Швеція залишається єдиною країною Європи, де не запровадили жорсткий карантин (відео)

31.03.2020 13:09

В Україні стартував третій тиждень карантину. Для малого і середнього бізнесу настали важкі часи: не працюють освітні та розважальні заклади, у містах-мільйонниках зупинилося метро, громадян закликають бути обачними і самоізолюватись удома. Як із цими викликами справляються у країнах Європи? І чому Швеція залишається «білою вороною» на тлі пандемії коронавірусу? Аналітики «СтопКору» дослідили, як у скандинавській країні долають спалах інфекції.

За повідомленнями багатьох ЗМІ та соціальних мереж Швеція залишається єдиною країною в Європі, яка не запровадила суворі карантинні заходи у відповідь на поширення коронавірусної інфекції в країні. Експерти з галузі охорони здоров’я називають це «великим експериментом».

До останнього часу в клубі експериментаторів були ще дві європейські країни – Велика Британія та Нідерланди. Але нещодавно вони обидві «зійшли з дистанції», коли втратили контроль за поширенням інфекції та змушені були запровадити суворі карантинні заходи.

Наразі Швеція – єдина країна Європи, де продовжують працювати ресторани, кафе, транспорт, лижні курорти, заклади для дітей, заклади культури, великі та малі організації та підприємства. Але не можна сказати, що уряд не вдається до жодних заходів.

У Швеції працюють громадські заклади Фото: Foxnews

Шведська влада паралельно зі зростанням кількості хворих на коронавірусну інфекцію поступово запроваджує обмежувальні заходи. Спочатку вона обмежила зібрання із більш ніж 500 осіб, закрила університети та коледжі, зобов’язала ресторани та бари обслуговувати клієнтів лише за столиками, закликала громадян залишатися за можливості вдома та не відвідувати батьків похилого віку, що проживають окремо.

Минулої п’ятниці, 27 березня обмеження посилили: заходи більше 50 осіб заборонено. Відстань у громадських місцях має сягати одного метра або, як пояснили деякі шведські гумористи, одного лося.

У Швеції над карантинними заходами жартують: "Правильна дистанція - це коли між вами може вміститись невеликий лось"

Прем’єр-міністр Швеції Стефан Левен (Stefan Löfven) в одному зі звернень до шведського народу заявив: «Буде декілька нових, вирішальних моментів у житті, коли Ви постанете перед потребою пожертвування не лише заради себе, але також заради відповідальності за Ваше оточення, Ваших близьких та нашої крїни. Цей момент настав. Цей день вже сьогодні. Це завдання стосується кожного».

Згодом голова шведського Уряду провів окрему прес-конференцію для дітей, під час якої відповів на запитання маленьких шведів, надісланих онлайн, і пояснив, що робитимуть дорослі для захисту усіх від хвороби.

Напередодні запровадження рішення ЄС щодо обмежень в’їзду з інших краін, 16 березня Уряд Швеції ухвалив пакет кризової допомоги в розмірі понад 300 млрд шведських крон (близько 300 млн євро). Це включає покриття вимушених прогулів у зв’язку із захворюваннями чи поганим самопочуттям працівників, можливість несвоєчасної оплати податків тощо.

З метою уникнення суспільної паніки, шведи застосовують вислів «особлива ситуація», а не «пандемія, атака вірусу, зараження тощо». Таким чином, це зменшує ступінь суспільного занепокоєння.

Цікаво, але під час презентації Щорічного огляду ризиків Службою безпеки Швеції її директор Клас Фріберг заявив: «У часи коронавірусу, коли більшість держав і організацій перейшла в онлайн, у світових держав є (нова) можливість отримати надзвичайно важливу, чутливу інформацію».

Стефан Левен попередив громадян, що наступний тиждень може стати викликом для країни і що будуть запроваджені нові обмеження. Але діти осіб, які захворіли на коронавірусну інфекцію, у Швеції все ще можуть відвідувати школи та дитячі садочки.

#DinGranneHär (#YourNeighbourHere) – нова приватна ініціатива, що допомагає побороти виклики вірусу разом шляхом підтримки здоровими осіб з групи ризику. Першим містом, що запровадив проєкт, став Стокгольм, інші долучилися незабаром.

Шведська влада пояснює м’яку відповідь на пандемію низькими темпами поширення інфекції в країні. Уряд вважає недоцільним запроваджувати суворі заходи при низькому рівні захворюваності, оскільки вони негативно вплинуть на соціальне життя та економіку.

Люди на вулицях Стокгольму Фото: Foxnews

Проте думка шведських експертів не є одностайною. Частина підтримує дії уряду, інші – критикують. Головний державний епідеміолог Швеції Андерс Тегнел (Anders Tegnell) вважає недоцільними жорсткі заходи при низькій захворюваності на коронавірусну інфекцію. Натомість Емма Франс (Emma Frans), епідеміолог зі шведського медичного університету The Karolinska Institute зауважує, що громадяни країни мають почути чіткіші інструкції від влади. Пані Франс вважає, що подальші події покажуть, хто правий у цій дискусії.

Понад дві тисячі шведських університетських науковців піддали критиці поточну стратегію уряду в колективному зверненні минулого тижня. «Скільки людських життів ви готові принести в жертву, аби зменшити економічні ризики для країни?» – запитав урядовців професор епідеміології Йоакім Роклев (Joacim Rocklöv) з університету «Umeå University».

Прихильники ж стратегії уряду зазначають, що закриття дитячих садочків і початкових шкіл призведе до того, що велика частина медичних працівників буде змушена залишити робочі місця і доглядати за дітьми. Особливість Швеції полягає в тому, що зазвичай батьки, старші за 70 років, живуть окремо від дітей. Це добре, бо зменшує імовірність передачі інфекції. Але закриття шкіл та дитячих садочків збільшить контакти дітей саме з цією категорією населення, яка є найбільш вразливою до коронавірусу.

Мапа поширення COVID-19 у Швеції Фото: Вікіпедія

У будь-якому випадку варто зауважити, що шведи довіряють своїй владі та намагаються дотримуватися рекомендацій уряду про перебування вдома та соціальне дистанціювання. Понад 50 відсотків працівників зараз працюють удома, вулиці порожніють, транспортом користується все менше людей.

Адже законослухняність та здоровий глузд – це також суттєвий ресурс країни, що знижує рівень захворюваності навіть за відсутності обов’язкових обмежувальних заходів.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини