Роман Бочкала розповів про напади на журналістів: мінімум п’ятеро винних лишаються безкарними

06.11.2019 20:08

Журналіст та координатор ГО “Стоп корупції” Роман Бочкала 6 листопада на парламентських слуханнях “Безпека діяльності журналістів в Україні: стан, проблеми і шляхи їх вирішення” повідомив про низьку результативність правоохоронних органів у справах щодо нападів на українських журналістів. Він виокремив конкретні приклади, які й досі лишаються або нерозслідуваними правоохоронцями або вже закриті.

Фото: СтопКор

“В нашій практиці стався прикрий випадок, коли побили журналіста-стажера Павла Янцена. За договором стажування, він виконував ті самі обов'язки, що і журналісти, але суддя Києво-Святошинського районного суду повністю виправдав кривдника, який напав і побив журналіста мотивуючи це тим, що стажер журналіст не є журналістом повноцінним. Зараз ми подали апеляційну скаргу на це рішення і дуже сподіваємось на справедливе вирішення цієї справи”, – наголосив Бочкала і підкреслив, що кривдник журналіста займався протиправною діяльністю, а його дружина була і є співробітницею Генеральної прокуратури.

Павло Янцен отримав травму голови та носа

Ще один яскравий приклад – напад на журналістку Лілію Ткачук, що стався на Київщині у 2015 році, а винні так і лишились безкарними.

“Коли справи доходять до судів, процес часто затягується. Такі приклади також є у нашій практиці – журналістка “СтопКору” Лілія Ткачук знімала сюжет в Броварському районі про незаконно встановлений шлагбаум, і на неї раптово напав чоловік – місцевий депутат Дмитро Іванов. На місце злочину одразу ж викликали поліцію, зафіксували факт нападу. Поліція відкрила провадження за ст. 171 Кримінального кодексу – перешкоджання законній професійній діяльності журналістів. Однак, вже на стадії досудового розслідування ми зіткнулись з тим, що провадження багато разів закривали, потім поновлювали через прокуратуру, через слідчого суддю. Коли обвинувальний акт передали до суду, відбувалось відверте затягування процесу. Судові засідання призначались раз на 2-3 місяці. І очевидно, що до винесення вироку пройшли всі строки давності, і суд звільнив нападника від відбування покарання”, – пригадав координатор проекту і зазначив, що це був не єдиний напад на Лілію.

Журналісти проекту знімали сюжет про дерибан понад ста гектарів землі в Броварському районі

“Ще у травні місяці 2016 року під час зйомок розслідування про місцеву сміттєву мафію в м. Марганець, у якій фігурує місцевий депутат Олександр Бондаренко та його товарищ-бізнесмен Віталій, останній накинувся на журналістку проекту Лілію Ткачук та пошкодив відеокамеру. Лише силами юристів проекту «Стоп Кору» просунулась справа щодо нападу на Лілію та справу передали з обвинувальним актом до суду.

Хоча і там суд першої інстанції виправдав пана Бондаренка, аргументуючи виправдувальний вирок суду тим, що Лілія не показала посвідчення журналіста, а тільки тримала його в руці. Як не парадоксально, але Апеляційний суд підтримав рішення першої інстанції. Та ми на цьому не зупинились і подали Касаційну скаргу яка була задоволена судом, та справу направили на перегляд в Апеляцію. Станом на сьогодні ми чекаємо рішення апеляційної інстанції та віримо в силу закону”.

У 2018 році знімальну групу “СтопКору” захопили в заручники й тримали близько 8-ми годин. Тоді постраждала журналістка Христина Кришиха.

“Інцидент стався на початку вересня 2018 року в Миколаївській області. Тоді представники дочірнього підприємства «Лідієвське» понад 8 годин утримували на філії «Нібулону» в заручниках журналістку «СтопКору» Кришиху Христину та всю знімальну групу, заразом з автівкою . Вони вимагали аби віддали картки, і весь відеоряд який вдалось відзняти журналістам.

За цим фактом було відкрите кримінальне провадження, Але і по сьогоднішній день немає жодних слідчих дій. Потерпілих не викликають на допити та обвинувального акту і досі немає. Слідчі дії взагалі не проводяться. Тобто складається таке враження, що місцева поліція та прокуратура робить все можливе, щоб дану справу не розслідувати та якнайшвидше закрити”.

Бочкала також звернув увагу на одіозного ексочільника одеського суду Сергія Чванкіна, корупційна діяльність якого неодноразво висвітлювалась у ЗМІ.

“Слід закцентувати увагу на неодноразовому перешкоджанні діяльності журналістів «СтопКору» одіозного голови Київського районного суду міста Одеси - Сергія Чванкіна. Який діючи через так званих «тітушок» вчиняв тиск на журналістів «Живими з міста не поїдете», «бережіть себе», «будьте уважними на дорозі». Такі погрози знімальна група «СтопКору» отримала напередодні під час так званої прес-конференції голови Київського районного суду Одеси Сергія Чванкіна. Який на спілкування із пресою запросив тітушок. 15 чоловіків влаштовували провокації та погрожували фізичною розправою журналістам проекту. Все-таки за даним фактом було відкрито кримінальне провадження за ст. 171 «про перешкоджання професійній журналістській діяльності».

На спілкування із пресою суддя запросив тітушок

Але на цьому Сергії Чванкін не зупинився, під час ще однієї спроби поспілкуватись з суддею, автомобіль знімальної групи «СтопКору» було умисно пошкоджено. Один з «тітушок» судді на автомобілі протаранив автівку знімальної групи, внаслідок чого автомобіль отримав значні пошкодження. За даним фактом також було зареєстровано кримінальне провадження за ст. 345-1 КК України «погроза або насильство щодо журналіста».

В припарковане авто влетіла "копійка", причому водій перебував у цей момент у салоні машини

І ось уже два кримінальних провадження які знаходяться на стадії досудового розслідування, але поліція за весь період з моменту відкриття цих проваджень нічого не робить, навіть такі елементарні слідчі дії, як допити, експертизи не говорячи вже про оголошення про підозру винному…..працівниками Київського відділу поліції в м.Одесі ГУНП в Одеській області не зроблено нічогісінько”.

"Справедливості заради. Чим далі тим інформ поле розмивається. Втрачаються межі застовуання законодавчих норм захисту медійників. До прикладу аби створити медіа, достатньо звернутися до Мінюсту про реєстрацію інформагенства. Далі жодних перевірок, жодних кваліфікаційних вимог. І ти отримуєшь свідоцтво. А далі хоч іди на базар роздавати посвідчення. В нас вже навіть є так звані медіа тітушки. Вони блукають і стінами цього закладу. У нас вже мабуть півкраїни “журналістів”. Навіть одіозні політики хизуються цим статусом. Безумовно це іноді дезорієнтує правоохоронців. Створює штучне навантаження на слідство. Тому вважаю, що назріла необхідність провести обмежувальні лінії. Аби захістити і не втратити професію", – підкреслив Роман Бочкала.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини