Рік без будівельного контролю та нагляду в Україні. Що далі?

29.03.2021 15:22

Днями минув рік з початку сумнозвісного реформування органів Держархбудінспекції України. Завдяки змінам, як тоді було анонсовано, мала зменшитися корупція та вдосконалитися система роботи у містобудівній  галузі.

Фото: СтопКор

Але, як бачимо зараз, мета була зовсім іншою! Реформування всупереч наявній нормативній базі, тобто в порушення Закону, прогнозовано призвело до безладу, яким дуже вдало скористалися (в розумінні монетизували) відомі персоналії на кшталт Сергієнка з поплічниками ДАБІ, власника підробного молдавського диплома Кудрявцева і навіть  деяких народних обранців, членів Комітету з будівництва та відповідної ТСК!

При цьому незаконна видача документів дозвільного характеру, порушення прав громадян щодо об’єктів найнижчого класу наслідків СС1, інші порушення траплялися за повної відсутності бажання з боку Мінрегіону виконати покладені обов’язки та здійснити заходи, що нормативно та практично  відновлять контроль на об’єктах  та нагляд у країні, ліцензування, припинять свавілля у ДАБІ у незаконній видачі документів.

Хто як не профільне Міністерство повинно було розуміти наслідки законодавчих обмежень перевірок об’єктів будівництва та органів, уповноважених на виконання дій у сфері містобудування! Хто як не профільний заступник разом із Міністром повинні були розуміти хибність і неможливість поновлення контрольних заходів на об’єктах будівництва класу наслідків СС1, СС2 навіть децентралізованими органами (органи місцевого самоврядування, яким передано повноваження державного архітектурно-будівельного контролю) після, так би мовити, нормативного поновлення можливості їх здійснення!

І це при чинній нормі, передбаченій Постановою КМУ 554 щодо необхідної атестації осіб для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, яка, до речі, повинна проводитися  Атестаційною архітектурно-будівельною комісією, що її за тією ж Постановою КМУ утворює  Мінрегіон. І що, утворив? І  де за рік хоч один атестований інспектор, який відповідно до нормативних вимог пройшов професійну атестацію та отримав відповідний сертифікат? Складно уявити нерозуміння таких речей на рівні Міністерства.

Повне зупинення процесів контролю та нагляду в усій країні остаточно зняло бар’єри,  надаючи змогу отримати на комерційній основі документи на будівництво або навіть сертифікат готовності на об’єкти, що мають кричущі порушення.

І ось, нарешті «супермени» з Міністерства, оголосивши попереднє  реформування провальним (наче вони в ньому участі не брали), нібито почали виправляти помилки, через які заблоковані функції контролю, нагляду, ліцензування!

Декілька редакцій проєкту постанови — і на початку березня  з’являється доопрацьований проєкт постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо удосконалення діяльності органів державного архітектурного-будівельного контролю”. Далі, для тих хто ознайомився з розробленим Мінрегіоном проєктом, настає прозріння — безпринципність чиновників досягає апогею і фактично узаконює лобі забудовників при перевірках законності будівництв! Фактично запропоновані зміни унеможливлюють перевірки за зверненнями фізичних та юридичних осіб! Цей факт не лишився непоміченим експертним середовищем та викликав неабияке обурення громадськості.

За відсутності надії на здоровий глузд і первинність державних інтересів у міністерських чинів залишається сподіватися на Мін'юст і секретаріат Кабінету Міністрів. Хоча, враховуючи методи та наслідки торішнього березневого реформування, на урядовців також небагато сподівань.

Проте подальше зволікання з відновленням проведення контрольних заходів у країні, окрім стагнації в галузі, може призвести до більш катастрофічних наслідків з урахуванням зниженої соціальної відповідальності українських забудовників.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини