Підбори від Тарана: яке взуття насправді придбали для жінок-військових?

05.07.2021 17:12

Армія – без «лабутенів»: не встиг вщухнути скандал довкола недолугої ідеї військового маршу на підборах, як у мережі спливли цікаві подробиці закупівлі взуття для Міноборони. Безліч питань викликає як ціна туфель, так і їхнє походження. Тож які саме черевички насправді придбали для підлеглих Тарана та як обирали постачальника? Деталі тендерів уважно вивчила команда аналітиків «СтопКору».

Comp 27 (0-00-00-00)
Ілюстрація: СтопКор

На тлі скандалу довкола параду міністр оборони Андрій Таран зустрівся з курсантками та пообіцяв їм розглянути можливість закупівлі нових вдосконалених моделей взуття. Однак корупційний «присмак» парадних підборів уже встиг сколихнути вітчизняні ЗМІ. Зокрема, журналісти пригадали сумнівну закупівлю туфель для військовослужбовиць у житомирської фірми ТОВ «Дім взуття «Б. Ніколас».

army_vzuttya1
Фото: скриншот

Тендер з ідентифікатором «Взуття різне, крім спортивного та захисного», замовником якого виступив відділ підготовки та проведення закупівель за напрямком тилового забезпечення Департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів МОУ, оголосили 23 червня 2020-го, а сам аукціон відбувся 10 липня того ж року.

Тоді йшлося про закупівлю 5000 пар хромових туфель очікуваною вартістю 3 250 000 грн. Свої пропозиції подали три учасники: ПП ВКФ «Олександра», ТОВ «Екстрім-Текс» і ТОВ «Дім взуття «Б. Ніколас». Відповідно, останнє підприємство з пропозицією у 3 249 000 грн і стало переможцем відкритих торгів.

31 липня 2020 року з житомирською фірмою було укладено договір на постачання взуття. А 4 січня 2021 року – додаткову угоду, за спрощеною процедурою. Відтак текст цієї додаткової угоди переглянути неможливо, але замовник продовжив дію договору та закупив у житомирян ще туфель на суму в обсязі 20 відсотків від суми первісного договору. Таким чином, угоду фактично продовжили до 31 березня 2021 року.

На перший погляд, нібито все прозоро й чудово. Хоча викликає певний сумнів сама вартість туфель. Окремі ЗМІ та блогери вже встигли написати про те, що одна пара обійшлася Міністерству оборони та платникам податків у 6500 грн – а за такі кошти можна придбати досить дороге дизайнерське взуття, – однак ці публікації містять фактичну помилку.

Адже 3,25 млн за 5 тисяч пар – це не 6500, а всього лише 650 гривень за пару. І це вже не багато, а навпаки – критично мало. Адже зрозуміло, що за таку ціну взуття точно не може бути виготовленим із натуральних матеріалів, комфортним і безпечним для ніг. Про хоча б якийсь привабливий дизайн для жінок-військових уже навіть не йдеться.

army_vzuttya2
На OLX хромові туфлі житомирського виробника можна купити за 450 грн Фото: скриншот

Але найцікавіше навіть не це. А те, що обрали постачальника неправомірно. Зокрема, у кваліфікаційних критеріях замовником встановлена вимога, що усі довідки мають бути видані не раніше дати оприлюднення оголошення про проведення торгів, тобто 23.06.2020. Тоді TOB «Дім взуття «Б. Ніколас» у складі тендерної пропозиції надало відгуки про належне виконання договорів, видані 04.06.2020 та 11.12.2019 відповідно.

Таким чином, пропозицію житомирського підприємства відповідно до закону, мали б відхилити. І на це порушення звернула увагу Державна аудиторська служба України, яка проводила моніторинг закупівлі. Однак Міноборони з висновками держаудиторів не погодилось і звернулося до Окружного адмінсуду Києва з позовом про визнання протиправним та скасування висновку ДАСУ. Справа за цим позовом наразі відкрита, але жодних рішень суду щодо неї поки не було.

Зауважимо, житомирською фірмою «Дім взуття «Б. Ніколас» фактично володіє та керує киянка Анна Володимирівна Блонська, а уповноваженими особами є Дмитро Блонський та Алла Качуровська. Компанія, що позиціюється як суб’єкт малого підприємництва, за неповні 7 років існування встигла взяти участь у 587 закупівлях і стати переможцем у 205 із них на загальну суму в понад 165 млн грн.

У тому ж 2020 році компанія виграла ще один аукціон від Міністерства оборони – на постачання літніх шкарпеток для військових. Шкарпетки обійшлися державі у понад 23 млн грн, а інші учасники торгів зверталися до Антимонопольного комітету України зі скаргою на дискримінаційні умови тендеру. Щоправда, її було залишено без розгляду.

А у січні 2021 року Нацполіція України виграла у Господарському суді Києва справу за позовом проти ТОВ «Дім взуття «Б. Ніколас»: підприємство порушило терміни постачання туфель для полісменів, і суд вирішив стягнути з горе-постачальника на користь позивача понад 467 тисяч гривень.

army_vzuttya3
Постачальник порушив терміни угоди Фото: скриншот

Тим часом у Міноборони дивні закупівлі взуття тривають: у червні 2021 року тут уклали аналогічний договір на постачання 5000 пар літніх черевиків, але вже загальною вартістю в 4,25 млн грн і з іншою компанією – ТОВ «Таланлегпром».

army_vzuttya4
Фото: скриншот

Саме ця фірма, що належить Миколі Лаврику – ексдепутату Верховної Ради від Блоку Петра Порошенка і колишньому голові Сумської та Чернігівської ОДА, протягом багатьох років є головним постачальником взуття для українських силовиків.

Як з’ясували наші колеги з видання Strana, свого часу «Таланлегпром» купував сировину та продавав продукцію через фірми Олександра Бевза-старшого (помічник судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду). Спочатку закупівлі йшли тільки через одну фірму – «Евас». А з 2015 року, із початком масових постачань взуття до Міноборони, між ними виникла ще одна фірма-прокладка — «Єврогума».

Lavruk
Микола Лаврик Фото: Facebook

Нагадаємо, прозорість і правомірність закупівель від Міністерства оборони за каденції Андрія Тарана вже не вперше викликають сумніви. Так, наприкінці минулого року МОУ придбало за переговорною процедурою у приватної компанії ТОВ «Сівертекс» 1200 наметів радянського зразка на 34 млн грн дорожче від реальної ціни.

При цьому аудиторські підрозділи, які мали б стежити за використанням бюджетних коштів усередині відомства, просто скоротили, а функцію попереднього моніторингу договорів – ліквідували.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини