Кирил Вольний
Кирил Вольний Журналіст

Очільника Держгеонадр Опімаха, який за безцінь роздав родовища олігархам, можуть звільнити наступного тижня

06.06.2020 08:30

Всім привіт! З вами Кирил Вольний і сьогодні ми поговоримо про українські надра та корисні копалини, наше з вами народне надбання, та про те, хто і як ними розпоряджається.

Ілюстрація: СтопКор

Ось коли говорять «багата країна», що мають на увазі? ВВП або золотовалютний запас? Або кількість корисних копалин та багаті надра? Якщо судити за цим показником — то нашу країну можна вважати заможною. Однак із наповненням державного бюджету не все так гарно.

Головою Державної служби геології та надр України, яка розпоряджається народними багатствами, з 2019 року є Роман Опімах. Водночас він залишається виконавчим директором Асоціації газовидобувних компаній, що об'єднує та представляє інтереси вітчизняних газовидобувних підприємств.

До Асоціації в основному входять структури, що пов'язані з Пінчуком. І саме Віктора Пінчука називають можливим бенефіціаром призначення Опімаха головою Держгеонадр.

Держгеонадра завжди були в центрі скандалів – чиновників цього державного відомства, які відповідають за «роздачу» надр, постійно звинувачували в непрозорому розподілі дозволів на видобуток корисних копалин, зокрема, і через велику кількість програних судів.

Одним із найбільш відомих отримувачів спецдозволів за такою схемою була компанія «Укрнафта» Ігоря Коломойського. Суд встановлював, що Держгеонадра порушували порядок і терміни відмови у спецдозволі та на підставі цього зобов’язував дозвіл «Укрнафті» видати.

Ще один «герой» цієї схеми — компанія «Атомні енергетичні системи України» Геннадія Буткевича. Коли «АЕСУ» подала запити на отримання п’яти дозволів на видобуток урану без аукціону, Держгеонадра цілковито законно їм відмовили, але… знову-таки порушили процедуру відмови. Результат – суд виніс ухвалу на користь «АЕСУ».

І це — не межа. Серед компаній, яким Держгеонадра програвали суди за схожою схемою — скандальновідома «Бурісма» Миколи Злочевського та «Голден Дерік», яку пов’язували з ексміністром екології Едуардом Ставицьким.

Та з приходом Романа Опімаха у Держгеонадра ситуація не тільки не покращилась, а стала гіршою. Стосується це і наповнення державної скарбниці.

Держбюджетом на 2020 рік передбачено, що надходження за користування надрами та видачу дозволів мають скласти 750 мільйонів гривень на рік. Та за перший квартал 2020 року сума надходжень склала всього 10 мільйонів. Якщо взяти для порівняння минулі роки — то за аналогічний період сума надходжень складала 200 мільйонів гривень.

За перший квартал 2020 року до бюджету надійшло лише 10 млн грн Ілюстрація: СтопКор

Дивна ситуація відбувається і з наданням дозволів на видобування корисних копалин. Зокрема, у розпал карантину в Україні Держгеонадра вирішили провести аукціон та продати спецдозвіл на дослідно-промислову розробку бурштину в Олевському районі фактично за копійки (3400 грн за гектар).

Та у самого пана Романа за час роботи на держслужбі справи йдуть вгору, що помітно за його декларацією: у порівнянні з минулим роком у власності Опімаха з'явилась елітна квартира вартістю більш ніж 4 мільйони гривень.

Тим часом на адресу Президента та голови Уряду надійшло вже чимало скарг та повідомлень про корупційні схеми, а активісти вже тиждень пікетують офіс Держгеонадр та намагаються зустрітися з очільником служби. Проте сам Опімах, прикриваючись карантином, зустрічі уникає та відряджає спілкуватись своїх заступників.

До мене потрапив лист громадської організації до Президента України щодо голови Держгеонадр Романа Опімаха. Додати до цього нічого: людина не на своєму місці. Треба звільняти і негайно.

Нині Роман Опімах, під яким захиталося крісло, побіг до олігархічного кола за підтримкою, проте всі вони не квапляться брати на себе негатив за недолугого чиновника. За наявною в мене інформацією, кадрове рішення щодо нього буде прийнято найближчими тижнями.

Ми продовжимо слідкувати за розвитком цієї історії, тому обов'язково підпишіться на наш ютуб-канал, аби не пропустити найголовніше!

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини