Радіоактивні тендери: держава переплачує десятки мільйонів за будівництво комунікацій для сховища відходів поблизу ЧАЕС

30.10.2019 15:28

Історична драма «Чорнобиль» від HBO, заснована на хроніках трагедії, цього року стала найуспішнішим телепродуктом, сколихнувши глядачів усього світу. Та події сьогодення, що розгортаються довкола Чорнобиля, також заслуговують на цілий серіал. З державної казни вже витратили мільярди гривень на створення сховища для високоактивних відходів (ВАВ) поблизу ЧАЕС, проте кінця робіт досі не видно, а на черзі – нові багатомільйонні тендери.

Хто оперує космічними сумами та чому платники податків мають із власних кишень фінансувати появу небезпечного «могильника» на Київщині? Читайте далі.

Старт будівництву інженерно-транспортної інфраструктури сховища «під ключ» було дано торік у вересні, коли був підписаний перший контракт на будівництво зовнішніх мереж між ДСП «ЦППРВ» (Державне спеціалізоване підприємство «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами») та корпорацією «Укртрансбуд».

Відповідно до умов договору, «Укртрансбуд» мав провести проєктно-вишукувальні роботи, розробити проєктну документацію, зокрема й отримати експертний звіт. Вартість цих робіт було оцінено у 102,9 млн грн.

Зауважимо, що позитивний висновок експертизи «Укртрансбуд» зобов’язався надати до 27 грудня 2018 року. Утім, у серпні 2019-го сторони підписали додаткову угоду про продовження термінів виконання договору до кінця поточного року.

У межах проєкту у 2018 році ДСП «ЦППРВ» також виступило замовником будівництва протирадіаційного укриття і залізничних колій. Підряд на роботи з будівництва протирадіаційного укриття вартістю 128,5 млн гривень також дістався корпорації «Укртрансбуд». Будівництво залізничних шляхів покладено на ТОВ «БК «Укрбудмонтаж», вартість робіт становить 92,1 млн грн.

Роботи за всіма цими трьома угодами мають фінішувати до кінця 2020 року.

Як зазначають аналітики порталу КиевVласть, планові витрати на будівництво «під ключ» інженерно-транспортних мереж сховища сумарно становлять 355,2 млн грн. Але вже станом на сьогодні, якщо спиратись на ціни робіт за укладеними договорами, цей бюджет проєкту майже повністю вичерпано: за них за фактом мають сплатити 348,1 млн грн.

Фінансування будівництва комплексу «Вектор» та його інфраструктури, млн грн

12 липня 2019 року видано новий наказ Держагентства з управління ядерними відходами №142-19, яким передбачено виділення сумарно 6,78 мільярда гривень на будівництво комплексу «Вектор» та експлуатацію його об'єктів загалом. З цієї суми вже освоєно 536,4 млн грн, а ще 701,3 млн ДСП «ЦППРВ» має спрямувати на фінансування робіт протягом поточного року.

Згідно з даними системи ProZorro, 21 жовтня 2019 року ДСП «ЦППРВ» проведено закупівлю додаткових робіт за робочим проєктом: «Будівництво «під ключ» інженерно-транспортних мереж сховища для проміжного зберігання високоактивних відходів (ВАВ), які повертаються з РФ після перероблення відпрацьованого ядерного палива українських АЕС у зоні відчуження Іванківського району Київської області. Зовнішні інженерні мережі».

Вартість робіт становить 24 637 029,65 гривень, кінцевий термін виконання – 31 грудня 2020 року. А переможцем торгів знову став «Укртрансбуд» – на безальтернативній основі, за переговорною процедурою, тобто без відкритого аукціону. Такий підхід замовник мотивував тим, що корпорація вже виконує роботи на цьому ж об'єкті.

Інформація про те, які саме роботи повинен виконати підрядник за нинішнім договором, у відкритому доступі відсутня. Натомість відомо, що за цією угодою розрахунки здійснюються на умовах 100%-ої передоплати.

Умови оплати – 100% авансом Фото: ProZorro

За два дні, 23 жовтня 2019 року, ДСП «ЦППРВ» оголосило про ще одну закупівлю «Будівництво «під ключ» інженерно-транспортних мереж сховища для проміжного зберігання високоактивних відходів (ВАВ), які повертаються з РФ після перероблення відпрацьованого ядерного палива українських АЕС у зоні відчуження Іванківського району Київської області. Зовнішні інженерні мережі ІІ пусковий комплекс» очікуваною вартістю 68 472 117,96 грн.

Наразі тендер перебуває на стадії подання пропозицій. Проведення торгів заплановано на 8 листопада.

Початок аукціону заплановано на 8 листопада 2019-го Фото: ProZorro

У випадку, якщо проєкт не буде відкориговано, і контракт за цією закупівлею буде укладено, понадпланові витрати з бюджету на будівництво інфраструктури «могильника» сягнуть додатково понад 60 млн грн.

Корпорація «Укртрансбуд» зареєстрована у 2002 році у м. Чорнобиль. Статутний капітал підприємства становить всього 3500 гривень. Керівником корпорації є Романенко Сергій Євгенійович, а кінцевими бенефіціарами (через ТОВ «БМУ Укртрансбуд») – Стрілецькі Дмитро Юрійович та Любов Юріївна.

Серед отримувачів доходів або членів сімей отримувачів доходів корпорації – 23 суб’єкти декларування, які перебували або перебувають на державній службі в органах влади та правоохоронних органах Чернігівської, Київської та Черкаської областей.

Корпорація є активним учасником публічних закупівель, у 2017 році було підписано контрактів на суму 324,5 млн грн, у 2018-му – на 482,2 млн, висока залежність виторгу підприємства від тендерів вказує на залежність від ходу їхнього проведення, політичної ситуації та інших потенційно корупційних складових.

Частка державних тендерів у доходах корпорації Фото: YouControl

Протягом трьох останніх років назва «Укртрансбуду» фігурує в 11 кримінальних судових справах.

Зі свого боку замовник – ДСП «ЦППРВ» теж є фігурантом кількох судових проваджень. Зокрема, у березні 2018 року у своєму клопотанні слідчі відділу зони ЧАЕС Головного управління Національної поліції в Київській області посилались на те, що в жовтні 2014 року службові особи Державного спеціалізованого підприємства «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» шляхом зловживання службовим становищем спільно зі службовими особами ТОВ «Атлас Плюс» внесли недостовірні відомості до акту приймання виконаних робіт та до довідки про вартість виконаних будівельних робіт.

Слід нагадати, що проєкт будівництва автономної ядерної установки в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, призначеної для тривалого зберігання (100 років) ядерних відходів з діючих енергоблоків Рівненської, Хмельницької та Южноукраїнської АЕС було затверджено урядом в червні 2017 року. Загальна вартість проєкту сягає 37,217 млрд гривень, а будівництво сховища розпочато в листопаді 2017 року.

Комплекс «Вектор», розташований за 11 км на південний захід від ЧАЕС біля гирла Дніпра та всього за 100 км від столиці, призначений для дезактивації й подальшого зберігання радіоактивних відходів (РАВ), розосереджених на території зони відчуження. Комплекс було введено в експлуатацію ще у 2006 році, а спеціально обладнане приповерхневе сховище твердих радіоактивних відходів – у 2008 році. Ще два сховища добудовані та перебувають на етапі отримання ліцензії.

Після введення проєкту в експлуатацію планується транспортувати цією ділянкою дороги залізничним транспортом на зберігання високоактивні відходи, які мають повертатися з Російської Федерації після перероблення відпрацьованого ядерного палива вітчизняних АЕС.

Зазначимо, що рішення про будівництво комплексу викликало вкрай негативну реакцію місцевого населення Іванківського району: ще у 2010-му було зібрано близько 15 тисяч підписів проти появи ядерного «могильника» на Київщині.

Проти низки інфраструктурних проєктів, пов’язаних зі сховищем, виступали й місцеві депутати, адже спочатку гроші, виділені на фінансування будівництва шляхів, мали бути орієнтовані на розвиток інфраструктури Іванківського і Поліського районів Київської області, а також міста Славутича.

Зі свого боку «СтопКор» також провів масштабне розслідування, пов’язане з фінансуванням «чорнобильських проєктів». Його результатами ми поділимось у сюжеті вже цієї неділі, 3 листопада. Тож не пропустіть – буде цікаво.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини