Спільно протидіємо правопорушенням в екологічній сфері: результати роботи прокуратури в 2021 році

Комплексний захист від правопорушень в екологічній сфері — один з пріоритетних напрямків роботи органів прокуратури. Звітуємо про досягнення прокурорів Харківщини у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Екологічні злочини несуть надзвичайно велику загрозу для суспільства і кожного окремого громадянина, хоча їх переважно відносять до злочинів невеликої тяжкості. Екобезпека на сьогоднішній день — пріоритет у роботі правоохоронців.
 
У 2021 році за процесуального керівництва органів обласної прокуратури повідомлено про підозру 81 особі у вчиненні кримінальних правопорушень, у яких задано збитків на суму понад 120 млн грн. До суду направлено 51 обвинувальний акт у кримінальних провадженнях, у яких  завдано збитків державі на суму майже 19 млн грн.
 
Зокрема, до суду направлено обвинувальні акти за фактом забруднення земель речовинами та відходами, що створювало небезпеку для життя, здоров’я та довкілля стосовно службових осіб комунального підприємства, діями яких завдано збитки на суму 3,8 млн грн (ч. 1 ст. 239 КК України).
 
Також до суду направлено обвинувальний акт стосовно директора підприємства, яке спеціалізується на коксохімічній промисловості, за фактом забруднення атмосферного повітря, що спричинило небезпеку для довкілля (ч. 1 ст. 241 КК України). Сума завданих збитків складає понад 3 млн грн.
 
Крім того, повідомлено про підозру директору одного з товариств з обмеженою відповідальністю за фактом самовільного зняття шару ґрунту на земельній ділянці та видобутку корисних копалин (ч. 2 ст. 239-1 КК України, ч. 4 ст. 240 КК України). Діями директора державі завдано шкоду на суму 102 млн грн.
 
Пильну увагу органи прокуратури приділяють кримінальним правопорушенням, пов’язаним з незаконними порубками лісу.
 
Так, до суду направлено 52 обвинувальних акти стосовно 65 осіб, з них 5 —  стосовно 12 посадових осіб держлісгоспів, діями яких спричинено збитки на суму понад 16 млн грн.
 
Викрито 3 організовані злочинні групи у складі 16 осіб, до складу яких входили і правоохоронці. Неправомірні дії цих осіб призвели до знищення лісу на суму понад 9 млн грн.
 
Зокрема, до суду направлено обвинувальний акт стосовно заступника директора та 5 службових осіб державного підприємства, які не забезпечили належну охорону та захист лісу на ввіреній території та допустили незаконну порубку 665 дерев, що спричинило шкоду державі на суму 6,3 млн гривень (ч. 2 ст. 367 КК України).
 
Це лише поодинокі приклади кримінальних правопорушень в екологічній сфері. Правоохоронні органи проводять комплексну роботу над тим, щоб запобігати вчиненню таких злочинів.
 
Не менш активно прокурори працюють на напрямку представницької діяльності у сфері охорони навколишнього середовища.
 
За 12 місяців 2021 року в екологічній сфері правовідносин до суду подано 44 позовні заяви на суму понад 1 млрд гривень.
 
За цей період судами задоволено 33 позовні заяви прокурорів на загальну суму майже 22 млн грн. Завдяки втручанню прокуратури попереджено вибуття земель природно-заповідного фонду загальною площею 1200 га та вартістю понад 283 млн грн.
 
Охорона та збереження територій природно-заповідного фонду — один з напрямків, якому прокурори приділяли особливу увагу.
 
Зокрема, до суду пред’явлено 15 позовів, з яких 11 вже задоволено.
 
Актуальною для Харківського регіону залишається проблема забруднення природних ресурсів. До суду пред’явлено 4 позови до суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність, пов’язану із викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Прокурори вимагають стягнути 5 млн грн завданої шкоди.
 
Наразі судом задоволено 3 позовні заяви прокурорів на суму понад 4,5 млн грн.
 
Крім того, пред’явлено 9 позовів про стягнення шкоди, завданої незаконною порубкою дерев, на суму понад 9,6 млн грн.
 
Вказаних результатів досягнуто завдяки активній взаємодії органів прокуратури з іншими правоохоронними та контролюючими органами.
 
За результатами апеляційного та касаційного перегляду справ судами вищих інстанцій задоволено 6 апеляційних та 5 касаційних скарг прокурора.
 
Як приклад, Верховним Судом задоволено касаційну скаргу обласної прокуратури, якою задоволено позов прокурора та визнано недійсним спеціальний дозвіл на користування надрами. Таким чином, у відання держави повернуто ділянку з балансовими запасами газу та нафти загальною вартістю понад 8 млрд грн.
 
Прокурори і надалі продовжують активно протидіяти екологічним правопорушенням у регіоні та комплексно захищати інтереси держави у цій сфері.
 
 
Пресслужба Харківської обласної прокуратури

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини