«Складно перетворити СБУ на MI-6 при зарплаті оперативника у 15 тисяч», – Бочкала про реформу СБУ

09.06.2021 16:07

Перемога чи зрада? Законопроєкт про Службу безпеки України мають ухвалити в парламенті вже цього місяця: у СБУ забирають частину повноважень. Новий закон має наблизити українську спецслужбу до західних стандартів, але реформування СБУ в нинішньому варіанті має низку підводних каменів, вважає журналіст, співзасновник ВГО «Стоп корупції» Роман Бочкала. Своїми міркуваннями з цього приводу він поділився в ефірі програми «Четверта влада» на 4 каналі.

Нагадаємо, Верховна Рада 28 січня ухвалила закон «Про Бюро економічної безпеки України». СБУ більше не займатиметься економічними питаннями, якими відтепер буде опікуватися новий орган – Бюро економічної безпеки.

Крім того, ВРУ прийняла в першому читанні законопроєкт №3196-д «Про внесення змін до Закону України «Про Службу безпеки України» щодо вдосконалення організаційно-правових основ діяльності СБУ». Автори документу пропонують ліквідувати підрозділи СБУ по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю, обмежити правоохоронну функцію та до 2024 року поступово передати функції досудового розслідування ДБР.

«Усі кричать: ура, у СБУ забирають «економіку». Це дійсно правильно, бо там є дуже багато корупційних моментів. Але треба казати і про наступне. Так, дійсно, за новим законом, нова реформована Служба безпеки має зосередитися на контррозвідувальних функціях. Це – дійсно класична для світових спецслужб на кшталт Моссаду чи MI-6 місія. Та чомусь ніхто не говорить про те, що у нашої контррозвідки після цієї реформи забирають слідство», – наголосив Бочкала.

Roman Bochkala 5
Роман Бочкала Фото: скриншот

Він також відзначив, що всі контррозвідувальні справи відтепер розслідуватиме інший орган – Державне бюро розслідувань.

«І от, припустимо, молодий оперативник СБУ, в якого очі ще горять, який хоче довести, що хтось посягає на нашу територіальну цілісність – а це все підслідність, яка стосується війни, нашого ворога, російського агресора – має передати всі справи до ДБР. А у ДБР і без цього багато питань. А буде – ще більше», – зазначає журналіст.

Зокрема, за його словами, це стосується справ із грифом «цілком таємно», а також резонансних справ, які містять багато важливої й чутливої для українського суспільства інформації. При цьому Роман Бочкала звернув увагу на значний дисбаланс між встановленим державою матеріальним заохоченням для працівників СБУ та інших державних правоохоронних органів.

Roman Bochkala 4
Роман Бочкала у програмі "4 влада" Фото: скриншот

«Ті ж «медведчуківські плівки» вже буде розслідувати ДБР. А СБУ, за новим законом, має зосередитися на оперативній діяльності, й усе документувати – при зарплатні оперативника у 15 тисяч гривень. Хоча приблизно на такій же посаді у ДБР співробітник вже може отримувати до 70 тисяч гривень. І новий закон не запроваджує якогось карколомного, відповідного до інших органів збільшення заохочення», – підкреслив співзасновник ВГО «Стоп корупції».

Зауважимо, народна депутатка з фракції «Слуга народу», заступниця голови парламентського комітету з нацоборони Мар'яна Безугла анонсувала розгляд у парламенті законопроєкту про реформу СБУ вже найближчим часом.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини