Протеже Милованова ледь не довів держпідприємство до банкрутства – висновки аудиту

27.01.2020 18:00

Замість справжніх реформ в АПК – повернення «смотрящих»: кадрові рішення головних економістів країни Милованова та Висоцького викликають чимало запитань. Чому під гучні лозунги про заміну неефективних очільників і про передачу сотні державних агропідприємств ефективним власникам на керівні посади призначають старих корумпованих директорів, які свого часу довели ці об’єкти до руйнації? Невже, попри наявність неспростовних доказів згубності їхнього «господарювання», не знайшлось кращих кандидатур? Спробуємо розібратись.

Нашій редакції вдалось ознайомитись з підсумками аудиту великої державної компанії – цифри досить красномовні. Повірте, буде цікаво.

Нагадаємо, ДП «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції» – єдина в Україні лабораторія, акредитована в Міжнародній асоціації з контролю за якістю насіння ISTA, що видає сертифікати міжнародного зразка, без яких Україна не може експортувати чи імпортувати продукцію.

Та нині через підкилимні кадрові ігри підприємство переживає буремні часи. Адже вже за 2 місяці після ліквідації «старого» аграрного відомства і підпорядкування ДП Міністерству економічного розвитку тут встигли двічі переформатувати керівництво.

Спершу – у жовтні 2019-го без будь-яких ґрунтовних причин Олександра Сєдова, що керував компанією протягом 1,5 року, міністерським наказом замінили на Капустінського О.М. – попереднього в.о. директора, який раніше мало не довів ДП до банкрутства.

Олександр Капустінський Фото: Agravery.com, пресслужба ДП «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції»

Згодом так само поспішно Капустінського звільнили та призначили новим «т.в.о.» його колишнього підлеглого Ігнатенка Є.М.

Як з’ясували аудитори, під час керування Олександра Капустінського персонал підприємства не забезпечувався спецодягом, лаборанти працювали в жахливих умовах. Прибутковість ДП становила лише 1,4%, а рентабельність – 2,9%.

Тоді ж при більш детальній перевірці філій підприємства деякі керівники філій (зокрема, Ігнатенко) вирішили поспіхом «злитись» і залишили свої посади за власним бажанням.

У період, коли Олександр Сєдов був призначений виконувачем обов'язків, залишок коштів на балансі компанії після колишнього керівництва становив 600 тис. грн.

Оскільки на той час Мінагро ухвалило наказ №476, яким були збільшені розміри партій насіння, це могло призвести до зниження доходів підприємства майже у 2 рази. Але очільникам підприємства вдалось збільшити обсяги надання послуг внаслідок більш жорсткого контролю за передплатами та наданням послуг.

Тодішньою командою управлінців також були зменшені витрати ДП шляхом оптимізації та підбору постачальників з найнижчою ціною.

Про підсумки менеджменту пана Сєдова найяскравіше говорять цифри: валова рентабельність за 9 місяців 2019 року сягла 39,1%, рентабельність діяльності підприємства становила 19,5%, тобто майже в 4 рази перевищила показники за аналогічний період команди Капустінського.

Окрім того, підприємство у 2019 році сплатило до Держбюджету у 3 рази більше податків з прибутку, ніж при попередньому керівництві.

Тож за півтора року, прибравши корупційні схеми, фінансовий стан компанії вдалося стабілізувати, і на момент нового призначення в.о. Капустінського (станом на 30 вересня 2019) на рахунках підприємства обліковувалось вже 19,3 млн грн.

Витяг з аудиторського звіту Фото: Державна аудиторська служба України

Цікаво, що за попередньої каденції Капустінського теперішній керівник Євген Ігнатенко був заступником керівника Київської філії Центру, де надавав суттєві та невиправдані знижки низці підприємств, виписуючи рахунки та специфікації за заниженою вартістю послуг державного підприємства – тобто фактично обкрадав державу.

Як виявила перевірка, у період керування столичною філією Ігнатенко припустився низки зловживань, які призвели до недоотримання підприємством значної суми коштів внаслідок непроведення низки обов’язкових досліджень.

Зазначимо, що для видачі сертифіката ДП має виконати певні дослідження, які потім зображаються в цьому сертифікаті. При цьому відповідний Порядок № 97 не передбачає можливості не проведення низки аналізів проб насіння при його повторній сертифікації.

Київська філія за керівництва Ігнатенка видавала сертифікати, але не виконувала всі дослідження при повторній сертифікації протягом 2018 року.

Зокрема, через надання підприємством істотної знижки для МПП Фірма «Ерідон» в листопаді 2018 року та непроведення робіт на визначення вологості насіння держпідприємство не отримало доходів на загальну суму майже 355 тисяч гривень, йдеться в акті перевірки.

Хоча аудитори описали тільки окремі випадки зі знижками для декількох підприємств, подібна схема застосовувалась Ігнатенком і ко систематично. Тож реальна сума недоотриманих доходів – на порядок вища, що могла б підтвердити більш детальна перевірка.

Чи бачили ці цифри в міністерстві, коли ухвалювали рішення про призначення Капустінського та Ігнатенка? Чи пана Милованова, попри гучні заяви про заміну неефективних керівників, дійсно не цікавить реальний стан справ на держпідприємствах? Питання риторичні.

Варто нагадати ще раз, що Євген Ігнатенко є колишнім підлеглим Капустінського, а Олександр Капустінський  – ексспівробітник Юрія Заставного, який теж «засвітився» у жовтні 2019-го у майже детективній історії з блискавичним призначенням і звільненням з керівної посади на державному агропідприємстві.

Усі троє фігурантів 6 грудня 2019 року взяли участь у закритій нараді з представниками насіннєвих асоціацій у стінах «оновленого» міністерства, світлинами з якої поділився у своєму Фейсбуці заступник міністра Тарас Висоцький.

Капустінський, Заставний та Ігнатенко на нараді у Висоцького Фото: Facebook

Наразі є інсайдерська інформація, що у випадку, коли відкритий конкурс на посаду голови ДП «Центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції» таки відбудеться, представники міністерства лобіюватимуть кандидатуру Юрія Заставного, якого на агроринку називають неофіційним «смотрящим» за сертифікацією продукції в Україні.

Як позначиться «господарювання» Капустінського-Ігнатенка-Заставного на подальшій роботі унікального підприємства – у міністерстві, схоже, нікого не цікавить.

Ми не полишаємо цю тему і продовжимо висвітлювати ситуацію, що склалась довкола ДП. Тож чекайте на нові матеріали й викриття.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини