Роман Бочкала: журналісти не можуть замінити собою правоохоронні органи. Наше завдання – інформувати суспільство про факти корупції та підштовхувати відповідальних до роботи

02.01.2016 16:44

Журналіст із великим досвідом, володар престижної телевізійної нагороди "Телетріумф 2014-2015" у номінації найкращий репортер року та координатор телевізійного проекту "СтопКор" Роман Бочкала розказав про досягнення програми та плани на майбутнє.

РОМАНЕ, ЯК ПОЧАЛАСЯ ВАША ТВОРЧА СПІВПРАЦЯ З ГРОМАДЯНСЬКОЮ ІНІЦІАТИВОЮ “СТОП КОРУПЦІЇ" ТА ЯК ВІДБУВАВСЯ ЗАПУСК ТЕЛЕВІЗІЙНОЇ ВЕРСІЇ ПРОЕКТУ?

Насправді, я достеменно не пригадаю, як усе почалося. Мене запросив долучитися до команди проекту мій давній товариш - координатор руху Тарас Лилик. Я повірив у прагнення Київської обласної державної адміністрації в лиці першого заступника КОДА Льва Парцхаладзе позбутися корупції. Ми багато разів зустрічалися, проговорювали наші цілі, завдання та принципи. Для мене було важливим, щоб наша співпраця мала пасіонарний ґрунт. На той момент навіть "Стоп корупції" як громадської організації офіційно ще не було. Були плани, наміри, задуми. Телеверсія з'явилася у серпні - на київському обласному телебаченні Центральному каналі (КДРТРК). На старті у нас не було жодних роздумів щодо формату контенту, ми не розглядали варіантів радіопрограми або інтернет-ресурсу, від початку вирішили, що будемо випускати саме телеверсію.

НА СЬОГОДНІ В УКРАЇНСЬКОМУ ТЕЛЕПРОСТОРІ ВИХОДИТЬ БАГАТО ПРОГРАМ У ФОРМАТІ ЖУРНАЛІСТСЬКОГО РОЗСЛІДУВАННЯ, ТАКИЙ ПРОДУКТ Є ЧИ НЕ НА КОЖНОМУ КАНАЛІ. ВИ РОЗУМІЛИ, ЩО Є ПЕВНИЙ РИЗИК, КОНКУРЕНЦІЯ У ЦІЙ СФЕРІ?

Доречне запитання. Але у мене не було жодних побоювань. Я не сумнівався, що у нас буде сильна та професійна команда і що завдяки цьому ми займемо свою нішу. Дивлячись на наш колектив, я розумів, що нам це до снаги. Але справді, зараз такий тренд: мало не на кожному каналі виходить програма журналістських розслідувань. Однак, і тут ми в виграші, бо у нас є конкретна спеціалізація та орієнтація - антикорупційна тематика. Інші розпорошують свою увагу на політику, соціальну сферу. З іншого боку – що більше в нас конкурентів, то краще. Бо що більше борців із корупцією, то більше виграє країна.

В УКРАЇНІ ІСНУЄ БАГАТО РІЗНОВИДІВ КОРУПЦІЇ - У ЗЕМЕЛЬНІЙ, ДОЗВІЛЬНІЙ СФЕРІ. НА ВАШУ ДУМКУ, ЯКИЙ З ПІДВИДІВ ЦЬОГО ЯВИЩА НАЙНЕБЕЗПЕЧНІШИЙ ДЛЯ КРАЇНИ?

Особисто мене понад усе обурює побутова корупція. Дратує, що наших громадян ошукують у земельній сфері, дозвільній системі, на рівні жеків. Як на мене, це ознака хворого суспільства. Тому вважаю, що найперше слід бороти саме побутову корупцію, тому саме на неї спрямовані наші зусилля та увага.

СПОЧАТКУ ПРОЕКТ ВИХОДИВ В ЕФІРІ ЦЕНТРАЛЬНОГО КАНАЛУ, НИНІ ВИ ПІДКОРЮЄТЕ УВАГУ ГЛЯДАЧІВ 5 КАНАЛУ. СХОЖЕ, ВАШІ РЕЙТИНГИ НЕУПИННО РОСТУТЬ?

Будь-який проект прагне вибороти найвищий рейтинг, ми можемо впевнено сказати, що кожен випуск "СтопКору" дивляться сотні тисяч глядачів по всій країні, наша мета, щоб аудиторія зросла до мільйонів. Для нас це реально, ми вже міцно закріпилися в прайм-таймі. До слова, багато проектів випробування прайм-таймом не витримують, їх переносять до опівночі, а потім взагалі закривають.

РЕЙТИНГИ РОСТУТЬ, ПОПУЛЯРНІСТЬ ТА ВПІЗНАВАНІСТЬ У "СТОПКОРУ" ВЖЕ Є, ЩО ДАЛІ?

Якщо казати про дальші кроки, то особисто я би хотів, щоб у програми з'явилося обличчя - ведучий або навіть пара ведучих, щоб хронометраж із півгодини виріс до години, щоб була студія та гості.

Цікаво працювати у форматі живої бесіди, я би і сам охоче погодився на роль ведучого "СтопКору". Ба більше, я навіть знаю, яка кандидатка ідеально би підійшла на роль моєї напарниці по ефіру. А ще бракує інтерактиву, щоб під час ефіру у студії були присутні не лише експерти, а й ті, з кого можна спитати, чому той чи той чиновник-хабарник досі при посаді та на свободі. Нещодавно журналісти проекту саме робили розслідування про недолюстрованого посадовця з Бориспільського району. Цікаво, було б почути його думку та відповідь на справедливі закиди журналістів.

СУДЯЧИ ІЗ ДОПИСІВ НА СТОРІНЦІ ПРОЕКТУ У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ КОРИСТУВАЧІВ ТУРБУЄ ПИТАННЯ, КОЛИ ВИННІ СИДІТИМУТЬ ЗА ҐРАТАМИ. АУДИТОРІЇ ЗАМАЛО САМОГО ФАКТУ ВИКРИТТЯ, ЛЮДИ ЖАДАЮТЬ ПОКАРАННЯ ДЛЯ КОРУПЦІОНЕРІВ. ХТО З АНТИГЕРОЇВ "СТОП КОРУ" ВЖЕ ПРОМІНЯВ НАСИДЖЕНІ КРІСЛА НА НАРИ?

Саджати - це не наша функція, журналісти при всьому бажанні не можуть замінити собою правоохоронну систему, наша місія - сповіщати суспільство про проблеми у сфері корупції, а також максимально привертати до них увагу правоохоронців, змусити їх реагувати. Ми на можемо вплинути на те, щоб досудове слідство перейшло у судове або в готове судове рішення. Однак, завдяки розголошенню даних, інформаційному пресингу, ми намагаємося досягти результатів. Так, справді, поки що заґратованих корупціонерів на нашому ліку немає, проте є відкриті кримінальні провадження, є ще один хороший показник успішності нашої роботи - кількість позовів проти нас. Щомісяця проти нас подають позови, є один на мільйон гривень. Нас це тішить, отже, наші дії, розслідування не залишаються непоміченими. Ба більше, був напад на журналістку проекту, цей інцидент кваліфікували за 171 статтею Кримінального кодексу - "перешкоджання професійній діяльності журналіста". У наш час це рідкість, наразі справу передають до суду. Така "увага" до нашого проекту - свідчення того, що ми на правильному антикорупційному шляху і далі буде ще цікавіше!

4 3 2

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини