Перший тур виборів: підсумки, прогнози, сюрпризи – у столиці провели круглий стіл за участі політиків, соціологів та громадських діячів

03.04.2019 16:55

Підсумки, прогнози та сюрпризи першого туру президентських виборів обговорили в ході круглого столу політики, соціологи та громадські активісти сьогодні, 3 квітня, у столичному інформагентстві "Українські новини". 

В заході взяли участь Ія Сухіташвілі, голова ГО "Український центр суспільного розвитку", директор соціологічної групи "Рейтинг" Олексій Антипович, член IX Венеційської комісії Марина Ставнійчук, політологи та політтехнологи Дмитро Разумков, Володимир Фесенко, Олексій Голобуцький, Михайло Чаплига, Андрій Єрмолаєв, Петро Олещук, Ігор Рейтерович та Сергій Гайдай, експерти Сергій Назаренко, Олександр Лапушкін, Богдан Бондаренко, Олександр Ольшанський та Лариса Литвинова, правозахисник Ігор Бондарчук та медіаюрист Роксолана Арійончик від ГО "Стоп корупції".

На заході обговорили результати й специфіку першого туру та дослідили, наскільки "чисто" спрацювали правоохоронці. Також відбулась дискусія щодо перерозподілу голосів кандидатів, які вибули з передвиборчих перегонів. Не обійшли увагою й порушення під час кампанії, зокрема й підкуп виборців.

"За час виборчої кампанії зареєстровано 4891 повідомлення про порушення виборчого процесу. 250 кримінальних проваджень, переважна більшість з них стосується підкупу виборців. У день голосування зареєстрували 2690 повідомлень і 71 кримінальне провадження. Цікаво, скільки буде вироків: 12 чи 321?" – повідомила начальник юридичного департаменту ГО "Стоп корупції" Роксолана Арійончик.

Вона також вважає, що виборче законодавство потребує істотних змін, над яким потрібно ретельно працювати.

"Закон України про вибори президента не просто потребує змін, а з ним треба працювати. Я вважаю, що основними порушниками у цих виборчих перегонах-2019 були телеканали. Розмежування інформаційного забезпечення виборів і політичної реклами та агітації взагалі майже не було. Вмикаєш політичне шоу і там тобі агітація, спонукання голосувати за того чи іншого кандидата або не голосувати. Деякі телеканали в новинних сюжетах допускали політичну рекламу. За це сьогодні фактично немає відповідальності, а саме санкцій", – додала медіаюрист "Стоп корупції".

Щодо питання наскільки "чисто" спрацювали правоохоронці у виборчому процесі та стосовно порушень виборчих перегонів 2019 року, то слід зазначити наступне:

З 31 березня по 2 квітня до поліції надійшло 2690 заяв та повідомлень, пов’язаних з порушеннями виборчого процесу. За цими фактами розпочато 71 кримінальне провадження.

Найбільше повідомлень надійшло з Дніпропетровської області – 356, Києва – 317, Донецької області – 264, Одеської – 222, Харківської – 218, Полтавської – 124, Київської – 116.

Ці факти здебільшого пов’язані з незаконною агітацією – 152, фотографуванням бюлетенів – 149, підкупом виборців – 61, пошкодженням бюлетеня – 39, неправдивими повідомленнями про замінування – 18, спробою винесення бюлетеня з дільниці – 13.

Окрім того, за даними відомства, органами поліції складено 50 адмінпротоколів.

В день тиші тобто 30 березня 2019 року було зареєстровано 159 заяв про порушення виборчого законодавства - 79 з яких за незаконну агітацію.

Якщо взяти загалом картину передвиборчого процесу, то за період 31 грудня 2018 року до 29 березня 2019 року правоохоронними органами було зареєстровано 4891 повідомлення про порушення виборчого законодавства. Зареєстровано за такими зверненнями 250 кримінальних проваджень. Складено 655 адміністративних протоколів.

Але слід зазначити, що ці цифри є лише умовними, адже потрібно споглядати ту картину, що складеться на фінішній прямій, тобто в суді – скільки обвинувальних вироків за такими кримінальними провадженнями буде.  Адже в минулих виборчих перегонах таких вироків було лише дванадцять.

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube та Twitter й Instagram!

Коментарі


X