Акцизна псевдореформа
Куди підуть 4 мільярди бюджетних гривень?
Нещодавно ринок підакцизних товарів був неприємно здивований – Рада з питань стимулювання інвестицій при Державній фіскальній службі України оприлюднила протокол засідання, підписаний виконувачем обов'язків голови ДФС Мирославом Проданом. Там сказано, що на запровадження та друк електронних акцизних марок в державному бюджеті на 2018 рік має бути закладено понад 4 мільярди гривень. Тобто у 8 разів більше, аніж торік. Причому походження цієї цифри ніхто не зміг пояснити.
Україна сьогодні посідає перше місце в Європі
за обсягами контрабанди цигарок. І ця ситуація сягнула таких масштабів, що в Євросоюзі вкрай занепокоєні – коли ж найбільша країна Європи запровадить у себе таку систему акцизних марок, яка б унеможливила тютюнову контрабанду.
Ми на багаточисельних зустрічах з представниками влади, коли обговорювались проекти в різних варіантах, ми задавали ці запитання, але. на жаль, ми відповіді не отримали.
Валентина Хоменко
голова Української Асоціації виробників тютюнових виробів "Укртютюн"
Порядок і функціонування буде визначати Кабінет Міністрів, що не дозволяє нам зрозуміти взагалі, як буде працювати така система. Як можна спрогнозувати щось виробникам, коли розробники проекту не надали жодних розрахунків щодо вартості цієї системи як для держави, так і для бізнесу.
Валентина Хоменко
голова Української Асоціації виробників тютюнових виробів "Укртютюн"
Найбільше обурення учасників процесу викликало вже саме формулювання – електронна акцизна марка, адже головне, за що критикують законопроект Кабміну – це за фейковість реформи, бо марку все одно друкуватимуть.
Если говорить о законопроекте кабминовском, то знаете, ну это такой атавизм какой-то. В начале девяностых бухгалтерия считала на счетах, очень модно купить компьютер, давайте Марьиванне поставим компьютер, а считать она дальше будет на счетах. Это вот примерно такая же самая ситуация. Такое впровадження вкрай необхідне, но нужно делать это совсем по-другому. Михайло Кобцев.
Михайло Кобцев, Голова підкомітету з питань акцизного податку Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики
Що таке електронна акцизка і чим вона принципово відрізняється від існуючої зараз паперової?
Електронна акцизна марка, яку запроваджено у світі, зокрема в ЄС, має бути нанесена на кожну одиницю виробу (пачку або пляшку) і містить повну інформацію про весь шлях кожної одиниці товару: виробника, дистриб'ютора, гуртову базу та роздріб. В разі, якщо така пачка чи пляшка потрапляє за кордон, контролюючі служби іноземної держави сканують марку і знають, звідки та від кого надійшла контрабанда. Така система повністю нівелює чорний ринок і відкриває можливості для викриття всіх контрабандистів. Натомість друкована акцизка містить обмежену інформацію і може бути підроблена на будь-якому поліграфічному підприємстві.
У випадку, коли ми запозичали європейський продукт, це коштувало десь близько 200 млн гривень, це тільки запроваждення, а потім використання – це в 10 разів менше, до 20 млн на рік. В нашому випадку хтось пропонує це зробити, потративши понад 4 млрд бюджетних коштів і потім щороку ще беручи за це якусь франшизу, яка теж становитиме сотні мільйонів гривень.
Леонід Козаченко
народний депутат України, "Блок Петра Порошенка"
Викликає питання і те, що сума витрат вже є, але жодного тендера не провели. Інакше кажучи – цифру рахували самі автори законопроекту разом із податківцям.

НАСПРАВДІ СИСТЕМА ЕЛЕКТРОННОГО МАРКУВАННЯ В УКРАЇНІ ВЖЕ ПРАЦЮЄ.

ЩОПРАВДА, НЕ ЗА БЮДЖЕТНИЙ КОШТ.
Масштаби контрабанди з України такі, що європейським організаціям простіше самим організувати в нас електронний облік, аніж чекати, поки український уряд зробить це самостійно.
Я хочу нагадати, що вони не просто пропонували цей європейський інструмент запровадити, вони навіть поставили безкоштовно на деякі підприємства, які виробляють тютюнові вироби, обладнання, яке друкує оцю електронну марку і показують, що дивіться, як це легко. І моніторити, і побачити, і перевірити в онлайн режимі – це неможливо сфальсифікувати. Тобто все буде прозоро. Не знаю, чому ми так поступаєм, я хотів би почути офіційну відповідь на це питання.
Леонід Козаченко
народний депутат України, "Блок Петра Порошенка"
А ось і обладнання, яке наносить на продукцію те, що не тільки в Європі, а й майже в усьому світі, який відмовився від паперових акцизок, називається електронною акцизною маркою. Система в реальному часі створює унікальний малюнок, в якому зашифровані всі дані про продукт. І на відміну від паперової марки, підробити таке маркування неможливо.
Весь мир идет в сторону удешевления, в сторону компьютеризации и в сторону цифровых технологий. Мне тоже непонятно, почему Кабмин настаивает на электронной марке, которую мы наносим на бумажную. Получается, это масло масляное.
Михайло Кобцев, Голова підкомітету з питань акцизного податку Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики
Это фактически та же самая акцизная марка, которая есть сейчас в бумажном формате, которая естественно стоит денег либо же производителю, как сейчас, либо же государству в будущем. И опять же мы говорим, что сегодня государство говорит, что оно оплатит эти акцизные марки, завтра мы не знаем. То есть опять-таки, скажут - денег в бюджете нет и мы платить за это не можем. И за это должны платить производители, или еще не дай бог, скажут, что должны платить розничники, которые продают этот продукт.
Юрій Бондарєв
голова Національної організації роздрібної торгівлі
4 мільярди бюджетних коштів, які пропонується витратити фактично на боротьбу з контрабандою, жодним чином на цю контрабанду не вплинуть.
Станом на два місяці тому ми взяли, це з маленького, тому що кількість може бути набагато більше, ми взяли те, що ми знали, мали інформацію, а ми звісно не маємо всієї інформації. То це було 32 тисячі ящиків цигарок. Не може наша або спецслужба, або Держприкордонслужба не знати і не контролювати цей бізнес. Ми уже кілька раз їх ловили, декілька раз їх піймали, одного працівника, начальника смєни, нам сказали, що його звільнили, а він опинився в Києві в центральному офісі Держприкордонслужби.
Валерій Аіріні
голова Чернівецького осередку
ГО "Стоп корупції"
Друкована акцизка в будь-якому разі не є надійним захистом, і ніколи не була такою.
Ми зупинили цілу фуру нелегальних подрукованих акцизних марок, які їхали з Туреччини. Тобто, хтось замовив в Туреччині виробництво скажімо так, прінтованої продукції, і вона дійсно їхала як друковані вироби. Але це були акцизні марки дуже високої якості, яку скажімо, не ви, може навіть не я, окрім спеціаліста з обладнанням, неможливо відрізнити.
Роман Насіров
тимчасово відсторонений голова Державної фіскальної служби
Питання в тому, що інвестиція в електронну акцизну марку, вона відпрацює себе в перший же рік. Ті пропозиції, які ми вивчали, ті переговори, які ми вели, навіть не треба інвестувати гроші. Компанії, які постачають це обладнання, вони готові, скажімо так - ми його поставляємо, трошки виробники, трошки держава, або можна навіть зробити таку змішану систему, от вони будуть просто кожного місяця з збільшення платежів, які поступають, будуть просто платити фіксовану плату за використання обладнання, технології і всього іншого.
Роман Насіров
тимчасово відсторонений голова Державної фіскальної служби
В мене остання зустріч була з міністром економіки, який дуже підтримував цю ідею, і з представниками міністерства фінансів, які її по якійсь причині гальмували, це було десь в січні місяці. Якщо ми порахуєм кожен місяць, то кожен місяць це щонайменше 150-200 млн, які не поступають до бюджету. І на превеликий жаль йде час, це питання гальмується, запровадити його дуже просто - це дві невеличкі зміни до податкового законодавства.
Роман Насіров
тимчасово відсторонений голова Державної фіскальної служби
У цій фінансово незрозумілій історії є й ще один фігурант – поліграфкомбінат "Україна", який і має друкувати ці нібито електронні акцизні марки.

Тож чому наші посадовці так захищають роль цього підприємства?
Ось, наприклад, запис із засідання Кабінету Міністрів, де жодного разу не згадується про участь поліграфкомбінату у цій так званій реформі, хоча з 2017 року поліграфкомбінат переданий до управління мінекономрозвитку. І видно, як перший віце-прем"єр, міністр економрозвитку, Степан Кубів та міністр фінансів Олександр Данилюк, незважаючи на зауваження представників бізнесу, наполягають на затвердженні саме своєї концепції.
Поліграфічний комбінат "Україна" кілька разів переходив у підпорядкування зі структури до структури і врешті опинився під керуванням Міністерства економічного розвитку. Цього року апетити його керманичів досягли апогею і піднялися до тих самих 4 млрд. Поліграфкомбінат "Україна" наразі є одним з найбільш закритих державних підприємств країни, яке може змагатися у недоторканності від сторонніх очей з Міністерством оборони.

На самом деле тут нужно зреть в корень и нужно видеть коррупционную составляющую. Вот вы говорили про 4,1 млрд, которые всплыли каким-то образом. Действительно, печать акцизных марок в прошлом году стоила производителям порядка полумиллиарда гривен. А теперь вдруг почему-то Кабмин решил впровадити 4,1 млрд. И я вот не понимаю, каким образом, почему вдруг в 6 раз произошло это подорожание.
Михайло Кобцев, Голова підкомітету з питань акцизного податку Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики
Мабуть, ця інформація не дойшла ще до керівників держави, я впевнений, що в деталях в цьому не розібрався прем"єр-міністр, мабуть про це не знає і Президент, а треба було б, щоб вони дізнались і все-таки зі свого боку взяли ситуацію під контроль, і тоді ми наведемо порядок.
Леонід Козаченко
народний депутат України, "Блок Петра Порошенка"
Державна фіскальна служба на наш інформаційний запит надіслала відповідь: комментувати питання електронного акцизу без Мінфіну вони не мають права. А на відповідь Міністерства фінансів ми ще досі чекаємо.
© 2017 Усі права захищено
stopcor.org | FB | media@stopcor.org
Made on
Tilda