Олег Рубан: Колективний імунітет у Києві сформований на 50%, але вакцинація необхідна

Тотальний локдаун закінчився – в Україні наразі не залишилося «червоних зон», але адаптивний карантин триватиме щонайменше до серпня. Як вплинули на перебіг пандемії великодні свята, чому темпи вакцинації в Україні такі повільні й чи варто киянам сподіватися на так званий «колективний імунітет»? В ексклюзивному інтерв’ю «СтопКору» розповів очільник Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві Олег Рубан.

Oleg Ruban
Ілюстрація: СтопКор

Про особливості пандемії в Україні і світі

Перш за все, не потрібно це розділяти на регіони, країни. Ця пандемія захопила всю земну кулю без кордонів. Що стосується збудника коронавірусної інфекції, який з’явився у позаминулому році, він із нами назавжди. Щоб ми не робили, пандемія колись мине. Однак, якщо не робити нічого, вона закінчиться через 3-5 років. А якщо здійснювати й правильно застосовувати допоміжні протиепідемічні законні заходи, то вона закінчиться через 2-3 роки.

Тобто ми можемо говорити і прогнозувати, що пандемія на земній кулі, з тими заходами, які проводяться сьогодні – а це вакцинація, обмежувальні та карантинні заходи, – завершиться навесні 2022 року. Такі прогнози можна робити, спираючись на дані щодо попередніх пандемічних збудників. Це SARS і MERS, які вирували в 2001, 2012 роках. Це й свинячий пандемічний грип, який у 2009 році з’явився на теренах різних країн світу та досі циркулює, але не в такій епідеміологічній потенції і не з такою агресією, яка була в 2009 році.

Яка зараз за рахунком хвиля захворювання?

Такого поняття як «хвиля» взагалі немає. Це винятково пояснення для людей, аби вони розуміли, що коїться зі збудником та епідеміологічним процесом.

Стосовно збудників респіраторної групи, існує лише певний сезонний підйом. Якщо ми говоримо, що збудник з’явився у нас в 2019 році, то перший сезон почався у листопаді. Дійсно, такі дані є з Китаю, Японії. Перші ознаки захворювання реєстрували там у листопаді 2019 року. У 2020 році відбулося пандемічне поширення всією земною кулею і у підсумку перший сезон припав на 2019-2020 роки.

Сьогодні у нас завершується другий сезон 2020-2021 років. Третій сезон, який уже дасть змогу сформувати колективний природний імунітет, буде у 2021-2022 роках. Це природне явище, від якого нікуди не подітися, і за ним необхідно стежити. Збудник мудріший, ніж людство.

Ruban1
Наразі триває "другий сезон" пандемії Фото: СтопКор

Чи вплине на перебіг пандемії послаблення карантину у святкові дні?

В Україні, як і в інших пострадянських країнах, існує певний менталітет, за яким у січні відпочивають 10 діб. Це природний локдаун, який склався історично протягом десятків років. У підсумку мобільність населення у мегаполісах у ці дати відсутня. Травневі свята також є природним локдауном, який мінімізує соціальні контакти та поширення будь-яких респіраторних інфекцій.

Під час травневих свят ми надіслали запит до компаній мобільного зв’язку. Майже вдвічі скоротилася кількість мобільних контактів у Києві, що вказує на зменшення кількості людей у місті. Тому ми можемо говорити, що у мегаполісах на свята дійсно зменшується чисельність населення та соціальні контакти.

У результаті владою та штабом столиці було ухвалено рішення відкрити Київ з 1 травня. Ми сьогодні спостерігаємо дійсно низькі показники захворюваності, госпіталізацій та звернень за медичною допомогою. Але після закінчення травневих свят, десь 15-20 травня, ми будемо спостерігати збільшення захворюваності, і це також природно. Тому що люди повернуться з відпусток та відпочинку, і в результаті відбудеться родинна передача інфекції. Буде реєструватися захворюваність у сім’ях.

Що робити підприємцям?

Бізнес має працювати. Бізнес і не припиняв свою діяльність. Але є певні обмеження, які визначаються у трьох основних правилах. По-перше, необхідно дотримуватися соціальної дистанції. Цей збудник, за даними СДС, передається аерозольно. Не повітряно, не контактно, а аерозольно при контакті з людиною в закритому приміщенні на відстані одного метра протягом 15 хвилин. Це аксіома, на підставі якої необхідно розробляти всі правила.

Перш за все, це соціальна дистанція понад 1,5 м, а по-друге – використання індивідуального захисту. Маска – найдієвіший захист від аерозолю. Ось така звичайна маска забезпечить 99% захисту від аерозолів, від коронавірусу. І третє – контроль стану здоров’я працівників. Якщо це буде робитися на кожному підприємстві, жодних спалахів чи летальних випадків не буде.

Ruban2
Маска – найдієвіший захист від аерозолю Фото: СтопКор

Чи є статистика актуальної наповненості лікарень?

Дійсно, складна ситуація була у березні-квітні, з піком у середині квітня. Наповненість тоді була дуже висока – 100-110%, людей госпіталізували та лікували у пристосованих приміщеннях і в коридорах, тому що є дефіцит як обладнання, так і медперсоналу, що кваліфіковано може надати медичну допомогу. Але Київ із цим впорався, Національна академія медичних наук допомогла 400 ліжками ковідним хворим, які лікувалися від коморбідних патологій – це поєднання різних патологій з ковідом. І, в результаті, сьогодні заповненість ліжок складає 40%.

Це ефективність, перш за все, локдауну, по-друге – забезпечення киснем ліжок, і по-третє – високий відсоток виявлення хворих у Києві завдяки налагодженій системі лабораторної діагностики. Основний пріоритет у лікуванні коронавірусної хвороби – це кисень і забезпечення дихальними апаратами. Сьогодні майже 80% ліжок у госпіталях і ковідних відділеннях лікарень забезпечені таким обладнанням. Тому Київ сьогодні повністю готовий зустріти наступну хвилю. Але такої хвилі не буде, оскільки всі заходи здійснюються правильно і відповідно до законів епідемії.

Чому темпи вакцинації такі повільні?

Можемо звернутися до історії. 2008-2009 рік, масштабна кампанія проти щеплення, спрямована проти суспільства і взагалі – проти українців. У підсумку ми маємо дуже низький відсоток з вакцинації взагалі за всіма напрямками. Починаючи від туберкульозу, дифтерії, поліомієліту. Україна перша за рівнем захворюваності на кір. Люди не мають довіри до вакцинації, тому сьогодні пріоритет кожної держави і, перш за все, України – це довести людям необхідність проведення вакцинації.

Наприклад, сьогодні наша організація – Держспоживслужба – розпочала вакцинацію колективу від коронавірусної інфекції. І я раджу всім проводити щеплення від усіх інфекцій, в тому числі від ковіду. Я планую зараз поїхати та вакцинуватися. Це справді сучасний, дієвий захід. Більш ефективного для подолання епідемії немає. Як може епідемія піти? Перш за все, знижується агресивність збудника при формуванні колективного імунітету. Він має сформуватися в ідеалі на 90%, а агресивність вірусу при формуванні колективного імунітету знижується на 80%.

Ruban3
Травневі свята – природний локдаун Фото: СтопКор

Сьогодні у Києві перехворіло, за оцінками, вже 50% жителів, тому імунітет уже сформовано у половини населення. Вакцинацію необхідно зробити, сформувати штучним шляхом колективний імунітет, але, на жаль, люди повільно схиляються до вакцинації, і дуже багато фейків сьогодні поширюються, тому люди не довіряють самій вакцині. Хоча сьогодні можна сказати стовідсотково, що вакцина, яка завезена до України, безпечна, якісна, та її необхідно застосовувати.

Якою саме вакциною будуть проводити щеплення у вашій організації?

Китайською вакциною. Вона відповідає усім вимогам, формує імунітет, хоча й не з такими показниками ефективності, як Pfizer та Moderna. Але ця класична вакцина захистить людину від тяжких наслідків захворювання.

Що робити людині, яка хоче вакцинуватися, але не підпадає під категорію осіб, яку наразі вакцинують?

Треба реєструватися в «Дії» та звертатися до свого сімейного лікаря. Це можна робити всім верствам населення. Але обов’язково попередньо відвідати лікаря, тому що він має провести медичний огляд перед вакцинацією і надати направлення.

Коронавірус – це збудник, який мутує, і лише торік було зареєстровано 12 тисяч мутацій. І сьогодні на теренах всієї земної кулі вирує більш ніж десять збудників, які дуже агресивні. На сьогодні актуальні британський штам, уханський штам, а також штам, що з’явився на теренах Індії та Південно-Східної Азії – індійський.

Ruban4
Рубан: "Вакцина, яка завезена до України, безпечна і якісна" Фото: СтопКор

Чим небезпечний індійський штам та чим він відрізняється від звичайного ковіду?

Він має 15 мутацій, дуже швидко передається та викликає ураження легень. Тому порада для усіх туристів – менше спілкуватись із імовірно хворими людьми і, перш за все, за появи перших ознак захворювання звертатися по медичну допомогу.

Минулого тижня зареєстровано збільшення захворюваності у Грузії. Туреччина перейшла на повний локдаун, зареєстровано випадок у Польщі. Думаю, що цей штам вже є і в Україні, тому що термін потрапляння до будь-якої країни від моменту першої реєстрації – один місяць. Тому імовірно, що він уже є.

Нещодавно минули великодні свята з богослужіннями. Чи всі дотримувалися карантинних норм та хто буде нести відповідальність за їхнє недотримання?

Храми та церкви не будуть отримувати жодних штрафів. Адже ми проводили спільно з національною поліцією достатньо масштабну роз’яснювальну роботу, і тому ці свята пройшли в цілому нормально. Спалаху захворюваності не буде, тому що у більшості релігійні заходи проводяться на вулиці, а цей збудник передається у закритих приміщеннях.

У закритих приміщеннях храмів здебільшого використовували засоби індивідуального захисту, а випадки порушень не мали такого масштабу, щоб казати про високу ймовірність зростання захворюваності.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини