзнаменитіша історія успіху помилково приписується Ганді. "Спочатку вони тебе не помічають, потім сміються з тебе, потім борються з тобою, а потім ти перемагаєш" – авторство, між іншим, належить американському профспілковому активістові Ніколасу Кляйну, який виступив перед робітниками-текстильниками у 1918 році.

Але на одну таку історію припадають сотні, коли тебе не помічають, потім теж не помічають і потім не помічають. Чи не менше історій, коли тебе не помічають, потім сміються. Однак страшніше, коли тебе бояться, потім сміються, а все закінчується забуттям.

МИХАЙЛО НОВОСЕЛЬЦЕВ

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини