Подружня громадська боротьба: активісти протистоять корумпованій владі Коростеня

Він – генератор ідей, вона – публічна особа, яка доносить їхню позицію до широкого загалу. Леся й Олександр Грищенки  – єдина потужна команда, яка багато років відкрито протистоїть корупції у рідному місті Коростень. І вже рік  представляє Коростенський відокремлений підрозділ «Стоп корупції».

Ілюстрація: СтопКор

ОБЛИЧЧЯ

Лесю й Олександра містяни сприймають нерозривно одне від одного. Обидва мають вищу економічну освіту та стаж роботи в апараті місцевого самоврядування. І роками протистоять зашкарублій місцевій корупції. Вони познайомилися, коли обидва працювали у виконкомі Коростенської міської ради.  Леся пропрацювала там більше 13 років. Після того, як у різний час вони стали на чолі різних підрозділів - майже одразу пішли з посад за власним бажанням, бо не погодилися ставати частиною корупційних «схем».

Згадують: «Ми швидко зрозуміли, що нам не дадуть чесно працювати на цих посадах. Бачили, як людей використовували і втягували у незаконні оборудки. У нас був вибір і ми його зробили, звільнившись».

Тоді було справжнє розчарування. В той же час, в серпні 2008 року, Західна Україна потерпала від повені. Вони зібрали гуманітарну допомогу і повезли її  постраждалим родинам. Волонтерство не покидали і потім: на початку російсько-української війни у співпраці з іншими волонтерами без зайвого розголосу допомогали  нашим  бійцям на фронті  речами, продуктами харчування, засобами гігієни, поповнювали їхні мобільні телефони…

Поки Леся доглядала їхніх трьох дітей – Олександр брав активну участь у всеукраїнських протестах: починаючи з Помаранчевої революції 2004 року, потім у Революції Гідності 2013-2014 рр.

Подружжя Грищенків з однодумцями на Майдані Незалежності. Фото: соціальні мережі

Він навіть потрапив до одного з епізодів документального кіно про ті буремні часи. Потім було  наметове містечко  під Верховною радою України  у 2017-2018 рр.

«Так і мало бути. Жодних сумнівів не було. Приїздив раз на  тиждень додому, брав харчі в наплічник, приводив себе до ладу і знову їхав. Він мав там бути, бо відстоював цю країну для нас, для наших дітей», - переконана Леся.

У 2015-му Леся Грищенко вперше вирішила балотуватися в депутати Коростенської міської ради. І  перемогла! На депутатській посаді одразу зайняла принципову позицію непримиримості до зловживань промерської більшості. Разом із чоловіком і командою однодумців збирали факти і докази порушень, зловживань і відкрито вказували на ці порушення. Думали, що повноваження депутата зможуть допомогти нарешті викорінити корупційну систему на місцевому рівні. Та промерська більшість, навіть погоджуючись із неспростовними доказами порушень і зловживань, міцно тримала свої позиції.

«За більш ніж 20 років, поки Коростенем беззмінно керує той самий мер,  місто  з квітучого, сучасного та економічно розвинутого  населеного пункту  перетворилося на  депресивне. За часи  свого  правління  він  шляхом ручного керування побудував потужну провладну вертикаль, в усіх сферах оточив себе посіпаками, які виконують усі його забаганки. Про демократію сьогодні можна навіть не згадувати», - пояснюють громадські діячі.

Наметове містечко під ВРУ. Фото: соцмережі

В 2020-му Леся балотувалася на посаду міського голови. Відразу на неї полилася купа бруду, чорного піару, образ, пліток тощо.

«Як  кандидат на місцевих виборах,  я намагалася  об’єднати усіх інших опозиційних кандидатів в одну команду, обрати серед них найгіднішого і підтримати  єдину кандидатуру на  противагу діючому меру. Утім з різних причин наша  ідея не спрацювала. Тому я просто зняла свою кандидатуру», - розповідає Леся Грищенко, яка очолює у м.Коростень регіональний осередок політичної партії «Воля».

Вона пише вірші, пронизані бунтарством і теплотою до рідного міста. Неодноразово вигравала різноманітні місцеві конкурси поетів-аматорів. В одному з арт-проєктів «Жінки -Незалежності», присвяченому  річниці незалежності України, виступала в образі жінки – учасниці  Майдану, який, на думку організаторів, саме їй личить більше за усіх.

Леся Грищенко в образі жінки з Майдану в проєкті "Жінки-Незалежності". Скріншот: СтопКор

«З надії, віри і любові складається усе життя.

Але без злагоди і волі у нас немає майбуття…

І буде мир. Бо небо синє Небесна сотня нам трима.

Й на горде «Слава Україні» - «Героям слава!» скрізь луна».

Ці віршовані рядки Лесі Грищенко увійшли до фільму талановитої місцевої режисерки Катерини Скляревської.

Сьогодні Олександр пенсіонер, а Леся перебуває на біржі праці. Не тому, що не знаходять роботи на ринку. А тому, що в місті працює принцип «телефонного права». Незручні для влади, вони поплатилися за принципову позицію сімейним бізнесом. Після багатьох  років успішної роботи їхнього бізнес-проєкту – єдиного у своєму роді  у Коростені дитячого спортивно-розважального центру,  їм просто не захотіли ні за яких умов  віддати в подальшу оренду територію, де майже 10 років функціонував їхній майданчик.  Коли пробували влаштуватися на іншу роботу, дуже скоро отримували інформацію, що роботодавцям  «рекомендували» зачиняти двері перед подружжям антикорупціонерів.

Грищенки постійно у розвитку і пошуку однодумців: відвідують тренінги, загальнонаціональні публічні заходи, моніторять і підтримують громадські та культурні ініціативи.

На одному з таких заходів познайомились і з Олександром Ігнатьєвим – координатором «Стоп корупції» в Житомирській області. Потім приїхали до столиці – познайомилися з усією командою. І прийняли рішення приєднатися до всеукраїнської громадської організації.

Фото: СтопКор
У лютому 2020 року в місті Коростень відбулось офіційне та урочисте відкриття відокремленого підрозділу ГО "Стоп корупції". Очолив осередок Олександр Грищенко.

«Зустрічаємося, підтримуємо громади з різний районів у їхній боротьбі за свої права. У нас небагато людей, яких ми можемо назвати командою. Когось з колишніх поплічників залякали, когось перекупили. Але ми знаємо, що та жменька однодумців, які йдуть із нами далі і не звернули з цього шляху – якщо завтра настане час – вони підуть за нами. А ми – за ними», - розповідають представники антикорупційної команди.

Офіційне відкриття осередку "Стоп корупції" у м.Коростень. Фото: СтопКор

ПРОБЛЕМИ

Найголовніша проблема  в місті, на  думку антикорупціонерів - це  незмінний мер і його команда. Як наслідок їхнього багаторічного «господарювання»  місто  має низку  суттєвих проблем.

Серед них подружжя Грищенків виділяє беззупинний відтік молоді. У майже 70-тисячному місті немає навіть філій  вищих учбових закладів. Останнє професійно-технічне училище стало філією одного з малинських навчальних закладів. Влада планує закрити  навіть  вечірню школу.

«Молодь масово залишає місто, бо не бачить перспектив. Саме молодь, студенти  – активна частина громади, та рушійна сила, що може впровадити в життя нові ідеї, прогресивні проєкти, тому що  бачить подальші перспективи розвитку. Складається враження, що це – результат свідомих  дій місцевої влади», - констатують громадські активісти.

Родина Грищенків  захоплююєься туризмом. Фото: соціальні мережі

Іншою болючою проблемою  регіону  вони вважають незадовільну екологічну ситуацію.

Коростень – найбільше місто в Житомирській області, яке постраждало від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. А за останні часи екологічних проблем лише побільшало. Близько 10 років тому на території  міста розпочав свою роботу  завод з виробництва МДФ, який дуже швидко обріс  сателітами.

І  весь цей індустріальний парк за кілька років  в десятки разів збільшив свої промислові потужності. Активісти ініціювали та разом з громадою зібрали кошти  (86 тис грн!)  на проведення незалежної судово-екологічної експертизи і отримали невтішні висновки: діяльність  заводів за багатьма показниками становить  реальну небезпеку для життя та здоров’я мешканців, а також для навколишнього середовища. Грищенки з іншими активними мешканцями міста пікетували завод МДФ,, активно виступали на мітингах, відвідували судові засідання. Саме з діяльністю заводів активісти пов’язують знищення навколишніх лісів. Та й у самому місті  кількість зелених насаджень останнім часом  значно зменшилась через фактично неконтрольовану забудову.

Громадські діячі викривають земельні оборудки, махінації з бюджетом та інші факти зловживання владою з боку місцевих чиновників і посадовців, про що постійно інформують громаду.

Подружжя Грищенків постійно беруть участь у громадських проєктах і форумах. Фото: соціальні мережі

РІШЕННЯ

Леся й Олександр Грищенки ведуть постійний громадський моніторинг роботи місцевої влади і оприлюднюють зібрану  інформацію на своїх сторінках у соцмережах.

«Збираємо факти і докази. Перевіряємо. Утім, громадські активісти обмежені у доступі до оперативної інформації і не мають істотних важелів впливу. Місцева еліта часто відповідає на запити звичайними відписками, чим фактично приховує злочини і ігнорує факти порушень», - розповідають антикорупціонери.

Подружжя постійно бере участь у житті громади не тільки міста Коростеня, а й району – тепер вже Коростенської територіальної громади. Підтримує громаду села Грозине, де нещодавно люди майже тиждень цілодобово вартували біля полігону ТПВ,  щоб не допустити несанкціонованого завезення  сміття з інших регіонів України. Минулого року вони ловили і таки  зловили(!) паліїв трави на полях. А ще підняли всіх на ноги, коли в результаті несанкціонованих викидів  невідомих забруднюючих речовин в річці Уж загинуло 200 тон риби, що призвело до збитків  у сумі 7,3 млн грн.

Фото: соціальні мережі

У січні 2019-го вони організували "тепловий майдан" у місті, в результаті чого влада на вимогу  Лесі Грищенко скликала позачергову сесію і таки знизила варварський тариф на теплопостачання.

Принципова громадська активність родини Грищенків – як кістка в горлі місцевим керманичам. Їм неодноразово погрожували,  натякали, що, мовляв,  всі знають, де навчаються їхні діти, у який садок ходять. Навіть сутички були: перестрівали на дорозі і відкрито залякували. Заяви до поліції, звісно,  подавали: відкриті погрози припинилися, але тиск відчувають постійно. Утім зупинятися чи залишати рідне місто вони не збираються.

«Розголос і публічність – це і є наш єдиний на сьогодні захист. Ми відкрито виступаємо і заявляємо про свою позицію. І місцева влада знає, що нам не так просто закрити рота, адже за увесь час нам жодного разу аргументовано навіть не заперечили.  Часи старої еліти вже пройшли, їй пора на відпочинок. Сподіваємося,  що настане момент, коли усі причетні до зловживань таки понесуть заслужене покарання. Віримо, що коли до влади нарешті  прийде активна молодь, вона вдихне життя у наше місто, буде для нього свіжим повітрям, повітрям змін», - упевнені коростенські борці з корупцією.

Фото: СтопКор

Олександр і Леся Грищенки  багато разів були на межі розчарування і в людях, і у можливостях щось змінити, і навіть в  депутатстві.  Та кожного разу повертались на шлях боротьби.

«Не боятися! Не зупинятися! Не мовчати!» - життєвий принцип ось вже два десятиліття спільної подружньої громадської боротьби з системою.

«Життя таке коротке, а хочеться так багато встигнути. Діти колись нас запитають: «А що ви зробили для нашого міста?» Можливо, й не так багато, як би хотілося. Принаймні, ми не сиділи, склавши руки, ми боролися. І сьогодні нам не соромно ходити по вулицях міста і дивитися людям в очі. Це найважливіше», - резюмують представники ВГО «Стоп корупції» в Коростенському районі Житомирщини.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини