Дмитро Снєгирьов
Дмитро Снєгирьов Експерт, співголова ГІ "Права Справа" - публікації на сайті Стопкор

Жителям окупованих територій пропонують «програму переселення» до Росії: чого прагне Кремль?

«Програма переселення співвітчизників»: Міністерство внутрішніх справ Російської Федерації ініціювало розгляд питання щодо участі в цих процесах жителів ОРДЛО. МВС Росії пропонує внести зміни в програму переселення, щоб жителі окупованих територій Луганської та Донецької областей могли подавати заяви без перешкод.

Programa pereselennya
"Програма переселення": Росії потрібні кваліфіковані гастарбайтери Ілюстрація: СтопКор

Що являє собою «програма переселення»?

Дотепер жителі окупованих територій могли подавати документи на участь у цій держпрограмі тільки за посередництва консульства Росії в Україні.

Варто зазначити, що начальниця Головного управління з питань міграції МВС Росії Валентина Казакова визнала, що кількість охочих скористатися цією програмою переселення співвітчизників з-за кордону щороку знижується: якщо у 2018 році в Росію прибуло 107,7 тис. співвітчизників, то за 8 місяців 2020 року – тільки 40,5 тис. осіб.

Програма переселення працює в Росії з 2006 року. Її мета – заселити малонаселені регіони Росії, забезпечити там зростання економіки. У самій Росії стверджують, що програма спрямована на росіян, які опинилися за кордоном після розпаду СРСР і не передбачає надання громадянства Росії.

Москва, запустивши так звану «програму переселення співвітчизників», не зробила нічого нового, і ця програма спрямована на те, щоб поліпшити демографічну ситуацію та залучити кваліфіковану робочу силу з окупованих територій України.

snegiryov4
Дмитро Снєгирьов: Кремль пропонує програму переселення жителям ОРДЛО Фото: скриншот

Що передувало запуску «програми переселення»?

Ця ініціатива не нова. У 2010 році в Росії були прийняті поправки до федерального закону про співпрацю зі співвітчизниками. 27 липня 2010 року офіційно набув чинності Федеральний закон Російської Федерації від 23 липня 2010 р. №179-ФЗ «Про внесення змін до Федерального закону «Про державну політику Російської Федерації відносно співвітчизників за кордоном».

Фактично з 2010 року під прикриттям так званих «російських центрів», зокрема і в Україні почала формуватися база даних охочих, які мали намір виїхати до Російської Федерації. Це проводилося під прикриттям видачі так званої «карты русских». Зокрема, ще у 2014 році я звертався до СБУ щодо діяльності центру «Русские» в Харкові.

У місті Харків був зареєстрований і активно діяв фонд «Русские». Фондом «Русские» як технологією збирання Росії, ефективного інструменту геополітики пропонувалося законодавче введення «карт росіян» як документів російської ідентичності для тих співвітчизників за кордоном, які не втратили кровно-родинний та духовно-культурний зв'язок із Росією та залишилися росіянами.

Якою була мета реалізації цього проєкту?

Конкретна реалізація цього проєкту мала на меті консолідацію розколотого російськомовного населення України, згуртування проросійських громад та їхнє зміцнення як російських форпостів. Реалізація проєкту стала першим кроком до програми так званого «подвійного громадянства», з подальшою видачею громадянам України паспортів громадян Російської Федерації.

Практичне втілення цього плану мало призвести до подальшої ескалації напруженості в прикордонному регіоні та сприяти реалізації осетинського й абхазького планів анексії українських територій збройними формуваннями Росії.

rosiyskiy-viyskoviy
"Програма переселення" є одним з інструментів гібридної війни Фото з відкритих джерел

Тоді вдалося мінімізувати негативні наслідки цієї тенденції.

Що стосується останніх законодавчих ініціатив, то на початку червня в Держдуму був внесений законопроєкт про репатріацію або повернення співвітчизників до Росії. Згідно з документом, ті, хто переїде на історичну батьківщину, вже за рік зможуть стати повноправними російськими громадянами. Співвітчизнику пропонується самостійно в'їхати в будь-який обраний ним російський регіон, зокрема, і суб'єкт, який бере участь у держпрограмі з переселення співвітчизників, де передбачені різні заходи підтримки.

А вже 22 липня лідер ЛДПР Жириновський озвучив тезу про те, що 15 млн етнічних росіян варто повернути з України в Росію. Відповідно, зараз ми маємо подібну ініціативу вже з боку МВС Росії.

Навіщо Росії «програма переселення»?

Також переконаний, що цією кампанією Кремль намагається розв'язати ще два стратегічних завдання. По-перше – позбутися дефіциту кваліфікованих кадрів завдяки жителям окупованого Донбасу. Отримавши громадянство Росії за спрощеною процедурою, 1,6 мільйона жителів ОРДЛО навряд чи повернуться на територію України, але готові розв'язати проблему демографічної кризи та дефіциту кваліфікованих кадрів у Росії.

Зауважу, що рівень кваліфікації робітників урбанізованих Донецької та Луганської областей з високим промисловим потенціалом суттєво вищий проти жителів Середньої Азії, які сьогодні фактично є головними донорами дешевої робочої сили на території Росії.

І, по-друге, початок воєнної кампанії на сході України мав на меті саме розв'язання демографічної ситуації в Росії. Поясню, про що йдеться. Зараз у Росії проживають приблизно від 1,5 до 2 млн жителів окупованих територій, які були змушені виїхати. Їм не потрібно інтегруватися в російське суспільство, бо вони носії російської культури. З огляду на те, що зарплата на окупованих територіях становить всього 8-12 тис. рублів, то думаю, що охочих виїхати буде достатньо.

Нагадаю, державна програма «переселення співвітчизників» дає право переселитися в певні регіони з гарантією житла, працевлаштування та грошової допомоги. Проєктом указу пропонується внести зміни для надання жителям ОРДЛО права подачі заяв про участь у програмі й отримання свідоцтва учасника держпрограми на території Росії.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини