Дмитро Снєгирьов
Дмитро Снєгирьов Експерт, співголова ГІ "Права Справа" - публікації на сайті Стопкор

Резніков спростував інформацію про скорочення фінансування Росією війни на Сході України

Днями в українському інформаційному просторі з посиланням на міністра О.Резнікова з’явилась інформація про те, що щорічні витрати Росії на війну проти України та на утримання окупованих територій Донбасу складають близько 5 млрд доларів США.

Snegiriov_Blog
Дмитро Снєгирьов Ілюстрація: СтопКор

Таким чином, за оцінкою віцепрем'єра, міністра з питань реінтеграції окупованих територій Олексія Резнікова, ці витрати з 2014 року можна оцінити в $35 млрд.

«Вони (Росія – ред.) витрачають на рік до $5 млрд тільки на донецькому і луганському напрямках. За сім років це 35 млрд доларів. Для країни-бензоколонки ніби й незначні гроші, але й не маленькі», – зазначив віцепрем’єр.

На його думку, якщо російська сторона буде розуміти, що утримувати ці території дуже дорого, а жодного ефекту немає, то буде шукати варіанти, як із цієї ситуації вийти.

«Шукатимуть відповідний формат. Тому нам треба бути готовими до введення якоїсь міжнародної миротворчої місії, яка забезпечить перехідний період. Інакше росіяни вийти з наших територій просто не погодяться. Звичайно, вони починали з того, щоб розміняти Донбас на Крим. Але Україна ніколи... Жоден президент, хто б ним не був, на це не піде. Це нереально», – додав Резніков.

Натомість цікава не стільки заява О. Резнікова, скільки інформація української розвідки про скорочення обсягів фінансування терористів ОРДЛО з боку Росії.

Віцепрем'єр, міністр з питань реінтеграції окупованих територій О. Резніков
Олексій Резніков Фото: LIGA.Net

Нагадаю, нещодавно на сайті «Інформаційний спротив», діяльність якого пов’язана з ГУР МОУ, була опублікована інформація про те, що Росія скорочує витрати на «ЛДНР».

Зупинимося на цьому більш детально, щоб показати механізми поширення неперевіреної інформації.

З 2017 року з легкої руки так званих «воєнних експертів» в українських ЗМІ починають періодично з’являтися повідомлення щодо скорочення фінансування так званих «республік» із боку Росії.

  • Так, наприклад, у травні 2017 року Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомило, що скорочення фінансування Росією призводить до зростання рівня заборгованості із соціальних виплат і затримки заробітної плати співробітникам бюджетоутворювальних підприємств.
  • А вже 25 вересня 2017 року українські ЗМІ поширюють дані групи «Інформаційний спротив», яку вважають наближеною до ГУР МОУ, що в Росії закінчуються гроші на утримання псевдореспублік. За інформацією «ІС», ватажкам «ДНР» та «ЛНР» повідомили, що варто скоротити видатки «бюджету» на соціальну сферу.
  • За оперативними даними групи «ІС», це рішення начебто викликало невдоволення ватажків бойовиків через обмеженість резервів і жорсткі вимоги російських «кураторів».

Спростовуючи інформацію «ІС», аналітичний відділ ГІ «Права Справа» інформував, що йдеться не про зменшення обсягу фінансування псевдореспублік Росією, а про мінімізацію витрат. Відбувався процес перерозподілу фінансових потоків. Кремль намагався вивести так звані «Д/ЛНР» на самофінансування та створити для цього певний алгоритм дій.

Дмитро Снєгирьов - голова ГІ "Права справа"
Дмитро Снєгирьов - голова ГІ "Права справа" Фото: скриншот

Примітно, що у звіті приватної американської розвідувально-аналітичної компанії Stratford повідомляється, що:

«Росія буде продовжувати підтримувати непідконтрольні райони Донбасу через розташування регіону на кордоні. Але Москва демонструє готовність бути більш гнучкою в своїх підходах і обсягах підтримки окремих районів Донецької та Луганської областей».

Утім, попри оцінки вітчизняних і американських аналітиків, 12 лютого 2019 року група «Інформаційний спротив» вчергове робить інформаційний вкид, фактично дезінформуючи військово-політичне керівництво країни про скорочення фінансування ОРДЛО з боку Росії. Зокрема, у повідомленні групи «ІС» ідеться, що окупаційна влада «Д/ЛНР» отримала розпорядження заступника міністра економічного розвитку РФ Сергія Назарова скоригувати запит на фінансову та матеріально-технічну допомогу з Росії на 2019 рік у бік її радикального скорочення.

Варто зазначити, що ця інформація не відповідала реальному стану речей. Російський «Газпром» у 2018 році, навпаки, збільшив постачання газу в ОРДЛО – 2,74 млрд куб. м газу в порівнянні з 2,43 млрд куб. м за 2017 рік. Постачання російського природного палива на окуповані території здійснювалося через газовимірювальні станції «Платове» і «Прохорівка».

Gazprom
До фінансування псевдореспублік причетний "Газпром" Фото: Газпромекспо

Нагадаю:

  • Як повідомлялося раніше, 19 лютого 2015 року прем’єр-міністр Росії Дмитро Медведєв доручив Міненерго Росії та «Газпрому» підготувати пропозиції щодо постачання газу на окуповані території Донбасу в якості «гуманітарної допомоги».
  • 20 квітня 2020 року з посиланням на Telergram-канал «Вольнодумец» група «ІС» повідомляє про скорочення на 20% витрат на підтримку псевдореспублік з боку Росії.
  • Зауважу, що 7 травня 2020 року на брифінгу Резніков заявив про те, що Російська Федерація у рамках утримання окупаційних режимів на території Луганської і Донецької областей витрачає 1,3 млрд доларів лише на зарплати.

«На 62-63% бюджети двох тих суб'єктів (так звані «ДНР» і «ЛНР») фінансує Російська Федерація, тому що вони своїми податками та зборами збирають 37-38%, і кожного року ця цифра зменшується. Раніше у них було 40%. Вони отримують свої зарплати з бюджету РФ. 1 млрд 300 млн доларів за різними даними – це лише фінансування зарплат», – зазначив він.

Після цієї заяви Резнікова, 18 травня у статті «Фінансування Росією «ЛДНР»: скільки грошей Кремль витрачає на сепаратистів?» я наводжу інформацію про те, що 2 листопада 2018 року мною була озвучена оцінка аналітиків ГІ «Права Справа»:

Протягом останніх п’яти років РФ вклала в ОРДЛО понад 10 млрд доларів.

А вже 18 листопада 2018 року у чаті на «Главред» ексрадник президента Росії Володимира Путіна, економіст Андрій Ілларіонов повідомив, що за його інформацією, Росія витрачає на окуповані території Донбасу близько 0,25% свого ВВП, або 2 мільярдів доларів на рік. На думку Ілларіонова, виділення на окуповані території Донбасу близько 0,25% свого ВВП є суттєвою сумою, але не позамежною для бюджету Російської Федерації.

Після появи цієї статті Резніков робить нову заяву. Відповідно, зазнала коректив і сума фінансування. За словами Резнікова, щорічні витрати Росії на війну проти України та на утримання окупованих територій Донбасу тепер складають вже близько 5 млрд доларів США.

«За нашою інформацією, ці цифри, зрозуміло, є приблизними – до 1,3 млрд дол. йде на утримання тільки цивільної частини. У першу чергу це бюджетники. І близько 3,7 млрд доларів – на війну. Тобто близько 5 млрд доларів на рік, за нашою оцінкою, коштує Кремлю утримання окупованої території українського Донбасу. Це без Криму», – сказав він.

Тобто йдеться про збільшення щорічних витрат Росії на війну проти України з 1,7 млрд до 5 млрд доларів.

Привертає увагу той факт, що заяви міністра Резнікова про те, що щорічні витрати Росії на війну проти України та на утримання окупованих територій Донбасу складають близько 5 млрд доларів США, фактично визнають той факт, що попередня інформація ГУР МОУ про скорочення фінансування квазіутворень не відповідає дійсності.

Наведені факти свідчать про невідповідність та відверту дезінформацію щодо ситуації в ОРДЛО, яка подається військово-політичному керівництву України. Без достовірних даних плани з реінтеграції тимчасово окупованих територій розробити неможливо.

Розв'язати цю проблему можна, створивши аналітичні структури, які б зайнялися інформаційним супроводом діяльності державних структур.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини