Нью-Васюки під Києвом, або як броварські платники податків спонсорують прожекти корупційних “гросмейстерів”

13.12.2018 12:03

Бровари – найбільше після столиці місто Київської агломерації, на розвиток якого проектом міського бюджету на 2019 рік передбачено виділення майже 700 млн гривень зі спецфонду на капітальні витрати, зокрема, до програми ЖКГ закладені кошти на розробку проектно-кошторисної документації для кількох десятків об’єктів. І це при тому, що за останні три роки з бюджету вже профінансовано розробку 188 таких проектів загальною вартістю понад 1,5 мільярди!

При першому погляді на ці сухі цифри уява пересічного громадянина малює райдужні картини розвитку міста: нечуваний розквіт продуктивних сил, столичні жителі, стиснені житловою кризою, кидаються у чудове містечко. Столиця автоматично переходить у Бровари, сюди переїжджає уряд. Бровари перейменовуються в Нью-Київ, а Київ – у Старі Бровари... Але стоп. Щось подібне ми вже читали.

Бровари, як і  решта столичних приміських населених пунктів, розбудовується дійсно значними темпами. "За останні сім років забудували практично весь 4-й мікрорайон, а це декілька житлових кварталів, такі як "Лісовий", "Зелений", "Діамант", супермаркети: "Сільпо", "Епіцентр", "Новус" тощо", – розповідають місцеві жителі.

Втім, є кілька нюансів.

"Скільки коштів забудовники сплатили у бюджет міста? Не повірите, сума "захмарна": близько 4 млн гривень!", – іронізує голова Броварського осередку ГО «Стоп Корупції» Роман Сімутін, – "Мало того, що пайову частку, яка обраховується сотнями мільйонів гривень (не говорю за втрати від дерибану землі), місто не отримало до бюджету, так ми ще й прийняли їхні комунікації та вимушені витрачати кошти на обслуговування!".

Зокрема, в бюджет міста на 2019 рік закладено кошти на реконструкцію очисних споруд у сумі 50 млн грн та на будівництво дощової каналізації по вул. Фельдмана у сумі 32 млн грн.

"Хто ж із депутатів не проголосує за збільшення потужностей очисних споруд і будівництво каналізації, коли пропускна здатність комунікацій міста на межі?", – коментує пан Роман, – "А давайте розберемося, кому це потрібно?.. Збільшення очисних потужностей і будівництво каналізації потрібно новому ЖК "Квартал Алей", який буде зводити всім відомий "Альянс Новобуд", якому місто горить бажанням допомогти у розмірі 80 млн грн".

До речі, подібний "фінт" лобісти забудовника вже провертали раніше: на позаминулій сесії у суборенду передали 9 гектарів землі (за "Епіцентром"), де планується будівництво нового ЖК "Квартал Алей". Можливо, за це рішення броварські народні обранці й не проголосували б, якби не запакували його у  красиву "обгортку": нібито там передбачено місце для нової школи.

"Замотали у гарну етикетку і подають під виглядом цукерки, а ви, громадо, їжте, живіть у своїх конурках, ходіть "прекрасними дорогами", плавайте човнами по дорогах і фінансуйте бізнесові проекти за власний кошт. Схема просто супер! Мало того, що вони зароблять шалені "відкати" на будівельних роботах, так ще й отримають вагому "подяку" від забудовника. Остап Бендер тихо плаче у куточку", – резюмує голова Броварського осередку ГО "Стоп Корупції".

Але повернімось до решти згаданих вище проектів у сфері ЖКГ.

Загалом за 2015-2018 роки з бюджету Броварів було витрачено 20 мільйонів гривень на розробку документації для 188 проектів загальною вартістю понад 1,5 млрд грн, а до програми ЖКГ на 2019 рік закладено кошти ще на декілька десятків проектів. І це при тому, що дохідна частина міського бюджету у 2017 році склала трохи більше ніж 950 млн грн, а у 2018 – 1,1 млрд, тобто виконати усе, що заплановано у "проектах", не було навіть фізичної змоги.

Цікавий момент: більшість договорів на розробку проектної документації управлінням ЖКГ Броварської міськради укладено з трьома фірмами: ТОВ "Проектна фірма "Мостопроект", ТОВ "Магістральбудпроект 1" та ТОВ "ІНЖІНДУСТРІЯ".

Засновником першої є Каплинський Дмитро Миколайович, який, згідно з відомостями Clarity Project, керує п’ятьма фірмами зі схожими назвами (ТОВ "Мостопроект", ТОВ "Проектна фірма "Мостопроект", ПП "Науково-виробнича фірма "Мостопроект" тощо).

ТОВ "Магістральбудпроект 1" (засновник – Дуганець Іван Іванович) також має "двійника" – ТОВ "Магістральбудпроект", де пан Дуганець є контактною особою, а засновник – Олег Євгенович Пархома має відношення до понад сотні різних підприємств, діяльність значної частини з яких припинено або порушено справу про банкрутство.

Всі ці фірми є активними учасниками тендерів у Київській області, щоправда, більшість договорів з ними було укладено за неконкурентними процедурами. За даними порталу «Антикорупційний монітор», індекс ФОКС за тендерами ТОВ «Мостопроект» становить в середньому 30% і знаходиться у так званій "жовтій зоні", тоді як майже всі закупівлі ТОВ "Магістральбудпроект" та ТОВ "ІНЖІНДУСТРІЯ" перебувають у "червоній зоні", що вказує на високий рівень корупційної складової.

Як свідчить офіційна статистика, фактично у місті не реалізовано й половини всіх розроблених проектів, а це означає, що як мінімум 10 мільйонів на розробку проектної документації було витрачено дарма!

Як наслідок – сума витрат як на розробку проектів, так і на загальну вартість зростає. Крім цього, якщо проект не реалізовується протягом року, очікувана вартість робіт збільшується на 15-20%, що означає необхідність корегування програм і виділення додаткового фінансування для виконавців робіт. Додамо сюди 30%, що становлять "стандартну" для вітчизняних реалій ставку "відкату", і отримаємо такі суми, про які не міг мріяти не тільки Остап Бендер, але й підпільний мільйонер Корейко.

І насамкінець – "вишенька" на торті. Будівництво та реконструкція закладів освіти, які броварські нащадки великого комбінатора використовують як красиву ширму, аби протягнути рішення про фінансування "потрібних" програм та проектів, як можна побачити з наведених таблиць – досі нереалізовані. Мовляв, грошей на школи у міському бюджеті… немає.

Проте водночас у січні 2018 року фінансове управління Броварської міськради укладає договір про розміщення тимчасово вільних грошових коштів у сумі 100 мільйонів гривень на депозитному рахунку в ПАТ "Укргазбанк" під 10% річних!

Згодом на вимогу фінансового управління Броварської міської ради з депозитного рахунку було відкликано 25 млн гривень для фінансування поточних видатків бюджету міста, і станом на листопад 2018 року сума вкладу складала 75 млн гривень. Але проекти будівництва та реконструкції шкіл досі не профінансовані – адже у броварських посадовців є значно цікавіші проекти, чи то скоріше "проЖекти".

"СтопКор" не зупиняється і продовжить серію публікацій про сумнівні тендери та махінації корупційних "гросмейстерів" з бюджетними коштами у Броварах.

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини


X