Рубан: Майже 70% заражень COVID-19 відбувається в сімейному колі

19.01.2021 13:08

Скільки Україна проведе часу на карантині? Чому варто подивитися в очі людині, яка заборонила продавати шкарпетки під час локдауна та кого першим планують вакцинувати в країні? Про це все розповів в ексклюзивному інтерв’ю “СтопКору” лікар-епідеміолог, голова Держпродспоживслужби у м. Київ Олег Рубан.

oleg ruban
Ілюстрація: СтопКор

Наскільки дієвим був минулий локдаун? Що змінилося в порівнянні з весняним локдауном? Та які перспективи у боротьбі з коронавірусом?

Весняний локдаун ми можемо розглядати як підготовку до невідомо чого, але дійсно він був доцільним, ефективним та дав той результат, який ми сподівалися побачити, а саме - мінімальний показник захворюваності. При скасуванні карантину ми бачили навіть влітку зростання захворюваності на коронавірусну інфекцію, що повністю природно відповідає цьому збуднику.

Що стосується сьогоднішнього карантину, то його “локдауном” вже назвати неможливо, бо це вже “лайт-версія” посилених протиепідемічних заходів. Сьогодні можна сказати, що цей локдаун був введений повністю правильно, враховуючи прогнозовані показники зростання захворюваності, бо завжди так було, що на третій тиждень нового року реєструється зростання захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції, до яких належить і коронавірусна хвороба.

Тому запроваджені заходи повністю доцільні і призведуть до зниження захворюваності в організованих колективах. У нас не працює зараз більша частина цих організованих колективів, що дасть можливість не поширити інфекцію саме серед них.

Сьогодні у нас в серед місць, де найбільше поширюється інфекція — родини. 

Саме в родинних осередках передача інфекції реєструється майже у 100%, якщо захворілий несвоєчасно ізолюється і не має умов для спостереження за ним в лікарні.

На вашу думку, скільки часу проведе Україна в обмеженнях і чи врятує це від зараження?

Україну розділяти зі всім світом неможливо, бо зараз всі країни перебувають у стані пандемії, і коронавірус з нами назавжди, про що я говорив ще торік. Цей збудник змінює свої властивості. На сьогодні вже зареєстровано понад 12 тисяч змін, а п’ять мутаційних штамів циркулюють так само агресивно, як і COVID-19, тому говорити про зменшення епідемії можна буде лише тоді, коли перехворіють більш ніж 60-70% населення.

oleg ruban 1
Фото: СтопКор

За попередніми прогнозами у Києві, можу сказати, що даний показник без проведення вакцинації у нас очікується до кінця травня і на початку літа. 

Це повністю збігається з літнім сезоном, зі збільшенням ультрафіолету, який впливає на сам збудник, в результаті чого ми влітку побачимо зменшення агресивності епідемії. Саме тому говорити про обмеження можна буде лише наприкінці літа. Це якщо говорити епідеміологічною мовою, а якщо політичною, то сьогодні подібні рішення приймає кожна країна, відповідно до показників захворюваності та економічного стану, бо сьогодні, на жаль, коронавірус розглядається не тільки як епідемія з медичної точки зору, а й економічної - це баланс економіки та природних властивостей збудника.

Доречне таке питання: чи планується відновлення Державної епідеміологічної служби?

Щодо ДЕС, то вона була ліквідована у 2016 році і сьогодні, якщо говорити про історію цієї установи, то можемо спостерігати розвиток санепідемслужби радянського зразка у порівнянні з США, а саме — створення Соціальної служби  контролю харчових продуктів та лікарських засобів та центру контролю захворюваності, яку у Радянському Союзі називали просто - санепідемслужба, яка спостерігала за всіма подіями, які впливали на здоров’я людей.

Сьогодні в Україні створена Держпродспоживслужба, яка фактично відповідає потребам IVDI - це служба контролю захворюваності серед тварин, безпеки харчових продуктів, а також Центр громадського здоров'я, який створений за принципом Центру контролю захворюваності. Тому про відновлення санепідемслужби говорити не варто, а навпаки — слід говорити про впровадження закону про громадське здоров'я, який об’єднає все та надасть всім повноваження відповідно до своїх функцій.

Як воно має виглядати з вашої точки зору?

Та як і виглядає, бо у нас є потужні МОЗ із Центром громадського здоров'я, які повинні виконувати функції протидії інфекційним та неінфекційним захворюванням з роботою лабораторної мережі, а також перевірчий орган - Держпродспоживслужба, яка здійснює державний контроль за всіма суб’єктами, які надають послуги або роботи.

Дуже багато галасу виникло через питання вакцинації. Чи справді вона потрібна? Чи дієва вона буде?

В Україні зараз стоїть питання вакцинації, а не вакцини, тому що в країні, на жаль, через масштабну антивакцинальну компанію, яка йде з 2009 року, з'явилися давно забуті хвороби - поліомієліт, дифтерія, кір і спалахи цих інфекцій дуже потужні.

Що стосується вакцинації проти коронавірусної інфекції. У всьому світі наразі зареєстровано 8 вакцин, і якщо вони будуть зареєстровані в Україні, то першими вакцинувати повинні групи ризику та медичний персонал - це єдиний цивілізований шлях зниження захворюваності, який дасть зниження летальності серед населення України.

Це буде примусова вакцинація чи добровільна?

Відповідно до закону вона належить до добровільних, і в жодній країні примусово не вакцинують, тому що ця вакцина нова і в деяких країнах лише проходить випробування. Сьогодні потрібно розглядати вакцинацію лише груп ризику.

Чи є гарантія, що вакцина від COVID-19 може врятувати від захворюваності?

Жодна вакцина у світі не рятує від захворюваності, а знижує ризик ускладнень - це стосується всіх вакцин, тому наголошую ще раз, що у нас потрібно вакцинувати тільки групи ризику. На жаль, в Україні приділяється дуже мало уваги цим групам людей: особам із хронічними хворобами, літнім людям та медичному персоналу, які дуже сильно хворіють через те, що наражають себе на таку небезпеку і в лікарнях отримують максимальне вірусне навантаження під час спілкування з хворими людьми.

Щодо медперсоналу. Чи достатньо забезпечені лікарі у боротьбі з коронавірусом?

Це залежить від місцевої влади. Що стосується міста Київ, то лікарні, які належать до госпітальних баз, достатньо забезпечені засобами індивідуального захисту, але також треба розуміти, що не всі засоби захисту ефективні, бо деякі несертифіковані, а є такі, які підійдуть будівельникам, пожежникам, але не лікарям. Сьогодні необхідно купувати такі засоби, які сертифіковані і мають біологічний захист.

Що вам відомо про виробників захисних костюмів для медперсоналу в Україні? Адже ми дійсно знаємо, що є такі, які не мають сертифікатів.

Всі компанії можуть виробляти будь-які костюми, але основне для всіх правило - це отримання висновку держекспертизи та проведення випробувань на біологічний захист.

На жаль, це робиться у нас лише у двох місцях - Інститут громадського здоров'я ім. Марзєєва та Інститут токсикології ім. Медведя, а в інших інститутах приладів та спеціалістів немає. Якщо висновок видала інша організація, то можна скептично ставитися до нього.

Скільки компаній вже пройшли перевірку на сертифікат?

Жодної, бо наразі немає таких завдань або скарг від населення та медпрацівників щодо перевірки даних засобів. Якщо говорити про засоби індивідуального захисту, то це належить до компетенції Державної служби з праці, яка зобов'язана відповідно до технічного регламенту проводити такі перевірки, але скарг немає.

Якщо надійдуть скарги, то потрібно буде реагувати.

Оцініть підхід посадовців: чи дійсно, заборонивши продаж шкарпеток, можна зменшити кількість відвідувачів та запобігти поширенню коронавірусу?

Що стосується позиції МОЗ, то вони посилаються на деякі думки і закони епідеміологів. Основне завдання - це зменшення навантаження і соціальної активності у закритих приміщеннях.

Фото: СтопКор

Якщо якийсь науковець запропонував такий захід, то потрібно подивитися йому в очі. Як це можна зробити в супермаркетах? А в селі, де це неможливо зробити, як придбати цей товар? Може, цей науковець не використовує шкарпетки, а щось інше, але, на мою думку як лікаря-епідеміолога це безглуздя.

Як ви прокоментуєте дозвіл відвідувати гірськолижні курорти та ковзанки, а в деяких випадках вибіркову роботу ресторанів у столиці?

Якщо є вибіркова робота ресторанів, то, будь ласка, надайте інформацію і ми сьогодні ж будемо у цьому закладі та поспілкуємося з адміністрацією.

Основний критерій - це перебування людей у закритому просторі, бо майже у 90% цей збудник передається в закритих приміщеннях при недотриманні дистанції та поганій вентиляції.

А що з приводу фудкортів?

Фудкорти не повинні працювати, бо вони також у закритих приміщеннях, якщо ми говоримо про ТРЦ та інші подібні заклади.

Якщо говорити про ковзанки на вулиці, то ми не зафіксували жодного випадку передачі хвороби на відкритому повітрі, тому ці події, які зараз реєструють у Буковелі - масштабні, але шанс передачі інфекції там мінімальний.

Чи зафіксували нові штами COVID-19 в Україні?

Через слабку лабораторну мережу, через відсутність приладів, які здійснюють генотипування цих збудників ми ще не підтвердили випадок нового штаму коронавірусу, але те, що він циркулює - це 100%, бо для цього збудника немає кордонів та інших перепон. Якщо його зафіксували у якійсь точці земної кулі, то через тиждень він буде у всіх країнах.

Що стосується встановлених штамів, то зараз це винятково лабораторна діагностика, але через відсутність обладнання, повторюсь, ще не зафіксували.

Наостанок хочу побажати всім українцям здоров'я, яке допоможе розвитку нашої нації. По-друге, не спілкуватися з хворими людьми, які можуть вас інфікувати, та просто оптимістично жити. Коронавірус ми переживемо і люди будуть далі жити, тому щастя і здоров'я.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини