Початок діалогу чи ширма для ЗМІ: в ОНМедУ пропозиції комісії МОЗ вважають продовженням політики Супрун

25.09.2019 13:19

Вже втретє цього року працівники та студенти Одеського національного медичного університету вийшли під стіни Кабміну та Міністерства охорони здоров'я. 20 вересня колектив вишу пікетував урядові будівлі з вимогою розблокувати фінансування.

Цього разу, вперше за весь час тривання конфлікту, до протестувальників вийшов представник МОЗ – радник міністра Дмитро Раїм, який пообіцяв, що до університету завітає комісія, щоб розібратись у подіях на місці. Комісія дійсно прибула до Одеси, проте її візит вкотре підтвердив: кризу досі не подолано.

Працівники вишу пікетували Кабмін та МОЗ

Під час перебування комісії в Одесі відбулась перша чотиристороння зустріч з початку протистояння: адміністрація ОНМедУ на чолі з Юрієм Сухіним, представники міністерства, колектив і студенти вишу, поплічники ставлениці МОЗ Дубініної – Костянтин Аймедов, Максим Болдін та інші.

Зібрання не можна було назвати тихим і мирним: пан Аймедов виступив під вигуки "ганьба". "Хто ти взагалі такий? Хто тебе куди обрав?", – почув Максим Болдін, коли взяв слово. Реакція колективу цілком зрозуміла: на думку працівників університету, прихильники Дубініної не мають законних повноважень навіть для присутності на цій зустрічі, адже вони не є співробітниками вишу, членами Вченої або Наглядової ради.

Нагадаємо, протистояння між ОНМедУ і профільним міністерством триває вже понад рік, з літа 2018-го. Тоді в.о. міністра Уляна Супрун звільнила ректора вишу Валерія Запорожана і призначила виконувачем обов'язків ректора Костянтина Аймедова, який трохи більше ніж за місяць передав повноваження Владлені Дубініній.

Позатим колектив університету, який згідно з законодавством і статутом має право самостійно обирати керівника закладу, ставлеників МОЗ не визнав. На засіданні Вченої ради більшість голосів була віддана за в.о. ректора Юрія Сухіна. Тож подальший конфлікт з міністерством продовжився у формі акцій протесту та у судових залах.

Поплічники Дубініної щонайменше 6 разів намагалися захопити ректорат силовими методами. У січні цього року Уляна Супрун, не визнаючи документи за підписом Сухіна, відмовилася затвердити кошторис ОНМедУ на 2019 рік, внаслідок чого протягом місяців тритисячний колектив вишу та понад 8 тисяч студентів не отримують зарплати й стипендії. Також заблокована оплата комунальних платежів, зупинені ремонти.

Роботу ОНМЕдУ фактично заблоковано

В ході розмови з радником міністра Раїмом проректор Одеського університету Костянтин Талалаєев запевнив, що у виші готові прийняти комісію, надати їй усі документи та максимально сприяти роботі за однієї умови: якщо до її складу будуть включені неупереджені експерти, які не лобіювали б інтереси жодної зі сторін конфлікту.

Однак МОЗ цієї домовленості не дотрималось: на чолі комісії було поставлено двох заступників міністра – Андрія Семиволоса і Младену Качурець. І якщо першого привітали аплодисментами, адже відомство вперше делегувало до університету представника, якого знають і поважають в галузі та який не брав жодної участі в конфлікті довкола ОНМедУ, то пані Качурець зустріли зовсім інакше.

Річ у тім, що саме пані Младлена була юристом ексголови МОЗ Уляни Супрун і сприяла "документальному оформленню" спроб рейдерського захоплення Одеського медичного вишу. Та й цей візит новопризначеної заступниці міністра до ОНМедУ вже не перший: працівники університету раніше бачили її у супроводі банди "тітушок", які напали на студентів, що вийшли на захист своєї Альма-матер.

З першими ж репліками пані Качурець стало зрозуміло, що навіть оновлене міністерство продовжує гнути "лінію Супрун". Протягом усієї зустрічі заступник міністра давала зрозуміти: комісія – лише ширма для ЗМІ. Фактично ж МОЗ має намір призначити ректором свою людину, вчергове порушуючи закон і права вищих навчальних закладів на автономію. На жаль, Качурець дотримуватиметься старої політики Супрун та її заступника Олександра Лінчевського, який і був ідейним натхненником рейдерської атаки на ОНМедУ.

МОЗ делегувало до Одеси міністерську комісію

Вже зовсім не дивує, що замість розв'язання конфлікту Качурець запропонувала продовжити ходу замкненим колом: МОЗ призначить в.о. ректора, який керуватиме університетом до виборів. А оскільки суд заборонив МОЗ втручатися в університетське самоврядування та призначати керівників ОНМедУ, обидві сторони – адміністрація Сухіна і поплічники Дубініної, на її думку, нібито зобов'язані відкликати всі позовні заяви.

Утім, колектив вишу такий план дій не влаштовує. Люди впевнені: Качурець діє в інтересах Дубініної, маючи не меті посадити її в крісло ректора за будь-яку ціну. Університет вчергове намагаються "нагнути", а колектив перетворити на маріонеток без права голосу і вибору, ба більше – навіть без можливості отримувати зарплату за свою працю. На такі умови колектив ОНМедУ не може погодитись за жодних умов і за жодного керівництва МОЗу.

Ідея МОЗ може видатись компромісною лише на перший погляд. Насправді ж таке рішення ще сильніше загострює ситуацію. По-перше, міністерство вже намагалося призначити своїх ректорів, результати цієї спроби вже відомі всім. По-друге, наміром призначити чергового в.о. МОЗ знову порушує автономність університету, судове рішення і, передусім, закон України "Про вищу освіту". По-третє, ніхто з присутніх на зустрічі не повірив в те, що новим в.о. можуть призначити об'єктивного професіонала, якого турбуватиме виключно подальша доля ОНМедУ.

Дубініна та Аймедов, вочевидь, маючи впевненість, що новим в.о. стане один з них, ідею МОЗ в цілому підтримали. Всупереч думці колективу вони зажадали якомога швидше відсторонити чинну адміністрацію від управління навчальним закладом. Така позиція викликала бурхливу реакцію аудиторії.

Це - перша чотиристороння зустріч з початку конфлікту

"Всупереч волі колективу ви були заведені в ректорат медуніверситету. У нас є відео, як ви заходили в ректорат разом з бойовиками, як ви вибивали двері, як ви не хотіли зустрічатися з колективом, як ви ховалися в цьому кабінеті, як ви ночували там півтора місяця. Ми все це бачили. Я, на відміну від інших присутніх тут, не хочу бути ректором. Я тут тільки тому, що за мене проголосував колектив. А ви тут на якій підставі?", – заявив Юрій Сухін у відповідь на репліку Аймедова.

Тож законна адміністрація вишу міністерську пропозицію розв'язання конфлікту відхилила. Представники вишу впевнені: передусім потрібно розблокувати фінансування університету, погасити заборгованість із зарплати та стипендій, і лише після того, як люди отримають свої гроші, а університет повернеться до нормального функціонування, розподіляти портфелі.

"Ви сьогодні презентуєте новообраного президента, новий Кабмін. Ми ж голосували за вас, ми мріяли, щоб прийшли нові люди й зупинили це свавілля. Ми хочемо нормально працювати. Ми просимо вас першочергово підписати кошторис, щоб наші люди отримали зарплати й стипендії, а далі – оголошуйте легітимні чесні вибори. І нехай колектив обирає собі кращого ректора", – звернувся до комісії в.о. проректора Олег Тарабрін.

Наприкінці переговорів комісія зустрілася з профспілковою організацією університету і студентами. І хоча цю зустріч важко назвати продуктивною, той факт, що вона все ж відбулася, вже є першим позитивним сигналом.

Представники ОНМедУ подякували міністрові Зоряну Скалецькому за початок діалогу і делегування до складу комісії Андрія Семиволоса, який зайняв неупереджену і конструктивну позицію. Колектив розраховує, що його пропозиції будуть враховані та реалізовані.

Проте яким би не стало фінальне рішення МОЗу, найважливішим є те, щоб Одеський національний медуніверситет зміг продовжити працювати, щоб закон захищав недоторкане право вишу на автономність, співробітників – на працю і заробітну плату, студентів – на вищу освіту, а одесити у підсумку не залишились без висококваліфікованої медичної допомоги.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини