Освітня афера століття: Ігор Лікарчук може уникнути відповідальності за фальшування ЗНО?

21.11.2019 13:30

Мільйонні збитки держбюджету, сотні зламаних доль українських абітурієнтів, підірвана довіра до системи незалежного оцінювання та вкрадені кошти USAID, що загрожує вже міжнародним скандалом – ось лише деякі з наслідків масштабної фальсифікації підсумків ЗНО у 2014-2015 роках.

На іншій шальці – дипломи престижних вишів, лакшері-стиль життя, блискуча кар’єра, ділові й політичні зв’язки вітчизняних топпосадовців та їхніх нащадків, які вже звикли, що у нашому суспільстві купується все – і навіть безкарність. У який бік зрештою схиляться терези Феміди? Наразі питання виглядає риторичним.

Розгляд у суді справи проти ексочільника Українського центру оцінювання якості освіти Ігоря Лікарчука та його заступників раз за разом протягом 3 років відсувається у довгу шухляду. Причини відтермінування чим далі – тим дивніші: справу повертали органу слідства на доопрацювання, знімали з розгляду і через неявку сторін і через те, що нібито здійснюється розгляд підслідної справи, і через відсутність на слуханні адвокатів підозрюваних, і навіть через лікарняні та відпустки суддів.

Представник Генпрокуратури України Александр Новиков вважає, що резонансний процес затягують навмисно: «Це одна з найкорупційніших справ, яка розглядається судом, сотні фігурантів… Справа за фактом діяльності злочинної організації в Центрі оцінювання якості освіти, яка з 2008 по 2015 рік змінювала на замовлення, як правило, високопосадовців, результати ЗНО їхніх дітей. У 2016 році справа була передана до суду і ми досі не почали її судовий розгляд», - зауважив прокурор.

Нагадаємо, ще у березні 2016 року пресслужба Міністерства освіти і науки оприлюднила результати перевірки, яка встановила ознаки неправдивості результатів зовнішнього незалежного оцінювання, які знаходяться у базі даних центру.

«Робоча група зіставила результати автоматизованої обробки сертифікаційних робіт з оригіналам бланків відповідей, наданих регіональними центрами оцінювання якості освіти. Так, за 2015 рік виявлено розбіжності в результатах оцінювання 102 осіб, за 2014 – 90», – йдеться у повідомленні.

Узагальнену інформацію про результати перевірки до Генпрокуратури МОН надало 26 січня та 24 лютого 2016 року відповідно.

Один з бланків, оприлюднених Генпрокуратурою для доведення махінацій на ЗНО Фото: ГПУ

Як згодом оголосили у поліції, слідство встановило, що службові особи змінювали підсумки «незалежного» оцінювання понад 800 разів. У такий спосіб зловмисники завдали шкоди державі на суму в понад 7 мільйонів гривень – це бюджетні кошти, витрачені на навчання студентів (здебільшого – представників так званої «золотої молоді»), які були зараховані на місця державного замовлення внаслідок протиправного завищення результатів конкурсу.

«Наразі є всі підстави вважати, що керівники Центру оцінювання якості освіти зловживали своїм службовим становищем та скоїли ряд тяжких злочинів», – заявив тодішній генпрокурор Віктор Шокін.

Тоді під «ковпак» правоохоронців потрапило шестеро працівників Українського центру оцінювання якості освіти – ексдиректор установи Ігор Лікарчук, два його заступники та три працівники технічного відділу.

За словами представника ГПУ Олександра Новикова, участь у фальшуванні результатів ЗНО брав майже весь керівний склад УЦОЯО, крім Вадима Карандія, а також окремі очільники Одеського та Івано-Франківського регіональних центрів. Підробки результатів ЗНО не було зафіксовано лише в роботі Львівського та Донецького центрів.

Утім, менш ніж за місяць після викриття грандіозної освітньої афери списки фігурантів зникли з офіційного сайту ГПУ, хоча й не безслідно: декілька ЗМІ встигли їх передрукувати.

«СтопКор» провів власне масштабне розслідування, щоб з’ясувати подальшу долю «мажорів», що фактично зайняли чужі місця у престижних українських альма-матер. Чи були вони виключені з лав студентів елітних вишів? І чи завдав корупційний скандал репутаційних збитків їхнім високопоставленим батькам?

«Оскільки у нас на руках лише імена й прізвища, це неабияк ускладнювало роботу. Ми викреслили однофамільців, перевірили родичів і, насамперед, батьків, та врешті виявили тих, хто вступив до навчальних закладів завдяки фальшивим оцінкам», – розповідає журналіст Марія Гураль.

Майже 200 студентів по всій Україні вступили за сфальшованими балами Фото: СтопКор

Отже, за інформацією Генпрокуратури, у 2014-15 рр. майже дві сотні абітурієнтів із завищеними балами вступили до півсотні ВНЗ по всій Україні – найбільше у Харків, Вінницю, Львів, Одесу і навіть Донецьк.

Очолюють цей перелік столичні університети – майже три десятки навчальних закладів у Києві відчинили свої двері для 130 дітей впливових посадовців і бізнесменів із липовими результатами ЗНО.

Зокрема, до омріяного Київського національного університету імені Тараса Шевченка, конкурс в якому сягає 20 осіб на одне бюджетне місце, саме у такий спосіб потрапили син депутата Київради від БЮТ Владислава Ярцева та доньки ексголови «Укрзалізниці» Василя Гладкіх і заступника секретаріату ЦВК Сергія Дубовика.

Зауважимо, що доступ до соцмереж Оксани Дубовик обмежений для вільних відвідувачів.

Натомість донька колишнього депутата Донецької облради Рената Валітова – відкритіша у цьому сенсі. До речі, вона походить з відомої медично-політичної «династії» і є також онучкою ексдепутата Верховної Ради Тетяни Бахтєєвої, яку ЗМІ називали «сірим кардиналом» Комітету охорони здоров’я у парламенті. Рената, вочевидь, вирішила продовжити сімейну традицію і вступила до популярного медичного вишу.

Рената Валітова – онука одіозної ексрегіоналки Тетяни Бахтєєвої Фото: СтопКор

Чи завершила вона своє навчання – допоки невідомо. Та судячи зі світлин у соцмережі, Рената отримує від життя насолоду по повній: тут розкішні букети, брендовий одяг.

Такий самий лакшері-стиль життя веде й ще одна фігурантка цієї історії, Дарина Щербань. Вона полюбляє дорогий відпочинок на березі океану, прогулянки на слоні та інші елітні розваги. До речі, на відміну від Ренати, Дарина на своїй сторінці опублікувала інформацію про завершення навчання у виші.

Дарина Щербань полюбляє розваги, недоступні «прости смертним» Фото: СтопКор

А от для Наталії Левадіної отримане завдяки фейковому ЗНО місце за партою КНУ стало гарним трампліном для подальшого навчання і кар’єри за кордоном: отримавши «шевченківський» диплом, дівчина поїхала продовжувати освіту до Humber College Lakeshore Campus у Торонто.

Для Наталії Левадіної афера Лікарчука стала непоганим стартом Фото: Facebook

«Ми перелопатили купу документів і висновок невтішний. На більшість фігурантів цієї справи оприлюднення інформації щодо підроблення результатів ЗНО ніяк не вплинуло і чи не всі – уже з престижними дипломами», – резюмує Марія Гураль.

Зауважимо, щоправда, що деяким батькам, які купили дитинці бали, це таки коштувало кар’єри: два роки тому Громадська рада доброчесності оприлюднила висновки про невідповідність трьох кандидатів посадам суддів Верховного Суду, а саме голови Верховного суду України Ярослава Романюка, суддів Вищого спеціалізованого суду України Михайла Вільгушинського и Тетяни Франтовської, оскільки їхні нащадки фігурували в списках як студенти, що вступили до університетів за завищеними результатами ЗНО.

Фрагмент висновку ГРД стосовно Ярослава Романюка Фото: Громадська рада доброчесності

А хто ж залишився по інший бік грандіозної освітньої афери? Згідно з даними ГПУ, внаслідок корупційної схеми постраждало щонайменше 200 абітурієнтів, які могли б вступити до омріяних кафедр завдяки власному розуму і знанням, і в яких просто вкрали чесно зароблені місця на користь юних мажорів. Не враховуючи моральної шкоди і зневіри у справедливості вітчизняної освітньої системи, збитки кожного з таких абітурієнтів сягають 100-150 тисяч гривень: це і вартість навчання на контракті, і втрачена можливість отримувати стипендію за гарні оцінки.

Між іншим, усіх, хто фігурував у списках Генпрокуратури як постраждалі, мали перевести на бюджет. Для цього, як заявляють у ГПУ, до навчальних закладів було надіслано списки всіх студентів – як потерпілих, так і тих, хто зайняв їхні місця з липовими балами.

Проте у більшості престижних альма-матер справедливість так і не було відновлено.

Зокрема, у Національному університеті «КПІ» спершу відрахували десятку «фейкових» студентів, але згодом за рішенням судів різних інстанцій поновили на навчання.

В Національному медичному університеті імені Богомольця досі продовжують навчатись дев’ятеро з 14-ти студентів, що вступили за завищеними балами.

Феміда виявилась прихильною до «золотої молоді» не лише в столиці.

«До нас за допомогою звернулося декілька десятків осіб, яких відрахували після листів Генпрокуратури. Фактично всіх поновили на навчанні. Йдеться про студентів з ВНЗ Києва, Одеси, Львова, Вінниці, Кропивницького та Харкова. Факт підроблення нічим не доведений. Підробка документа – кримінально-карне діяння. Винуватість чи її відсутність у вчиненні такого злочину встановлюється лише обвинувальним вироком суду. Наразі жодного студента не притягнули до кримінальної відповідальності за подачу завідомо неправдивих документів», – пояснив у коментарі виданню «Z» адвокат Віталій Наум.

За словами юриста, більшість студентів поновили на навчанні після листів, які надіслали у виші.

А от у ректораті Національного авіаційного університету та в деяких інших вишах взагалі не пригадують історію з фальшуванням іспитів та запевняють, що не отримували жодного повідомлення від Генпрокуратури стосовно цієї справи.

Тож оскільки освітянські боси масово закрили очі на висновки правоохоронців, гучний процес для більшості його фігурантів на справі обернувся лише тихеньким «пшиком».

Ба більше, як зазначає From.ua із посиланням на власні джерела в Міносвіти, кримінальна справа за обвинуваченням «Лікарчука і компанії» може повернутися з Вищого антикорупційного суду України к Солом’янського суду Києва, оскільки адвокати звинувачуваних оскаржуюсь підсудність ВАКСУ.

Справу проти ексочільника УЦОЯО можуть повернути з Вищого антикорупційного суду Фото: Укрінформ

Анонімний співробітник міністерства, на якого посилаються журналісти видання, повідомив, що син Ігоря Лікарчука – скандально відомий юрист Костянтин Лікарчук, якого нещодавно позбавили права на ведення адвокатської діяльності, вже понад місяць намагається знайти «виходи» на апеляційну палату Вищого антикорупційного суду, щоб домовитись про рішення на користь батька.

Нагадаємо, Костянтин Лікарчук неодноразово потрапляв у поле зору журналістів-розслідувачів, зокрема й «СтопКору» – і як заступник скандального голови ДФС Насірова, і як «сірий кардинал» агрорейдерства, і як порушник адвокатської етики.

До речі, щодо етики: після програшу однієї з апеляцій у справі батька одіозний адвокат прокоментував це не добираючи слів: «Три дебила и прокурорская собака», - висловився Костянтин Лікарчук, натякаючи на трійку суддів та державного обвинувача.

Цікаво, що як тільки в Ігоря Леонідовича виникли проблеми з правосуддям, Костянтин вчасно зорієнтувався і зробив «фінт»: прописався в квартирі батька та зареєстрував там фейковий адвокатський офіс, адже за законом така нерухомість є недоторканною.

Костянтину Лікарчуку вже не вперше закидають порушення адвокатської етики Фото: СтопКор

За даними вітчизняних ЗМІ, інформація про те, що Лікарчук-молодший шукає «кінці» в апеляційній палаті ВАКС, вже дійшла і до відомства Анни Новосад. Подейкують про суму в 50 тисяч доларів США, яку Лікарчуки ладні заплатити задля того, щоб справа залишилася у Солом'янському суді.

Зауважимо, що це тільки проміжне рішення. Інсайдери називають і загальну суму, витрачену корупційним сімейством за чотири роки розгляду справи – щонайменше 1,5 мільйона доларів, зазначає «Аргентум».

Медійники також пов’язують таке затягування розгляду справи Лікарчука у Солом’янському суді з впливом Олександра Грановського, посіпакою якого з «нульових» років є Костянтин Ігорович.

«СтопКор» продовжує ретельно стежити за судовим процесом у цій резонансній справі. Сподіваємось, пильна увага громадськості та масмедіа здатна перешкодити Лікарчукам реалізувати свій задум щодо уникнення відповідальності за масштабне спотворення підсумків тестування і підрив довіри до системи освіти як такої. А українська Феміда, зі свого боку, не провалить свій тест «на Лікарчука».

Викопіювання зі списків замовників з ПК співорганізатора злочинної схеми, першого заступника голови УЦОЯО Фото: Espreso.tv

Повні списки дивіться тут: Генпрокуратура показала списки абітурієнтів, яким підробили результати ЗНО

Читать также:
Присоединяйся к нашей армии антикоррупционеров! Подписывайся на нас в Telegaram, Facebook, Youtube и Twitter и Instagram!

Комментарии

X